Amazon’da Marka Vitrini Oluşturma - 2

Amazon’da Marka Vitrini Oluşturma - 2


Bir önceki yazımızda Amazon ‘Marka Vitrini’nin (Amazon Store) özelliklerinden ve faydalarından bahsetmiştik. Bu yazımızda vitrin oluştururken izlenecek adımların üzerinden geçeceğiz.

Amazon’da Marka Vitrini oluşturmak için markalara ilişkin birçok Amazon uygulamasında olduğu gibi öncelikle Marka Kaydı (Brand Registry) programına kayıt yaptırmış olmamız gerekiyor. Bu aşamayı tamamladığımız noktada hem vitrininizi oluşturabilir hem de markanız çatısı altındaki tüm ürünleri bu vitrine taşıyabilirsiniz.

Bunun için öncelikle Seller Central panelinde yer alan ‘Stores’ isimli sekmeye gitmemiz ve burada ‘Manage Stores’ linkine tıklamamız gerekiyor.

Buraya tıkladığınızda açılan sayfanın orta kısmında bulunan ‘Create Store’ butonuna tıklamanız gerekiyor. Açılan pencerede Marka Kaydı programına kaydolmuş, Amazon Vitrini için uygun bulunan markalarınızın bir listesini göreceksiniz. Markanızın sağ tarafında yeniden çıkan ‘Create Store’ butonuna tıklayarak ilerliyoruz.

 

Açılan vitrin oluşturma ekranında öncelikle sol banttan logo yüklemesi gerçekleştiriyoruz. Bu işlemi gerçekleştirdiğimiz noktada bize sunulan vitrin şablonlarından birini seçerek işlemlere devam ediyoruz.

 

İlk seçeceğimiz şablon ana sayfamızın şablonu. Burada ürün sayımıza, ürünlerimizin niteliklerine ve tabii marka çizgimize uygun şablonlarla ilerlememiz gerekiyor. Bu noktada markamızın hikayesini anlattığımız ‘Marquee’ tipi bir şablondan yararlanabileceğimiz gibi çok sayıda ürünü aynı anda gösterebileceğimiz Product Grid tipi bir şablondan da yararlanabiliriz.

Ana sayfamızı oluşturduktan sonra ek sayfalar oluşturabilir, en çok satan ürünlerinizi, ürün katalogunuzda yer alan farklı ürün tiplerini farklı sekmeler altında toplayabilir, indirimdeki ürünlerinizi ön plana çıkaracak çözümlerden yararlanabilirsiniz.

Tüm sayfaları oluştururken detaylara dikkat etmemiz, müşterilerin aradığı ürünlere kolayca ulaşabilmelerini sağlamak oldukça önemli. Zahmetsiz bir alışveriş buradaki anahtarımız. Dolayısıyla sayfalarımızın da bu şekilde tasarlanmış olmasına dikkat etmemiz gerekiyor.

‘Amazon Marka Vitrini’ne katalogumuzda yer alan tüm ürünleri yüklememiz mümkün. Burada ürün yükleme yükleme aracından yararlanmak için ürünlere ait ASIN’lerin girişini yapmak yeterli.

Tüm sayfalarımızı tasarladıktan sonra sayfaları baştan aşağı taramalı ve dilbilgisi / imla hatalarının olup olmadığından, imajların yerli yerinde olduğundan emin olmamız gerekiyor. Tüm kontrol işlemlerini sağladığınız noktada sayfanın sağ üst bölümünde bulunan “Submit for publishing” butonuna tıklayarak vitrini Amazon’un ilgili biriminin son kontrolüne yolluyoruz. Amazon’un düzenlemelerine herhangi bir uyumsuzluk olmaması halinde vitrinimiz 72 saat içerisinde canlıya alınacaktır. 


Popüler Yazılar