Amazon’da Marka Sağlığı

Amazon’da Marka Sağlığı


Amazon, Marka Kaydı (Brand Registry) programına kaydolan satıcılara sunduğu Marka Paneli (Brand Dashboard) ile markalarının çeşitli parametrelerdeki performanslarına ilişkin geri bildirimler ve satıcıların alabilecekleri aksiyonlara yönelik önerilerde bulunuyor.

Amazon’un Fiyat Rekabetçiliği (Price Competitiveness), Prime Satışa Uygunluk (Prime Eligibility) ve Mevcut Stok Oranı (In-stock Rate) adını verdiği 3 parametrede değerlendirilen markaların performanslarını nasıl iyileştirebileceklerine ilişkin bir dizi öneriye yine Marka Paneli’nden ulaşılabiliyor.

Fiyat Rekabetçiliği metriği ile Amazon’da satışı gerçekleştirilen ürünlerin diğer pazar yerlerinde (ör: ebay, Walmart, Wayfair) ne kadara satıldığı takip ediliyor ve piyasa ortalamasının altındaki ürünlere ilişkin uyarılar geçiliyor. Piyasa koşullarına göre yüksek bedellerden satışı gerçekleştirilen ürünlerde Buy Box satıcıların elinden alınabiliyor ve satıcılar fiyat azaltımı yönünde teşvik ediliyor.

Prime Satışa Uygunluk metriği ile bir marka çatısı altında yer alan ürünlerin ne kadarının hızlı ve ücretsiz kargo manasına gelen Prime etiketini taşıdığı tespit ediliyor ve markaların özellikle çok görüntülenen ürünlerini FBA ya da Seller Fulfilled Prime programları aracılığı ile satmaları konusunda yönlendiriliyor.

Mevcut Stok Oranı (In-stock Rate) adı verilen ve “FBA In-stock Rate” parametresi ile karıştırılmaması gelen parametre ile marka çatısı altındaki ürünlerin ne kadarının satışa uygun oldukları tespit ediliyor ve talep gören ürünlere ilişkin stok girişi yönünde tavsiyeler veriliyor.

Amazon’a göre müşteri deneyimini etkileyen başlıca Marka Sağlığı metrikleri olan bu başlıklar, en başarılı markalar üzerinde yapılan incelemelere dayanıyor. Bu metrikleri en başarılı şekilde yöneten markaların Amazon’daki işlerini en istikrarlı bir şekilde büyüttükleri belirtiliyor.


Popüler Yazılar