Amazon Marka Kaydı Süreçlerini Kısaltıyor

Amazon Marka Kaydı Süreçlerini Kısaltıyor


Amazon geçtiğimiz hafta içerisinde duyurduğu IP Accelerator isimli program ile Amazon’da kendi markanız ile satışın olmazsa olmazlarından Brand Registry programına kayıt için aylarca bekleme zorunluluğunu ortadan kaldıracağının müjdesini vermiş bulunuyor.

Bilindiği üzere Brand Registry yani Marka Kaydı programı, ürün sayfanız üzerinde tam hakimiyet sağlamanıza (değişiklikleri sadece marka sahibi yapabiliyor), gelişmiş marka içeriği (Enhanced Brand Content ya da yeni adıyla A+ Content) özelliği ile ürün sayfanızı zenginleştirmenize ve yine yakın zamanda geliştirilen Project Zero isimli yan program ile listenize giren korsan satıcıları kovabilmenize olanak tanıyan çok kapsamlı bir program. Programa kaydolabilmek için ise satış yaptığınız ülkenin patent ve marka ofisi üzerinden alınmış bir trademark yani marka tescilinizin olması gerekiyor.  

Normal şartlar altında ABD sınırları içerisinde bir marka tescil başvurusunun tamamlanması en az 6-9 aylık bir süreç gerektiriyor. Markanız önce Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi görevlileri tarafından inceleniyor, başka bir kişi ya da kuruma ait marka tesciline benzerlikler taşımıyorsa olası itirazlar için gazetede yayınlanıyor, yayın süresince bir itiraz gelmemesi halinde kayıtlı bir marka tescili haline geliyor. Markanın halihazırda ticarette kullanılıyor olup olmayışı ya da benzer marka isimlerine sahip kişilerden gelebilecek itirazlar gibi bir dizi parametre bu sürecin ne kadar uzun ya da kısa süreceğini belirliyor.

Yani bugün kendi markasıyla satış yapmak isteyen ve Brand Registry programının avantajlarından yararlanmak isteyen bir satıcı bunun için epey bir süre beklemek zorunda. Amazon yeni uygulama ile bu süreci satıcılar için kısaltacağını açıklamış bulunuyor.

Peki IP Accelerator dedikleri (Fikri Mülk Hızlandırıcı) program ne anlama geliyor? Amazon, satıcılar için bir dizi avukatlık ofisi ile anlaşmaya vardı ve satıcıların yalnızca marka tescili değil aynı zamanda copyright ve patent işlemlerini de yürütebilecekleri bir şirketler network’ü oluşturdu. Marka tescil başvurularını bu network içerisinde yer alan firmalar aracılığıyla yapan satıcıların ise marka tescil başvuruları henüz onaylanmadan Brand Registry programına kabul edilme şanslarının ise yüksek olduğuna dair bir beyanatta bulundu. Yani satıcılar marka tescil başvurularının sonuçlanması için aylarca beklemek yerine başvurularını bu firmalar üzerinden gerçekleştirerek bir an evvel Brand Registry programının avantajlarından yararlanmaya başlayacak gibi duruyor.

Amazon’un bu firmaların satıcılara sunacakları fiyatları da önden pazarlık ettiği aktarılıyor. Ancak fiyat alabilmek için network’ün yer aldığı sayfadan bu firmalara mesaj göndermek gerekiyor.

Yine de bu şekilde Brand Registry’ye erken kaydolmanız %100 kesin değil. Amazon’un açıklaması bu network’ten yararlanan satıcıların programa kabul için “güçlü birer aday” olacağı gibi görece muğlak ibarelere yer veriyor. Önümüzdeki aylar içerisinde programın nasıl sonuçlar vereceğini hep beraber görüyor olacağız. 

Amazon'un IP Accelerator programına buradan ulaşabilirsiniz. 


Popüler Yazılar