Amazon Mağaza Açma - Adım Adım Resimli Anlatım

Amazon Mağaza Açma - Adım Adım Resimli Anlatım


 

Hesap açılışı için gerekli bilgilerin girişinin yapıldığı Amazon.com paneli sürekli olarak güncellenmektedir. Aşağıda belirtilen adımlar en güncel olduğu tespit edilen sıralamayla sunulmakla birlikte, paneldeki adımlarda işlemlerin yapılacağı tarihe göre minör değişikliklerle karşılaşılabilir.

 

Amazon.com Hesap Açılış İşlemleri

Başlangıç Notu: Hesap açılış işlemleri daha önce müşteri yahut satıcı, herhangi bir Amazon hesabı oluşturulmamış bir bilgisayardan gerçekleştirilmelidir.

İzlenecek Adımlar

https://services.amazon.com/content/sell-on-amazon.htm adresine giderek sitenin sağ üst tarafında yer alan pazar yeri sekmesinden ABD’yi işaretleyerek ‘Start Selling” butonuna tıklayın. Bu bizi aylık yaklaşık 40 dolarlık bir abonman ücreti olan Profesyonel Hesap açma işlemlerine götürecektir.

 

 

 

Şayet ücretsiz Bireysel Hesap açmak istiyorsak bunun yerine sayfanın en alt bölümüne inerek “Sign up to become an individual seller” butonuna tıklayın.

 

Adım 1 - Seller Agreement (Satıcı Sözleşmesi)

 

Burada açılan sayfada, alt bölümde yer alan “Create your Amazon Account” butonuna tıklayın.

Açılan ekranda daha sonra Amazon’la iletişimde kullanılacak ana e-posta adresinin ve kullanılacak parolanın girişini yapıp, “Create a New Account” seçeneğini işaretleyerek devam edin.

Bu noktada 4 ila 5 sekme/aşamadan oluşan kayıt paneline giriş yapılacaktır.

 

 

Adım 2 - Seller Intormation (Satıcı Bilgileri)

 

1. sekme olan Seller Agreement’ta Legal Name bölümüne isminizi girin. Bu satırın altındaki tick box’ı işaretleyerek koşulları kabul ettiğinizi onaylayın ve ‘Next’ butonu ile bir sonraki aşamaya geçin.

2. sekme olan Seller Information bölümünde adres bilgilerinin posta kodu ile birlikte tam girişini yapın. Bu aşamada sağlanacak adres bilgisinin daha sonra sağlanacak kredi kartına ait ‘billing address’ (fatura adresi) ile birebir aynı olduğuna (noktalama, büyük/küçük harf tercihi) dikkat edin.

 

 

Adım 3 - Billing Method (Faturalandırma Yöntemi - Kredi Kartınızı Girin)

 

Business Display Name bölümüne Amazon’da müşterilerce görüntülenecek mağaza adınızın girişini yapın.

Bir alt satırdaki opsiyonel işlemde markanızın İngilizce web sayfasının girişini yapın.

Bir alt satırda SMS seçeneğini işaretleyerek ilerleyen dönemde şifre değişikliği gibi işlemlerde kullanacağınız ve ulaşılabilir olması gereken bir cep telefonu numarasının girişini yapın. Bu telefonun daha önce müşteri yahut satıcı, herhangi bir Amazon hesabında tanımlanmamış olmasına özen gösterin.

“Text me now” butonuna tıklayarak gelen pin kodun girişini yapın. Doğrulama işlemi tamamlandığında ‘Next’ butonu ile bir sonraki aşamaya geçin.

3. sekme olan Billing/Deposit aşamasında üst bölümde Billing Method alt bölümde ise Deposit Method kısımlarını göreceksiniz.

 

 

 

Adım 4 - Ödeme Yöntemi (Banka Bilgilerinizi Girin)

 

Billing Method bölümünde aylık satıcı abonelik bedelinin ve satış döneminde oluşabilecek reklam, depolama gibi masrafların çekileceği, online ve uluslararası alışverişe açık olduğundan emin olduğunuz bir kredi kartının bilgilerinin girişini yapın. Kredi kartından paranın çekilememesi birçok Amazon satıcı adayının hesap açılış işlemlerini başarısızlıkla sonuçlandırmalarına neden olmaktadır.

Deposit Method bölümünde ABD’de yer alan banka hesabımıza ait bilgilerin girişini yapmamız gerekmektedir. ABD’de bir hesabımız yoksa bunun için panel içerisinde Hyperwallet hizmetinden yararlabiliriz:

 

 

Adım 5 -  HyperWallet Hesabı Oluşturmak

 

“Bank Location” bölümünde Türkiye’yi tercih ettiğimizde “Sign Up for Hyperwallet” sekmesi açılacaktır. Bu butona tıklayarak ilerleyin.

 

 

 

Adım 6 - HyperWallet Hesabı Açmak (Devam)

 

Açılan ekranda Login with Amazon butonuna tıklayın.

 

 

 

Adım 7 - HyperWallet Hesabı Aktive Etmek

 

Açılan ekranda Allow butonuna tıklayarak Hyperwallet’ın Amazon bilgilerinize ulaşmasına izin verin.

 

 

Adım 8 - HyperWallet Transfer Methodu Eklemek

 

Bu aşamada sizden isim ve adres bilgilerinizin girişini yapmanız beklenmektedir. Bunların kayıt aşamasında sağladığınız bilgiler ile noktası virgülüne kadar aynı olmasına dikkat edin.

Bir sonraki aşamaya geçerek şifre kayıp hallerinde kullanacağınız güvenlik sorusu ve cevaplarını belirleyin.

 

 

Adım 8 - Hyperwallet Yeni Transfer Methodu Eklemek (Devam)

 

Açılan sayfanın alt bölümünde yer alan Add Transfer Method butonuna tıklayın.

 

 

Adım 9 - HyperWallet Hesap Bilgilerini Girmek

 

Sonraki sayfada “Continue” butonuna tıklayın.

 

 

Adım 10 - HyperWallet'a Türkiye Hesap Bilgilerinizi Girmek

 

Artık Türkiye’deki banka hesabımızın bilgilerini girerek, bu hesapla entegre bir ABD banka hesabı açabileceğimiz panele gelmiş bulunuyoruz. Burada hesabımıza ait IBAN numarasının ve bankamızın uluslararası bankacılıkta kullanılan SWIFT kodunun (google’da basit bir aramayla bulabilirsiniz, örnek arama: “Garanti SWIFT kodu”). “Remember As” bölümüne bu hesabı hatırlatıcı bir isim girişi yapın ve devam edin. Sayfanın en altındaki “Continue” butonuna tıklayın ve devam edin.

Bir sonraki sayfada girişini yaptığınız bilgiler kontrol için karşınıza çıkarılacaktır. Son kontrolleri sağlayarak sayfanın alt bölümündeki “Confirm” butonuna tıklayın.

 

 

 

Adım 11 - HyperWallet'tan Banka Beyannamesi (Bank Statement) İndirmek

 

Amerika’da banka hesabımız hazır. Burada “Download” butonuna tıklayarak banka beyannamenizi indirin ve Amazon’daki son açık sekmeye geri dönün.

Burada daha önce Türkiye olarak işaretlediğimiz banka lokasyonu bilgisini ABD olarak değiştirin; isminizin ve henüz elde ettiğiniz “Routing Number” ve “Bank Account Number” bilgilerinin girişini yapın. “Next” butonu ile devam edin.

 

 

 

Adım 12 - Amazon Tax Information (Vergi Bildirgesi) Doldurmak

 

Bir sonraki aşamada vergi usullerine ilişkin bilgilerin girişini yapacaksınız. Burada Amazon’dan paranın kime yatacağı sorusunu işletme iseniz “Business”, birey iseniz “Individual” şeklinde işaretleyin. ABD vatandaşı mısınız sorusuna “Hayır” şeklinde yanıt verin.

Adım 13 -  Imzalamak

 

Burada açılacak ekranda isim ve adres bilgilerinizin girişini daha önce girişini yaptığınız bilgiler ile birebir aynı olacak şekilde doldurun. “Continue” butonu ile devam edin.

Açılacak forma elektronik imza atabilmek için en alt satırda yer alan isim bölümüne isminizin girişini yapın ve Save and Preview butonuna tıklayın.

 

Adım 14 - Product Information (Ürün Bilgileri)

 

Açılacak ekranda “Exit Interview” butonuna tıklayın.

Profesyonel hesap açılışı işlemlerinde açılacak 5. sekme olan “Product Information” bölümünde;

“Do you have UPCs for all your products?” sorusunu “Yes” şeklinde yanıtlayın.

“Do you manufacture and brand the products you want to sell on Amazon?” sorusunu yine “Yes” şeklinde yanıtlayın.

“How many different product do you plan to list?” sorusuna Amazon’da satışını gerçekleştireceğiniz ürün adedi doğrultusunda yanıt verin ve “Next” butonuna tıklayın.

 

 

 

 

Adım 15 - Dökümanlarınızı Yüklemek

 

Ürün kategorilerinin seçildiği bir sonraki aşamayı sayfanın üst bölümünde yer alan “Skip for now” linkine tıklayarak geçin.

 

Açılacak Identity Verification ekranında bir sonraki aşamada Amazon’a sağlayacağınız kimlik belgesine (pasaport yahut ehliyet) ait bilgilerin girişini yapın (pasaport no, son kullanma tarihi, verilen ülke, isim, soyisim ve doğum tarihi)

 

 

Adım 16 - Dökümanlarınızı Göndermek

 

Submit butonuna tıklayarak ilerleyin.

Bir sonraki aşamada kullanacağınız kimliği (pasaport yahut ehliyet) ve Hyperwallet’tan henüz indirdiğiniz banka beyannamesini yüklemeniz gerekmektedir.

 

 

Adım 17 - Kurulumu Tamamlamak

 

Bu belgeleri yükleyerek Submit butonuna tıklayın.

Amazon bu noktadan itibaren mağaza açılış başvurunuza iki iş günü içerisinde yanıt verecektir. Mağaza açılışına ilişkin süreç en başta sağlanılan e-posta adresi ve Amazon panelinden takip edilebilmektedir.

Amazon son 1 yıldır izlediği politika kapsamında hesap açılış işlemlerinin ardından ilgili hesabı askıya aldığını belirten e-postalar göndermektedir. Bu tip durumlarda e-postanın geldiği adres olan seller-performance@amazon.com’a süratle cevap verilmelidir.

 

 

 

 

İkinci Aşama - Hesabın Açılış Aşamasında Suspend Olması Durumunda Yapılacaklar

 

Hesap açılış işlemine ait gereklilikleri yerine getirdiğiniz noktada hesabınız tam anlamıyla aktif olabileceği gibi, birçok örnekte Amazon hesabın değerlendirmeye alındığına ilişkin bir e-posta göndermekte ve sizden kimi evraklar talep etmektedir.

 

 

 

Bu normal bir durumdur ve aşağıda anlatacağımız adımlarla hesaplar aktifleştirilebilmektedir.

Amazon’a sağladığınız adres ile birebir aynı adresin ve ismizin yer aldığı bir faturanın PDF kopyasını oluşturun.  Bu hizmet sağlayıcıların (su, elektrik vs.) ulaştırdığı elektronik faturalar olabilir. Kredi kartınızın ekstresi de birçok durumda işimize yaramaktadır. Bu dökümanın ekli olduğu ve aşağıda belirtilen e-postayı seller-performance@amazon.com adresine yollayın.

 

Dear Sir / Madam,

 

Please find in attached file the monthly statement of my credit card. There is also my address written in this document.

 

Looking forward to hearing from you soon.

 

Sincerely,

[İSMİNİZ]

 

Hesap bu aşamanın hemen ardından açılabileceği gibi kimi durumlarda satıcı performans ekibinden olumsuz dönüş alınabilmektedir: 

 

 

Bu da sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu aşamada seller-performance@amazon.com adresine örnekteki gibi bir mail ulaştırabilirsiniz. Bu e-postanın ekinde fatura ile birlikte Amazon’a kayıt esnasında sağladığınız pasaport/ehliyet ve banka beyannamesini sağlamanız faydalı olacaktır.

Hello,

 

In the previous e-mail I received from Amazon, I have been informed that my account is under review and that I need to provide a utility bill which shows my name and address. Attached you can find the document (credit card monthly statement) that clearly displays my name and address, which can be double-checked from my passport and bank statement.

 

I would appreciate if you take the time to evaluate these documents and grant the selling privileges on Amazon platform.

 

 Best regards,

[İSMİNİZ]

Amazon bu aşamada hesabınızı aktifleştirebileceği gibi bir önceki e-postasının aynısını yahut bir başka versiyonunu yollayabilmektedir. Bu sizi gün aşırı bir şekilde son yolladığınız e-postayı (metinde kimi değişiklikler yapmayı tercih edebilirsiniz) yollamaktan alıkoymamalıdır.

Seller Performance’dan gelen cevaplar değişmediği takdirde bu kez Amazon CEO’su Jeff Bezos’a –jeff@amazon.com- aşağıdaki e-postayı atabilirsiniz. Bu e-postanın ekinde fatura ile birlikte Amazon’a kayıt esnasında sağladığınız pasaport/ehliyet ve banka beyannamesini ve kredi kartı ekstrenizi sağlamanız faydalı olacaktır.

 

Hello,

 

XX [BAŞVURU TARİHİNDEN İTİBAREN GEÇEN GÜN SAYISI] days ago, after the seller registration process was complete, I was asked for a utility bill which displays my name and address in order to sell on Amazon platform. I have sent this document (my credit card monthly statement), which clearly shows this information, more than one time. Each time I have explained the situation, provided additional documentation for cross check (my bank statement and passport) and kindly asked for an evaluation of these documents. However no one has ever responded to me with regards to my application.

 

Attached I am sending you these documents with the hope that a member from your team can spare the time to check. I will be more than thankful if you spare the time to evaluate my documents. I believe I will be a small but important contribution to Amazon platform if you can give me the privilege to sell.

 

Looking forward to hearing from you.

 

Best regards.

[İSMİNİZ]

Jeff’in ekibi hesap açılış işlemleri konusunda Satıcı Performans ekibine nazaran çok daha etkili olabilmektedir. Birçok Amz Çözümleri Topluluğu üyesi hesap açılış işlemlerini bu ekip sayesinde tamamlamış bulunmaktadır.

 

 

 

Bunların sonunda amazon satıcı hesabımızın suspend olmasını önlemek icin dikkat etmeniz gerekn bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Popüler Yazılar