Amazon Listesi Hazırlamak İçin İpuçları

Amazon Listesi Hazırlamak İçin İpuçları


Amazon’da liste hazırlama söz konusu olduğunda genelde insanların aklına arama kelimelerinin tekrar tekrar yazılması yada karakter sınırlaması izin verdiği ölçüde çok anahtar kelime yazmak geliyor. Fakat bu yöntem sizin sıralamanıza zarar verebileceği gibi Amazon’daki satışlarınızı da negatif yönde etkileyebilir.

Listenizi anahtar kelimelerle şişirmekten vazgeçin

Liste başlığınıza, ürün özellikleri maddelerinizde, açıklamanıza veya Amazon Seller Central’daki (Satıcı Paneli) Search Terms (Arama Terimleri) kısmına mümkün olduğunca çok anahtar kelime doldurmak isteyebilirsiniz. Ancak Amazon son günlerde karakter sınırlaması ile ilgi oldukça eli sıkı bir tutum izliyor ve listenizde kullanacağınız her kelime önem taşımakta. Bu nedenle, listenizin başlığını, ürün özellikleri maddelerinizi ve ürününüzle ilgili diğer muhtemel yerleri alakalı alakasız anahtar kelimelerle doldurmak ürün sayfanıza niteliksiz trafik yönlendirmenize neden olabilir.

Düşük conversion rate'den kaçının

Birisinin sizin listenize tıklayıp ve çabucak göz attıktan sonra aradığı ürünün sizin ürününüz olmadığına karar verip listenizden ayrılmasına low conversioan rate (düşük dönüşüm oranı) denir. Amazon bunun gibi başarısızlıklarla sonuçlanan durumları göz önünde bulundurur.
 
Eğer sayfanıza girip fazla vakit geçirmeden ve satın alma işlemi gerçekleştirmeden çıkanların trafiği fazlaysa Amazon sizin listenizi arama sonuçlarında geriye atar. En nihayetinde Amazon ürün satışında kazanç sağladığı için sadece potansiyel müşterileri satın alma eylemine teşvik eden listeleri göstermek ister.

Satışa odaklanın, Amazon’da satış birinci önceliktir

Amazon’un bir numaralı amacı satıştır. Satışlarınız listenizin başarısının veya başarısızlığının en büyük göstergesidir. Amazon listeleri sadece aramalar için değil aynı zamanda kusursuz fotoğraflar ve açıklamalar için düzenlemenizi ister.

Diyelim ki bebeğiniz için kundak battaniyesi bakıyorsunuz. Sadece başlıklarına bakarak hangi ürüne tıklardınız? (Liste başlıkları gerçek Amazon listelerinden alınmıştır.)

(Organik Pamuk İnce Kumaşlı Kundak Battaniyeleri, İnce Kumaşlı Kundak Battaniyeleri Hem Kız Hem Erkek Bebekler için, Bebek Kundak Battaniyesi, İnce Kumaşlı Bebek Battaniyesi, Yeni Yürümeye Başlayanlar için Kundak Battaniyeleri, Kundak Battaniyesi Hediye Seti, İnce Kumaşlı Kundak Bat…)

Yada

(Kundak Battaniyesi, Ziggy Baby’den Ayarlanabilir Yeni Yürümeye Başlayanlar için Kundak Seti, 3’lu paket, Yumuşak Gri Pamuklu)
 
En üsteki örnekteki başlık anahtar kelimelerle şişirilmiş. Arama kelimelerinin değişik versiyonları tekrar yazılarak müşteri tamamen göz ardı edilmiş.
 
İkinci örnek başlığa bakarsak ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılacaktır. Bu başlık müşterilere bilmek istedikleri bilgileri vererek onları kendi listesine tıklamaya teşvik etmiş.
 
Bu bilgilerden bir kaçını sıralamak gerekirse:

 • Battaniyelerin ayarlanabilir olması.
 • 3’lu paket halinde gelmesi.
 • Yumuşak pamuktan yapılmış olması.

Listenizi hazırlarken tüm enerjinizi Amazon FBA anahtar kelimeleri üzerine yoğunlaştırmak çok akıllıca bir hareket olmayabilir. Çünkü Amazon sizin sattığınız hiçbir şeyi satın almaz.
 
Fakat Amazon’da alışveriş yapan, kredi kartını elinde bulunduran kişiler müşterilerdir (yani insanlardır). Bu demek oluyor ki Amazon’un arama motoruna verdiğiniz önem kadar potansiyel müşterilerinizi de hesaba katmalı ve onlara da öncelik vermelisiniz.
 
Müşteriler olumlu deneyimler için yorum yazmaya eğilimlidirler. Yorumların ise daha çok satış üzerinde doğrudan olarak etkisi vardır.
 
Satıcılar listelerini düzenlerken Amazon FBA anahtar kelimelerini kullanma konusunda bazı kriterlere dikkat etmelidirler. Bunlardan bir tanesi dengedir. 
 
Başlığınızda, ürün özellikleri maddelerde, açıklamanızda arama kelimelerini kullanmak ama aynı zamanda müşterilere listenize tıklamaları için gerekli bilgileri sağlamak isteyeceksinizdir.

Listenizde anahtar kelimeleri nereye yerleştirmelisiniz?

1.Title (Başlık)

Başlıktaki tüm kelimeler sıralama gözetmeksiniz aranabilir.


Arama Kelimelerini seçme ve yerleştirme

 • Her ürün için 5 ‘e kadar Search Terms (Arama Terimleri) ekleme hakkı bulunmaktadır ve bu alanlar 50 karakterle sınırlıdır. 
 • Müşteriler web sitemizde arama yaptıklarında arama motorumuz seçtiğiniz kelimeleri bulur. Ürün başlığı, satıcı ismi, marka ismini otomatik olarak arama kelimesi olarak ekleriz. 
 • Elle girdiğiniz Search Terms’de (Arama Terimleri) bunları devamlı olarak tekrar etmenize gerek yoktur. 
 • Başlıktaki kelime kombinasyonları ve Search Terms (Arama Terimleri) tamamen aranabilir.)

Bu nedenle,

Anahtar kelime gruplarını bütün halde tekrar etmenin bir yardımı dokunmaz. Üsteki örneği kullanarak, tekrarları azaltmayı deneyin ve müşterilerinize yararlı olacak bazı detaylar için yer açın.

Bu başlığı düzenlemenin yollarından bir tanesi de şöyledir: 

100% Organik Pamuk İnce Kumaşlı Kundak Battaniyesi Hediye Seti, 3’lu, Bebekler ve yeni yürümeye başlayanlar için rahat uniseks kundaklar (Kız veya Erkek) 47X47 inch.
 
Başlık yazarken bir veya iki anahtar kelime grubu kullanabilirsiniz. Eğer yer kalmışsa 2 veya 3 tekil kelime de ekleyebilirsiniz. En önemlisi ise başlığın anlamının olmasıdır. Müşteriler kafa karıştırıcı başlıklardan uzak durmak isteyeceklerdir. 

2. Bullet Points

Ürün başlığınızda kullandığınız anahtar kelime veya söz öbeklerinin aynısını ürün özellikleri maddelerinizde tekrar etmeyin.

Tekrar etmenizin bir cezası bulunmamaktadır ama eğer kullanabileceğiniz başka Search Terms (Arama Terimleri) varsa, onları kullanmanız daha yararlı olur. 

Ürün özellikleri maddesi başına bir anahtar söz öbeği ve eğer yer kalmışsa 2 veya 3 tekil anahtar kelime kullanabilirsiniz. 

3. Ürün açıklaması

Ürün açıklaması kısmı güvenilir bir biçimde indekslenmez. Bu yüzden bu bölüme bazı anahtar kelime ve söz öbeklerini serpiştirirken, bu alanda listemizi iyileştirmek için çok yoğun çaba harcamayız.

Arka plan arama terimleri kısmına ne eklememeniz lazım?

Anahtar kelime ekleyebileceğiz bir başka yerse Search Term Fields’dir (Arama Terimi Alanları).
 
Seller Central (Satıcı Paneli) ürün listenizin Back-end (arka plan) kısmını düzenlemeyi unutmayın. Arama düzenlemesi Amazon FBA anahtar kelimelerinde büyük rol oynar. Bu alanda fazladan bilgi sağlayarak listenizi organik olarak sıralanmasına yardımcı olabilirsiniz. 
 
Bu alanın en iyi kısmı size binlerce daha fazla müşteri tarafından keşfedilme imkanı sunmasıdır.
 
Back-end anahtar kelimelerini düzenlemek listenize doğru trafik sağlamanız açısından faydalı olabilir. Neden olasılıktan bahsettik?
 
Çünkü Search Terms (Arama Terimleri) alanları:

 • Zorunlu değildir (Amazon’a göre).
 • Kullanılacaklarının garantisi yoktur.
 • Anahtar kelimelerle karşılaştırıldıklarında en az ağırlık bu kelimelere verilir.

Muhtemel en iyi sonuçları almak için değerli alanınızı kullanırken aşağıdakileri back-end anahtar kelime alanlarına (diğer bir deyişle Arama Terimleri Alanlarına) dahil etmeyin:

 • (Kendinizin veya başkasının) Listede başka yerlerinde kullanılmış (başlık, ürün özellikleri maddeleri, açıklama veya marka) anahtar kelimelerin/ifadelerin tekrarları
 • Search Terms (Arama Terimleri) alanındaki kelimelerin/ifadelerin tekrarları (crunch dog treats –kıtır köpek ödül maması-, chewy dog treats –çiğnemeli köpek ödül maması- …, “dog treats” – köpek ödül maması- ifadesini yalnızca bir kere kullanın.)
 • Büyük/küçük harf kullanımı yada boşluk bırakmadaki farklılıklar (Örneğin; Dog Treats’e karşı dog treats yada 80mb’e karşı 80 mb vb.)

Amazon bu bolümde sağladığınız anahtar kelimeleri kullanıp kullanmama hakkına sahiptir. Bu yüzden buraya yazdığınız kelimelerin listenizde çok büyük değişiklikler yapmasını beklemeyin.
 
Başlığınıza, ürün özellikleri maddelerinize veya açıklamanıza girmeyecek kadar önemli olmayan arama kelimeleri back-end (arka plan) kısmındaki Search Terms (Arama Terimleri) bölümüne eklenmelidir. Bu kelimelerin düzenlenmesi diğer bir konudur.
 
Amazon diğer bölümlerde (başlık, ürün özellikleri maddeleri, açıklama, marka, UPC vs.) kısmında kullandığınız anahtar kelimeleri Search Terms (Arama Terimleri) alanında kullanmanızı gerekli görmez. Tekil kelimelerin tekrarlanmasına da ihtiyaç duymaz. Bu da demek oluyor ki tekrarlardan kurtulmak için birçok karşılaştırma yapmanız gerekmektedir.
 
Diyelim ki sizin başlığınız bu:


 (100% Organik Pamuk İnce Kumaşlı Kundak Battaniyesi Hediye Seti, 3’lu, Bebekler ve yeni yürümeye başlayanlar için rahat uniseks kundalar (Kız veya Erkek) 47X47 inch)
 
Ve kelime öbeklerinizi kullanabileceğiz 5 maddeniz var.

 • swaddle Wrap (kundaklama)
 • swaddle blanket for toddlers (yeni yürümeye başlayanlar için kundak battaniyesi)
 • baby wrap blanket (bebekler için sarma battaniye)
 • snuggle wrap blanket (sarip sarmalama battaniyesi)
 • baby swaddle sack (bebek sarma battaniye)

Bu kelimelerin hepsini Search Terms (Arama Terimleri) kısımlarından çıkararak alanınızı genişletmek isteyeceksiniz.  Bu demek oluyor ki bu kelimelerin hiçbirisi sizin back-end (arka plan) anahtar kelimelerinizde gözükmemeli.

Böylece 250 karakterlik (boşluklar dahil değil) bir alana sahip olacaksınız. Eğer anahtar kelime öbeklerinizin çoğu baby (bebek), swaddle (kundak), ve blanket(battaniye) kelimelerini içeriyorsa Search Terms (Arama Terimleri) bölümüne girecek çok fazla anahtar kelimeniz kalmıyor demektir. 

Peki bu kalan bolumu sattığınız ürünle uzaktan alakalı herhangi bir şeyle dolduracağınız anlamına mi geliyor? Kesinlikle hayır.

Yapabileceğiniz şey ürüne bakış açınızı biraz daha genişletmek olabilir. Örneğin “baby blanket” (bebek battaniyesi) için es anlamlı sözcüklere bakabilir ve aşağıdakileri göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • baby cover (bebek örtüsü) 
 • baby coverlet (bebek pikesi)
 • baby throw (bebek şalı)
 • swaddle cover (kundak örtüsü)
 • infant swaddle blanket (yeni doğan kundak battaniyesi)

Bunların sattığınız ürünle gerçekten eş anlamlı olduğundan emin olun. Amazon sitesine girin ve bu terimleri aratın. Eğer kelimeleri arattığınızda kundak görmüyorsanız bu tür ifadeler kullanmayın. Bu kelimeler muhtemelen sayfanıza niteliksiz trafik sağlayacaktır.

Amazon listenizdeki anahtar kelimeleri düzenlerken göz önünde bulundurmanız gereken önem sırası:

Listenizi düzenlerken, anahtar kelimeleriniz için önem sırasının ürün sayfasının başından sonuna doğru olan sıralamayla doğru orantılı olduğunu unutmayın.

 1. Title (Başlık) -  en önemli terimler
 2. Feature bullet (Ürün özellikleri maddeleri) - ikinci en önemli anahtar kelimeler
 3. Description (Açıklama) - üçüncü en önemli terimler
 4. Backend keywords/Search Terms (Arka plan anahtar kelimeleri / Arama Terimleri) - opsiyonel terimler / arta kalanlar

Doğru akışı anladığınızda ve uyguladığınızda Amazon arama sayfalarında daha iyi sonuçlar elde etmeye başlayacaksınız. Çünkü listenize kaliteli trafik çekiyor olacaksınız ve bu trafiğin satışa dönüşme olasılığı da artacak.

Bu yöntemler markalı veya markasız ürün satan herkes için ise yarar metotlardır. Yeter ki müşteriye her zaman öncelik verin.


Popüler Yazılar