Amazon Korsanları ve Etkili Savunma Yöntemleri

Amazon Korsanları ve Etkili Savunma Yöntemleri


 

Amazon Korsanları Kimlerdir?

Korsanlar, İngilizce tabiri ile ‘’Hijackers’’ kendi ürünleri için liste oluşturmak yerine, sizin optimize ettiğiniz, sıralamasını arttırdığınız, yorum aldığınız Private Label, yani kendi markanızı taşıyan ürünlerin listesinden satan kişilerdir.

Korsanlar genelde Çinli satıcılardır ancak tabi ki eğitimimizdeki bir arkadaşımızın listesindeki korsanın Türk bir satıcı olması gibi bir durum ile de karşılaşmadık değil.

Korsan Tipleri:

  1. Esaslı Korsan: Esaslı korsanlar diğer korsan tiplerine göre daha bilinçlidir. Ürününüzü ve kutunuzu, en ince ayrıntısına kadar taklit ederler ve ürünü Amazon’a FBA olarak gönderirler. Amazon kuralları gereğince aynı ürünü satan satıcılar aynı liste altından satıp BuyBox için rekabet etmelidir. Ancak üründeki en ufak değişiklik yeni bir ürün sayıldığı için esaslı korsanlar logonuza kadar ürünü taklit ederler. Aslına bakıldığında bu kişilerin yaptığı Amazon politikalarına uygundur, fakat genellikle sizin sattığınız ürünün dışarıdan anlaşılmayan kalitesiz bir kopyasını yaparlar ve sizden daha ucuza satış yaparlar. Kalitesiz ürünler yüzünden kötü yorumlar gelmeye başladıktan sonra listenizden çıkarlar ve sizi artık kötü yorumlar yüzünden satmayan listenizle başbaşa bırakırlar.

  2. Sülükler: Bu korsan tipine İngilizce ‘’leech’’ ya da ‘’leecher’’ denilmektedir. Genellikle Çinli olan bu korsanlar listenizde sizinkine benzer fakat aynı olmayan bir ürünü FBM olarak, uzun kargolama süreleriyle satışa sunarlar. Bu tip korsanların dükkanı genelde yeni açılmış dükkanlar olacaktır (just launched) her ne çoğu durumda BuyBox’ınızı elinizden almayacak olsalar da, sülük tipi korsanlar da oldukça can sıkıdır.

  3. Yarı Profesyonel Korsan: bu korsanlar da esaslı korsanlar gibi listenize FBA olarak ürün gönderir fakat esaslı korsanlar kadar iyi bir ürün taklidi yapmazlar, dolayısıyla yarı profesyonel korsanları listenizden atmanız daha kolay olacaktır. Ancak atılana kadar listenize ve satışlarına zarar verebilir, kalitesiz imitasyon ürünleri yüzünden kötü yorumlar alabilirsiniz.

Korsan Girmiş Bir Amazon Listesi Nasıl Görünür?

Aşağıda sizler için bir örnek inceledik, gördüğünüz gibi sayfaya girdiğinizde sağ altta listede birden fazla satıcı olduğu görülüyor. Kategoriye bağlı olarak diğer satıcılar sayfasının farklı bölümlerinde gösterilebilir.

 

Yukarıdaki resimde ok ile gösterilen yere tıkladığımızda ise aynı anda listede satış yapan üç satıcı görüyoruz. Tam da daha önce bahsettiğimiz gibi bu satıcılardan biri muhtemelen ürünü oluşturan gerçek satıcı iken, diğer iki satıcı henüz satışa başlamış ve hiç dükkan yorumları bulunmayan (just launched) satıcılar.

Listenize Korsan Girdiğinizde Ne Yapabilirsiniz?

Korsanlar Amazon’un bir parçasıdır ve başınıza bu durum geldiğinde nasıl karşılık vereceğinizi bilmeniz gerekir.

İlk olarak yapabileceğiniz şey basit bir cease & desist mektubu göndererek korsandan listenizi terk etmesini istemektir.

 


Taktik 1: Cease & Desist Mektubu

Bu her zaman ve her korsanda işe yaramasa da işe yaradığı durumlar da oldukça fazladır.

Öncelikle belirtmekte fayda var ki satıcıların Amazon platformlarında birbiri ile mesajlaşması yasaktır, fakat gene de Cease & Desist mektubu korsanlar için sıklıkla kullanılır. Bu mesajı gönderirken satıcı hesabınız ile ilişkisi olmayan herhangi bir alıcı hesabından göndermeniz tavsiye edilir.

Aşağıda örnek bir Cease & Desist mektubunu bulabilirsiniz:

Mektup Örneği

To whom it may concern,

Consider this your first and last warning to remove ASIN _________ from your Amazon seller account. Your account WILL be suspended if you do not comply. We have successfully gotten 12 other sellers like yourself permanently shut down in the last month for doing exactly what you are doing.

Is one product listing worth losing your entire Amazon seller account and business? I’m sure that it’s not.

Do the right thing and remove ASIN _________ or face legal action and the permanent loss of your Amazon account.

You have been warned.

Whether that tone comes off lukewarm or scalding hot in your eyes, it sure gets the job done.

Taktik 2: Korsanı Amazon’a Şikayet Edin

Buradaki link üzerinden korsanları Amazon’a şikayet edebilirsiniz.

Ancak çoğu durumda bu malesef işe yaramayacaktır, çünkü teknik olarak bakıldığında, özellikle trademark’ınız yoksa, Amazon için herhangi bir liste için yarışan iki satıcı konumunda olacaksınız.

Panelin İçinden Korsanı Nasıl Şikayet Edersiniz?

Seller Central > Help > Contact Us.

Selling on Amazon > Other Issues > Report a Violation.

 

Mesajınızı kısa ve net tutun. İki - üç cümleyi geçmesin. Ürününüzün linkini ve korsanın store front linkini paylaşın.


 

Taktik 3: Test ürünü alın ve ürünün aynı olmadığına dair müşteri gibi arayarak şikayette bulunun.

Bu durumda genellikle Amazon satıcıdan fatura ve benzeri bilgileri isteyecek, belgeler gelene kadar listeyi kapalı tutacaktır.

Aşağıda taktik 3’ü nasıl yapabileceğini adımları ile anlattık.

  • Adım 1: Ürünü korsan satıcıdan en hızlı kargo seçeneği ile satın alın.

  • Adım 2:  Ürün ulaştığında ürünün aynı olmadığına dair resimlerini çekin, üründe, listedeki üründe bulunan logonun olmadığına dikkat çekin.

  • Adım 3: Amazon’u müşteri olarak arayın, taklit ürün geldiğini ve Amazon’u tercih etmenizin ana sebebinin kendinizi güvende hissetmek olduğunu anlatın ve refund isteyin.

  • Adım 4: seller-performance@amazon.com adresine müşteri hesabınızın bağlı olduğu e-posta ile mail atın, Order ID, çekmiş olduğunuz resimleri ve korsan dükkanın store front URL’sini yazın. Telefonda yapmış olduğunuz şikayeti yazılı olarak yineleyin.

Taktik 4: Arkadaşlarınızdan Yardım İsteyin

Muhtemelen en efektif ve kolay yöntem sizin gibi bir satıcı grubundan ya da arkadaşlarınızdan yardım almanız olacaktır. Aşağıdaki örnekte eğitim grubumuzdan listesine korsan giren arkadaşımızın korsanı nasıl attığını görebilirsiniz.

 

Sonuç: Arkadaşımız grubun desteği ile 2 saat içinde listesinden korsanı def etmeyi başardı.


Popüler Yazılar