Amazon Koronavirüs Günlüğü

Amazon Koronavirüs Günlüğü


Koronavirüs dünyanın dört bir yanında günlük yaşamı ve ekonomiyi etkilemeye devam ediyor. Bir önceki yazımızda koronavirüsün yarattığı karantina ekonomisinin satıcıları nasıl etkilediğini anlatmıştık. Bu yazımızda yazı yayınlanma tarihi itibariyle Amazon pazar yerlerinde yaşanan gelişmeleri gün gün aktarmış bulunuyoruz.

16 Nisan: Fransız mahkemelerinin çalışan güvenliğini iyileştirme gerekçesiyle kargoları temel ihtiyaç maddeleri ile sınırlandırmasının ardından Amazon Fransa operasyonunu geçici olarak durdurdu. Platformun, Amazon’un Covid-19 güvenlik prosedürlerini güçlendirmesinin ardından 5 gün içerisinde açılması planlanıyor.

15 Nisan: Amazon ‘affiliate’ (satış ortaklığı) komisyonları 21 Nisan’da başlamak üzere önemli ölçüde düşürüldü.

14 Nisan: Fransız mahkemeleri Amazon’un Covid-19 krizi süresince gönderilerini temel ihtiyaç maddeleri ile sınırlandırmasına hükmetti. Amazon depolarına yapılan gönderimlerde temel ihtiyaç maddesi olmayan ürünleri kısıtlaması için 24 saat verilen Amazon, kurala uymadığı her gün için 1 milyon Euro ile cezalandırılacak.

14 Nisan: CNBC’nin teyit ettiği habere göre Amazon 3. şahıs satıcılardan (3rd party sellers) temel ihtiyaç maddesi olmayan kimi ürünlerin gönderimini hafta sonu itibariyle kabul etmeye başlayacağını belirtti.

13 Nisan: Amazon müşteri taleplerini karşılayabilmek ve varolan çalışanlarına temel ihtiyaç maddelerinin gönderiminde yardımcı olabilmek amacıyla 75.000 yeni çalışanı işe alacağını duyurdu.

9 Nisan: Amazon, satıcı hesaplarını kapatma (suspension) işlemini tedarik zinciri ve gönderim konularında yaşanan zorluklar nedeniyle geçici olarak durdurduğunu açıkladı. 20 Mart tarihinden bu yana satıcı hesapları geç  ürün gönderimleri nedeniyle kapatılmıyor. Bu değişikliğin 15 Mayıs tarihine kadar devam edeceği duyuruldu.

6 Nisan: Amazon 1 Mart ve 30 Nisan tarihleri arasında satın alımı gerçekleştirilen ürünler için iade opsiyonunu 31 Mayıs’a uzattı.  

6 Nisan: Henüz resmi bir açıklama yapılmamış olmakla birlikte Amazon halen temel ihtiyaç maddesi olmayan ürünlerin FBA depolarına gönderimini kabul etmiyor (bu yeni uygulamanın 5 Nisan itibariyle durdurulması bekleniyordu).

3 Nisan: Amazon normal şartlar altında Temmuz ortasında gerçekleştirdiği Prime Day’i (prime üyelere yönelik büyük indirimlerin gerçekleştirildiği kampanya) en erken Ağustos 2020’ye ertelediğini duyurdu.

31 Mart: Amazon Sepete Ekle butonunun (Buy Box) sahipliğini Amazon’dan daha hızlı gönderim yapabilen FBM satıcılara vermeye başladı.

24 Mart: Amazon Hindistan’da yalnızca temel ihtiyaç maddelerinin gönderimini sağlayacağını duyurdu.

21 Mart: Amazon İtalya ve Fransa pazar yerlerinde müşterilerine yalnızca temel ihtiyaç maddelerinin gönderimini sağlayacağını duyurdu.

17 Mart: Amazon satıcıların FBA gönderimlerini temel ihtiyaç maddeleri ile sınırlandırdı.


Popüler Yazılar