Amazon Koronavirüs Günlüğü - Güncel Durum

Amazon Koronavirüs Günlüğü - Güncel Durum


Koronavirüs dünyanın dört bir yanında günlük yaşamı ve ekonomiyi etkilemeye devam ediyor. Bir önceki koronavirüs günlüğü yazımızda Amazon pazar yerlerinde Nisan ayı ortasına kadar yaşanan gelişmeleri derlemiştik. Bu yazımızda yazı yayınlanma tarihi itibariyle Amazon pazar yerlerinde yaşanan gelişmeleri gün gün aktarmaya devam etmiş bulunuyoruz.

19 Mayıs: Amazon Fransa’da işçi güvenliği sebebi ile bir aylığına kapatılmış olan depolarını, işçi sendikaları ile işçilerin  sağlık ve güvenlik garantilerini kapsayan özel bir anlaşma sonrası tekrar açıyor. 16 Nisan'da işçilerin güvenlik önlemlerini iyileştirmek adına Fransız mahkemesinin aldığı karara itirazları reddedilen Amazon Fransa’daki depolarını bir ay boyunca kapatmak zorunda kalmıştı.

13 Mayıs: Amazon daha önce 15 Mayıs’a kadar uygulamaya karar verdikleri hesapların askıya alınmasının ertelenmesi kararını uzatmaya karar verdi ve 31 Mayıs tarihine kadar bu kararın geçerli olduğu açıkladı.Bu kararın tedarik zincirlerinde sorunlar yaşayan satıcılardan alınan geri bildirimler sonucu alındığı açıklandı. Ayrıca 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren Amazon, sipariş hataları, geç gönderim ve iptal oranlarını içeren performans metriklerini izlemeye alacağını açıkladı. 

12 Mayıs: 18 Nisan'da uygulanmaya başlanan sevkiyat planlarına ilişkin tüm miktar kısıtlamaları kaldırıldı.

7 Mayıs: Amazon'un “FBA Small and Light” programı içinde yer alan satıcılar ürünlerinin gönderimlerini artık Amazon'un MCF (Multi-Channel Fulfillment) sistemi ile sağlayabilecekler. Bu sistem satıcıların Amazon dışı platformlarda sattıkları ürünleri (buna kendi web siteleri de dahil) artık Amazon envanterinden gönderebilecekleri anlamına geliyor. MCF sistemine ait komisyonlar halihazırdaki ‘fulfillment’ komisyonlarına göre hesaplanacak.

6 Mayıs: Amazon'un satıcı haberleri sayfası yaygın olarak yaşanan nakliye iptalleri ve kısıtlamaları nedeniyle ABD Posta Servisi’nin (USPS) belirli posta adreslerine uluslararası posta hizmetini geçici olarak askıya aldığını duyurdu. Konuyla ilgili olarak USPS web sitesinden güncel bilgilere ulaşılabileceği belirtildi.

4 Mayıs: Amazon daha önce 15 Mayıs’a kadar uygulamaya karar verdikleri uzun dönem depo ücreti (long term storage fee) almama kararını uzatmaya karar verdi. 15 Mayıs’a kadar planlanan uzun süreli depolama ücretinden feragat işlemleri ürün geri çağırma (removal order) operasyonlarında devam eden gecikmeler sebebiyle 15 Mayıs gününü de kapsayacak şekilde güncelleştirildi. Gecikmeler yaşanabileceği düşünülse bile satıcılar ürün geri çağırma işlemlerine devam edebilecekler.

30 Nisan: Amazon satıcı panelinde geçtiği bildiriyle iade politikalarında geçici değişiklikler yapacağını açıkladı. Hem prime hem de prime olmayan FBM siparişlerde satıcılar artık 14 günlük bir değerlendirme ve ardından para iadesi yapma seçeceğine sahip. Ancak 31 Mayıs’tan sonra bu süreler yine iki güne indirilecek. Önceden ödenmiş etiketli iadelerde ise satıcılar artık 90 günlük bir para iade başvurusu seçeneğine sahip. Bu süre de 1 Haziran tarihi itibariyle yeniden 60 güne indirilecek. 

23 Nisan: Amazon satıcılara yolladığı bir bildiriyle satıcı hesaplarında ürünlerin geç kargolanması, yüksek hatalı gönderim ve siparişlerin iptal edilmesi sebebiyle uyguladıkları hesap askıya alma eylemlerini durdurduklarını açıkladı. Bu durumun 15 Mayıs’a kadar etkili olacağını ancak Amazon gerektirdiği takdirde bunu devam ettirebileceğini belirtti.

20 Nisan: Amazon Fransa'da 16 Nisan’da durdurmuş oldukları faaliyetlerini 20 Nisan’da başlatmayı planlarken, şimdi faaliyetlerine 22 Nisan Çarşamba günü devam etmeyi planladıklarını açıkladı.

18 Nisan: Amazon artık daha fazla ürünün “gönderi oluşturma için uygun” olduğunu açıkladı. Ancak, yeniden tanıtılan bazı ürünler, sevk edilebilecek birim sayıları ile sınırlandırıldı. Amazon gönderi oluşturmak için uygun olan ürünleri görmek için satıcıları stok deposu sayfalarına veya stok raporlarına yönlendirdi. Sınırlı tanımlanan ürün kalemleri için Amazon 'sınırlı yeniden gönderim’ (limited restock) etiketini kullandı.


Popüler Yazılar