Amazon’un Kargo Planları İle İlgili Yeni Politika Duyurusu

Amazon’un Kargo Planları İle İlgili Yeni Politika Duyurusu


İptal edilen, yanlış yönlendirilmiş ve eksik gönderiler envanter

31 Ağustos 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, onaylanmış gönderi planınızdaki her bir ürünün belirtilen miktarını Amazon tarafından belirlenen tesise göndermeniz gerekmektedir. Bu politikaya uymayan eylemleri gözlemlediğimizde Amazon size bildirimde bulunacaktır (örneğin, onaylandıktan sonra çok yönlü bir gönderi planının parçalarını iptal ederek, gönderileri yanlış yönlendirerek veya gönderileri eksik göndererek). Bu politikaya uyulmamasına devam edildiğini gözlemlersek, ürünleri bize gönderme yeteneğinizi askıya alabiliriz.

Ayrıntılar için aşağıdaki “İptal edilen, yanlış yönlendirilmiş ve eksik gönderiler” başlığı ile “Amazon ürünlerine nakliye ürünleri” başlıklarını inceleyebilirsiniz.

İptal edilen, yanlış yönlendirilmiş ve eksik gönderiler

Ürünlerinizi mümkün olan en kısa sürede müşterilere ulaştırmak için, envanterinizi gönderi hacmine ve müşteri isteğinize bağlı olarak karşılama merkezlerimize dağıtırız.

Bir gönderi planını onayladıktan sonra, envanterinizin gelmesi için hazırlanmaya başlarız ve operasyonlarımızı planlamak ve koordine etmek için sisteme giriş yaptığınız onaylanmış planınıza güveniriz.

Gönderileri onayladıktan sonra gönderileri silmek, gönderileri yanlış yönlendirmek veya eksik gönderiler göndermek, envanterinizin alınmasını ve satışa hazır duruma getirilmesini erteleyebilecek envanterinizin ek işleme tabi tutulması ve yeniden yönlendirilmesi gibi işlemlere yol açar.

FBA gönderi politikası

Bir gönderi planını onayladıktan sonra, ürünlerinizi söz konusu plandaki her bir ürünün belirtilen miktarını atanmış Amazon tesisine göndermek de dahil olmak üzere bu planda belirtildiği şekilde Amazon'a göndermeniz gerekir.

Bu planı onayladıktan sonra gönderilerin bir kısmını çok yönlü bir gönderi planında silmenize izin verilmez. Bir gönderi planının bölümlerini silerseniz veya bu plandaki ilk gönderimden sonra 30 gün içinde onaylanmış çok yönlü gönderim planınızdaki tüm gönderileri almazsak, gönderilerinizin gönderi politikamıza uymadığını size e-postayla bildireceğiz.

Onayladıktan sonra bir gönderi planını değiştirmek isterseniz, herhangi bir bölümünü göndermeye başlamadan önce tüm gönderi planını silmeniz gerekir.

İpucu: FBA Envanter Yerleştirme Hizmeti'ne kaydolmayı ve tüm uygun envanterinizi Amazon tarafından belirlenecek tek bir alıcı merkeze veya karşılama merkezine göndermeyi seçebilirsiniz. Bu hizmet için birim başına ücret uygulanır.

İlk bildirimi gönderdikten sonra bu politikaya uymayan gönderileri göndermeye devam ederseniz, bu politikayı kabul edene ve geleceğinizi garanti altına almak için kabul edilebilir bir eylem planı sunana kadar, bize ek gönderiler gönderebilmenizi askıya alabiliriz. Bize gönderilecek tüm bilgiler, bu politika ile uyumlu olmalıdır.

Amazon'a nakliye ürünleri

Not: Barkod etiketi eksik etiket içeren, etiket gerektiren birimler için bir plansız Hazırlık Hizmeti ücreti alınacaktır. Daha fazla bilgi için Planlanmamış Hazırlık Hizmetlerini ziyaret edin.

FBA ürünlerinizi çevrimiçi olarak envanterinizin gerçek zamanlı yönetimine izin veren araçları kullanarak yönetebilirsiniz. Amazon'un sizin için yerine getirmesini istediğiniz listeleri (SKU'lar) belirleyin. Yaptığınız listeler Tüm Stok görünümünde bulunabilir. Amazon'un gerçekleştirdiği listeler Tüm Envanter görünümünde ve Envanter Amazon Fulfills altında bulunabilir. Aşağıdaki ekranlardan birini kullanarak bu ekranlardan birinden bir gönderi oluşturabilirsiniz.

Envanterinizi bir gönderi planı oluşturarak, ürünlerinizi paketleyerek ve envanterinizi Amazon tarafından belirlenen yerine getirme merkezlerine göndererek istediğiniz taşıyıcıyı kullanarak Amazon karşılama merkezlerine gönderebilirsiniz. Bir Amazon karşılama merkezine gönderilen envanter genellikle taranır ve teslimattan itibaren üç iş günü içinde satışa sunulur.

Gönderi oluşturma seçenekleri aşağıdakileri içerir:

Envanteri Amazon'a Gönder

Bu iş akışı ile gönderi oluşturma, sattığınız ürünleri Amazon’a gönderirken küçük siparişler için idealdir.

Kargo Planı Dosya Yükleme Aracı

Orta ila büyük gönderiler için. Sağladığımız bir şablondan oluşturduğunuz envanterinizin .csv dosyasını yüklersiniz. Sevkiyat sizin için otomatik olarak oluşturulur.

Tara ve Yolla

Orta ila büyük gönderiler için. Bu yöntem, her bir Üniteyi bir USB barkod tarayıcısı ile taramanızı ve her kutuyu paketlediğinizde etiketleri birer birer basmanızı sağlar. Envanterinizi etiketlemenin daha doğru bir yolunu sunar.

Amazon Marketplace Web Hizmeti (MWS)

Orta ila büyük gönderiler için. Amazon API'lerini kullanarak kendi envanter sistemlerinizi entegre edebilirsiniz.

Ürünlerinizi Amazon'un gönderim planınız için belirlediği konumlara göndermek, envanterinizi müşterilere daha yakın bir yere yerleştirir ve siparişlerinizi teslim etme süresini azaltır. 

Ürünlerinizi onaylanmış gönderi planlarınızda belirtildiği şekilde (örneğin, onaylandıktan sonra bir gönderi planının bölümlerini iptal ederek ve gönderim planının herhangi bir bölümünü göndermeye başladıktan, gönderileri yanlış yönlendirerek veya eksik sayıda göndererek) göndermemeniz durumunda, envanterinizin alınmasını ve satışa hazır durumunu erteleyebilecek ek işlemlere yol açacaktır. 

FBA gönderi politikası ve gönderilerinizin bu politikaya uygun olmaması durumunda gerçekleştirebileceğimiz olası işlemler hakkında daha fazla bilgi için bkz. İptal edilmiş, hatalı yönlendirilmiş ve eksik gönderiler.

Gönderilerinizi birden fazla hedefe bölmek istemiyorsanız, FBA Envanter Yerleştirme Hizmeti'ne kaydolabilir ve tüm uygun envanterinizi belirttiğimiz tek bir alma veya yerine getirme merkezine gönderebilirsiniz. Bu seçenekteki hizmetimizle sevkiyatınız bize ulaştığında, ürünlerinizi sizin için farklı merkezlerimize biz yönlendiriyoruz. Envanter Yerleştirme Hizmeti için bir ürün başına hizmet ücreti uygulandığını unutmayın!

Not: FBA Hazırlık Hizmetinin veya Etiket Hizmetinin bir parçası olarak planlanan hazırlık veya etiketleme, gönderiminizin tam olarak alınmasını bir süre geciktirebilir. Ancak, FBA Hazırlık veya Etiket Hizmetlerinin bir parçası olmayan ve buna rağmen eksiklikler tespit edilen sevkiyatların alınması da 48 saate kadar gecikebilir.

Envanter Yerleştirme Hizmeti

Bu hizmet, FBA tarafından belirtilen ülkede mevcutsa, ürettiğiniz her gönderiyi, ürünün boyutu, kategorisi, adresiniz ve diğer yerine getirme ağı faktörleri gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak belirli bir Amazon merkezine gönderir. Envanterinizi, çeşitli ölçütlere göre farklı depolarımıza gidecek şekilde çoklu gönderilere ayırabiliriz.

Farklı ürünleri çoklu gönderilere bölme

Tek Merchant SKU'larını çoklu yerine getirme merkezlerine gönderme

Yararlanılan Kaynaklar:

https://sellercentral.amazon.com/gp/headlines.html?ref=nswg_scgw_2594075359416297794_0_nslp&id=2594075359416297794#2594075359416297794

https://sellercentral.amazon.com/gp/help/G200141420?ref=nslp_at_2594075359416297794_1_G200141420

https://sellercentral.amazon.com/gp/help/201000230?language=en_US&ref=ag_201000230_cont_G200141420

https://sellercentral.amazon.com/gp/help/200735910?language=en_US&ref=ag_200735910_cont_GLMEBQLNBY97ANYY

 


Popüler Yazılar