Kalite Kontrolünde Dikkat Edilecek Hususlar

Kalite Kontrolünde Dikkat Edilecek Hususlar


Üretim sürecinde kalite kontrolü, Amazon satıcılarının başarısı için kritik öneme sahiptir. Herhangi bir sebepten tedarikçinizle bir takım sorunlar yaşayabilirisiniz, ancak yazılı bir anlaşma yaptıysanız bu sorunlardan yara almadan kurtulabilirsiniz. Tedarikçinizle yapacağınız anlaşmada ürünü oluşturan her şeyi; malzemeyi, ölçümleri, ambalajı, ürün kalitesini ve diğer tüm özellikleri yazılı olarak belirtin ve anlaşmanın elinizden geldiğince detaylı olmasına dikkat edin. Bu anlaşma tedarikçiden kaynaklı oluşabilecek sorunlarda, bir sonraki siparişinizde uygun bir indirim veya para iadesi almanızı sağlayacaktır.

Kalite kontrol takibi tüm üretim süreci boyunca önemlidir; çünkü hatalar, üretim sürecinin herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir. Bir problem ne kadar erken tespit edilirse çözümü o kadar ucuz ve kolaydır. En ideali üretim öncesi sorunları tespit etmektir. 

Tedarikçi seçim aşamasında kalite sorunlarını belirlemek sizin için en faydalı yoldur. Tedarikçinizle ilk görüşmelerinizde, ürünün kalitesini anlayabilmek için bazı açıklayıcı sorular sorabilirsiniz. Örneğin, tedarikçinize en çok hangi ülkelere ihracaat yaptığını sormak size bir ipucu verecektir. ABD, İngiltere, Japonya ve diğer Avrupa ülkeleri daha yüksek kalite beklentilerine sahipken, Orta Doğu ülkeleri ve Afrika ülkeleri düşük kalite beklentilerine sahiptir.  

Ayrıca tedarikçinizi seçmeden önce mutlaka numune talep edin. Alibaba tedarikçileri kendilerinin olmayan bir ürünü photoshop yardımıyla sanki kendileri üretiyormuş gibi gösterebilirler veya yapamayacakları sözler verebilirler. Bazı tedarikçilerin, başka üreticilerin resimlerini kendilerinin resimleri gibi kullandığını görebilirsiniz.

Süreç boyunca üretim kalitesini korumak için tedarikçinize mutlaka yazılı sözleşme yapın ve bu sözleşmeyi Alibaba’da sipariş sistemine mutlaka yükleyin. Örnek sözleşmeleri internette veya forumumuzda bulabilirsiniz.

Sipariş verdiğiniz ürünlerin üretimi başlamadan önce bir örnek isteyebilirsiniz. Bu, tam ölçekli üretim öncesi bir üretim çalışmasının ilk ürünü olacağı için üretilecek ürünlerin kalitesini anlamanıza yardımcı olacaktır. Hedef ülkenize veya Amazon depolarına herhangi bir şey gönderilmeden önce, üretilmiş ürünlerden örnek alabilirsiniz. Doğrudan size gönderilen bir örnek için zaman ve para harcamak istemiyorsanız (50-100 ABD dolara kadar mal olabilir), üretilmiş ürünlerden fotoğraf ve video isteyebilirsiniz.

Alternatif olarak, bağımsız bir denetçi ile çalışmak özellikle büyük siparişlerde (3000-4000 dolardan fazla siparişler) kalite kontrolünü sağlamak için iyi bir seçenektir. Alacağınız hizmet, size kapsamlı bir rapor ve inceleme sağlayacağı için yaklaşık 300 dolara mal olabilir. Yeni bir fabrika ile çalışıyorsanız bağımsız denetimler yaptırmak oldukça faydalıdır. İkinci veya üçüncü üretim çalışmasında karşılıklı güven inşa etmiş olabilirsiniz ve denetime gerek kalmayabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer bir önemli nokta ise, ödemenizin son kısmını göndermeden önce hala sipariş kalitesinin sözleşmede belirtilenler özellikleri karşılamayan yönleri tespit etmektir. Eğer sözleşmede olup pratikte uygulanmayan detaylar varsa, tedarikçiniz gerekli düzeltmeleri yapmak için daha istekli olacaktır.


Popüler Yazılar