İptal Oranları ve Askıya Alınma Konusu

İptal Oranları ve Askıya Alınma Konusu


Askıya Alınma (Suspension), Amazon satıcısının en az sevdiği kelimedir. Yüksek iptal oranlarına sahip hesaplar risk altındadır. Satıcı Performans Ekibinin iptal oranlarını düşük tutmayan satıcılar için neleri sakladığını öğrenin.

Yüksek İptal Oranlarına Klasik Yaklaşım

Yüksek iptal oranları hesabın anında askıya alınmasına neden olur. Ne kadar yüksek? Aşağıda gördüğünüz “Performans Metrikleri” bu konuda biraz ışık tutabilir. İptal oranı için % 2.5'in altındaki değerleri hedeflemelisiniz. Ne kadar az olursa o kadar iyidir.

Yüksek İptal Oranı Yaklaşımı

 • Order Defect Rate (ODR): Kusurlu Sipariş Oranı
 • Cancellation Rate (CR): İptal Oranı
 • Late Shipment Rate (LSR): Geç Kargolama Oranı
 • Return Dissatisfaction Rate (RDR): İade Memnuniyetsizlik Oranı
 • Customer Service Dissatisfaction Rate (CSDR):Müşteri hizmeti Memnuniyetsizlik Oranı
 • Contact Response Time:  Müşteriye Yanıt Verme süresi
 • Valid Tracking Rate:  Kargo Takip Oranı

 

Olası bir askıya alınma durumunda, Amazon'u ilk denemede hesabınızı eski durumuna getirmesi için ikna etmek çok zor olmayacaktır. POA'nızın (Aksiyon planı) tanımlanmış ve sorunları iyi bir şekilde adreslemiş olmanız işinize geri dönüşünüzü hızlandıracaktır.

Metrikler meşru sebeplerden ötürü kötüye gitmesinin nedenleri olabilir. Örneğin, birkaç ay ara verdiniz ama tatil moduna geçmeyi unutmuşsunuz. Veya mevsimlik bir satıcısınız ve bu sizin mevsiminiz değildi. Ama sebebi ne olursa olsun, hızlıca hesabınızı eski haline getirebilirsiniz.

Askıya Alınmadan Kaçınmak İçin Bir Ön POA Vermek:

Amazon'un artık ‘önce askıya al,  sonra soru sor’ yaklaşımından vazgeçtiğini fark ettik. Eskiden Askıya alma sadece bir uyarı ile gerçekleştirlirken artık önce görsel bir uyarı ardından resmi bir uyarı ve daha sonra kendinizi POA aracılığıyla açıklama fırsatınız oluyor.

 • Dolayısıyla, iptal oranınız yüksek kalırsa, olası bir askıya alma işleminin belirtisi için uyanık olun:
 • Sağlık Ekranın'nda (Health Dashboard) “Hesabınız risk altında” yazan sarı bir başlık;
 • iptal oranınızı düzeltmenizi isteyen bir e-posta bildirimi;
 • prepoa@amazon.com adresinden bir Pre-POA isteği içeren bir e-posta.

 

Bir Pre-POA, satış haklarınızı veya listelemelerinizi askıya alıp almayacağına karar vermeden önce incelesi için Amazon'a gönderdiğiniz bir eylem planıdır. Bu durumda, bilmeniz gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz:

Zamanlama herşeydir. Acele etmeyin, ancak çok da yavaş davranmayın.

İlk seferde doğru olması önemlidir. Bir Pre-POA sunmak için birçok şansınız olabilir, ancak ilk yaptığınız kabul edilebilir olmalı.

Az daha çoktur. Yazı yazmadan önce, bir Amazon araştırmacısının size harcayabileceği çok fazla zamanı olmadığını unutmayın. Gerçeklere sadık kalın . Yazı tipi ve biçimlendirme kurallarına uyun (ör. Başlıklar ve kalın yazı - evet; tüm harfler büyük - hayır) 

İyi anlatım yapısı çok önemlidir. Herhangi bir Eylem Planı'nda (POA) olduğu gibi, tutarlı bir anlatımın eksikliği nedeniyle bir Pre-POA reddedilebilir. Özetle, aşağıdaki yapıya ihtiyacınız var:

 • İşletmenizi ve hesabınızın risk altında olmasının nedenini anlatan bir özet;
 • Neyin yanlış gittiğine dair kısa bir açıklama;
 • Sorunları ele almak için atabileceğiniz adımların bir listesi;
 • somut sonuçlar ve bunları nasıl ölçeceğinizin açıklaması;
 • tekrarlanmasını önlemek için yapabileceğiniz sürekli çabalar;
 • Gelecek için gerçekçi beklentiler.

Kulağa klasik yaklaşımdan çok daha iyi ve çok daha iyi geliyor, değil mi? Bu arada Gelişmekte olan başka bir trend fark ettik.

Askıya Alınan Hesabınızı Kişisel Olarak Yeniden Etkinleştirme?

Son zamanlarda, bazı Amazon satıcılarına tamamen farklı bir seçenek veriliyor. Amazon tarafından % 2.5'in üzerindeki iptal oranlarına sahip satıcılara gönderilen bir e-posta, hesaplarının geçici olarak devre dışı bırakıldığını bildirir.

Daha sonra siparişleri yerine getirme yeteneklerini yeniden değerlendirmelerini ister. Kendilerinden emin olduklarında satıcıların, Amazon’un e-postasında bulunan bir linki tıklayarak hesaplarını yeniden etkinleştirmeleri önerilir.

Ama hesap etkinleştirme linki çalışmıyor. Sadece sizi Satıcı Merkezindeki (Seller Central) performans bildirim sayfasına yönlendiriyor. Yani, tekrar başa döndünüz: bir POA göndermeniz gerekiyor.

Şimdilik, reaktivasyon linki cevaplardan daha fazla soruya neden olmaktadır. Herhangi bir askıya alma türü için tüm satıcılara mı dağıtılacak henüz net değil. Link çalıştığı zaman,reaktivasyon anında yürürlüğe girecek mi? Tek bildiğimiz, ilanlarınız iptal edilmeden önce 17 gün süreniz var ve paranız 90 gün veya daha fazla süreyle alıkonabiliyor.

 

Kaynak: https://sellerengine.com/cancellation-rates-approach-to-suspensions/#more-18058


Popüler Yazılar