Adım Adım İndirim Kuponu Oluşturmak

Adım Adım İndirim Kuponu Oluşturmak


Promosyonlar daha fazla satış yapabilmeniz ve keyword’lerde kendinizi endekslemeniz ve sıralamanızı yükseltmeniz için mutlaka kullanılması gereken ancak hatalı oluşturulduğunda tüm stokunuzu tehlikeye atabilecek indirim kuponlarıdır.

Adım Adım Amazon Promosyon Oluşturma Rehberi

1. Seller Central’a login olun ve menünün üst kısmındaki Advertising kısmına tıklayın, açılan listeden Promotions’ı seçin.

https://www.salesbacker.com/media/358_create_Amazon_promotion_g.jpg


2.Promotions sayfasında “Create a Promotion” sekmesine gelin, Buradan “Percentage Off” seçeneğine tıklayın.

https://www.salesbacker.com/media/356_create_Amazon_promotion_e.jpg

“Percentage Off “ sayfası “Conditions, Scheduling ve Additional Options” şeklinde üç ana bölümden oluşur.

İlk bölüm olan “Conditions” kısmıyla başlayacağız. 

3) “Conditions” kısmında müşterinin indirimden yararlanmak için alması gereken minimum adeti “At least this quantity” bölümünden girin. Eğer kodun tekli ürünlerde kullanılmasını istiyorsanız buraya 1 yazacaksınız. Örneğin, bu indirimin müşterinin ikinci ve daha fazla alımlarından sonra devreye girmesini istiyorsanız bu kutucuğa 2 yazacaksınız.

https://www.salesbacker.com/media/361_create_Amazon_promotion_j.jpg

“Purchased items” satırının yanından  “Create a new product selection” kısmına tıklayın, bu size indirim kuponlarının hangi ürünlerde yararlanacağını belirleyeceğiniz sayfaya yönlendirecektir.

Yönlendirilmiş olduğunuz sayfa aşağıdaki gibi görünmelidir:

 

https://www.salesbacker.com/media/360_create_Amazon_promotion_i.jpg

 

4) Aşağıya doğru açılan listeden “SKU List”i seçin, sonra “Create Product Selection” kısımına tıklayın, artık hangi ürünlerde indirim kuponu kullanacağınızı belirleyebilirsiniz.

5) “Create Product Selection” sayfasında “Product Selection Name” ya da “Tracking ID” kısmına daha sonra bu seçimi hatırlayabilmeniz için bir numara ya da isim girin, sonrasında ürününüzün SKU’sunu yazın (ürününüzün SKU’sunu Manage Inventory” sayfasında bulabilirsiniz. Son olarak “Submit” butonuna basın.
 

6) SKU’larınızın girişini yaptıktan sonra tekrar Create a Promotion: Percentage Off sayfasına yönlendirileceksiniz. Artık “Purchased Items” menüsünden promosyona bağladığınız ürünlerin olduğu seçimi görebilirsiniz.

“Buyer Gets” satırında kullanacağınız indirim oranını belirleyin, örneğin %99 indirim yapmak istiyorsanız kutucuğa 99 yazmalısınız (%99 verebileceğiniz en yüksek indirimdir).

 

7) Bir sonraki satırda “Applies to” kısından sonra “Purcahsed Items”ı seçin (Eğer kimi ürünleri hariç tutmak ya da birden fazla indirim uygulamak isterseniz (örn 2. Alımda %40, 3. Alımda %50 gibi) “Applies to” satırının altındaki “Advanced Options” seçeneğinden bu ayarı yapabilirsiniz. 

Tebrikler ilk kısımı bitirdiniz, şimdi “Scheduling” kısmından takvim ayarlarını yapacağız.

Şimdi promosyon kodunun başlangıç ve bitiş ayarlarını yapacağız (Unutmayın kuponunuz oluşturulduktan 4 saat sonra aktif olacaktır, dolayısıyla kuponlarınız en erken oluşturulma zamanından 4 saat sonra kullanıma açılabilir).

 

8) İsterseniz “Internal Description” kısımını doldurabilirsiniz, burası tamemen kendinize not düşmeniz için bırakılmış bir alandır.

9) Tracking ID kısımını doldurmanıza gerek yoktur, olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Tebrikler, ikinci kısmı da bitirmiş olduğunuz, şimdi üçüncü alan olan “Additional Options” bölümünü dolduracağız, burası dikkat edilmesi gereken ve hata yapıldığında stokunuzu tehlikeye atabilecek bir alandır.

10). Üçüncü bölümde “Single-Use” seçeneğini işaretlemelisiniz, eğer burada “None” seçili kalırsa ürününüzü alan herkes, kuponu olsun ya da olmasın, indirimli fiyattan alışverişini yapacaktır. Eğer “Group” kısmı seçili olursa tek bir kupon kodu üretilecek ve bu kupon koduna sahip herkes indirimden faydalanabilecektir. Bu alanda “Single Use” şıkkının seçilmiş olması kritiktir.
 

https://www.salesbacker.com/media/353_create_Amazon_promotion_b.jpg


11) “Single-Use” şıkkını seçtiğinizde aşağıdaki resimde gördüğünü seçenekler açılacaktır:
 

https://www.salesbacker.com/media/355_create_Amazon_promotion_d.jpg

12)  “One redemption per customer” seçeneğine basarak her müşteriye bir adet kullanım sınırlaması koyun.

13) Kuponu oluştumak için “Suggest a code’a” tıklayabilirsiniz.

14)  “Claim Code Combinability” kısmını “Exclusive” olarak bırakın böylece bu kupon sizin vermis olabileceğiniz farklı kuponlarla birleştirilemez.

15) Mavi “Customize Messaging” linkinin üstüne tıkladığınızda aşağıdaki sayfa açılacaktır:
 

 

16) MUTLAKA “Details page display text” kutucuğunun işaretli OLMADIĞINDAN emin olun. Eğer bunu işaretli bırakırsanız sayfanıza giren tüm müşteriler promosyonunuzun detayını görebilecektir.

17) Sayfanın en altında “Review” linkinin üstüne tıklayın, burada giriş yapmadan önce oluşturduğunuz kuponu son kez kontrol edebilirsiniz.

18) Submit’e bastıktan 4 saat sonra kuponlarınız aktif hale gelecektir. Eğer kuponların durumunu kontrol etmek isterseniz Seller Central’in içerisinden Advertising -> Promotions -> Manage Promotions adımlarını izleyerek kuponların durumlarını görebilirsiniz. Eğer henüz aktif hale gelmemişler ise Pending’i seçerek kuponlarınızı görebilirsiniz.

Manage your Promotions’a tıklayın.
 


 

Henüz 4 saati doldurmamış kuponları aşağıda gösterildiği gibi Pending’in altında görebilirsiniz.
 

Önemli Not: Promosyon yaparken herkesin indirim kuponu ile tek ürün alabildiğinden kesin olarak emin olmak için ürün ayarları içerisinde Max Order Quantity kısmına 1 yazın, her ne kadar kuponlar tek alımlık oluşturulsa da bir kuponla birden fazla ürün alınabildiği durumlar ile karşılaşılmıştır.

Sonuç

Yukarıdaki adımları tamamladığınızda başarılı bir şekilde indirim kuponlarınızı oluşturmuş olacaksınız. İndirim kuponları ürünlerinizin sıralamasını geliştirmek için kullanacağınız taktiklerin önemli bir parçasıdır.  Web sitenizde, Facebook gruplarında ya da e-posta kampanyalarınızda kuponlarınızı dağıtabilirsiniz.


Popüler Yazılar