Amazon'da İadeler

Amazon'da İadeler


Satıcılar için, geri dönüşü ele alırken dikkat edilmesi gereken hususları aşağıdadır:

1- İade ile nasıl karşılaşırsınız?

Bir FBA satıcısı bir iade ile karşılaştığında, tüm süreci kendi başına idare etmek zorunda değildir. Amazon FBA ürünlerinin iade işlemi için satıcıya yardımcı olur. Amazon'da bir alıcının iade yoluna başvurmak için 30 gün süresi vardır. İade işlemi sırasında ürün alıcı tarafından Amazon depoya sevk edilir, Amazon satıcının hesabından satın alma fiyatını ve satış vergisini düşer ve ürün 45 gün içinde iade edilmezse, Amazon alıcıya geri ödemeyi iptal eder. 

FBA programını kullanmayan satıcılar ise, alıcıdan iade edilen ürünün göndereceği iade adresini ve kuryeyi sağlamaları gerekir.

2- İade edilen ürünler satılabilir mi? 

İade edilen ürünler genellikle aşağıdaki koşullara sahiptir: 

2.1 Ürün hasarlıdır 

Ürün iade edildikten sonra hasar görürse, ürün satılmamalıdır. FBA satıcısı hasarın nedenini Amazon ile iletişime geçerek öğrenebilir ve eğer hasar Amazon sorumluluğundaki bir süreçte meydana gelmiş ise ürün bedelini Amazon’dan alır

2.2 Ürün ikinci kez satılabilir

Alıcı, ürünü beğenmeyerek iade edebilir. Tekrar satılmasında sakınca yaratacak bir durum (ambalaj, kullanılmışlık, arıza, kırık, eksik parça, vb. gibi) yoksa Amazon, FBA satıcıları için ürünü tekrar raflara koyarak satışa girmesine yardımcı olacaktır.

2.3 Ürün kalitesi sorunları

Amazon, kalite sorunları olan herhangi bir ürünü “satılamaz” olarak değerlendirir. Örtülü gider oluşturan bu gibi durumlarla karşılaşılmaması için satıcılar sevkiyat öncesi ürünlerinin kalitesini detaylı olarak kontrol etmeye (veya bir denetçi aracılığı ile ettirmeye) dikkat etmelidir.

3- İadeleri Takip Edin

Amazon’da satış yapan girişimciler için ürün iadeleri, satış sürecinin kaçınılmaz parçasıdır ancak tüm iadeler dikkat ve özenle takip edilmelidir.

3.1 Ürünün kalite problemi

İade edilen ürünlerde kalite problemi olup olmadığını kontrol edin. İade ürünler için tedarikçinizle yapacağınız sözleşmeye limit ve cezai şartları belirten maddeleri eklemeyi unutmayın. 

3.2 Ürünün ikinci satılıp satılamayacağını takip edin

Amazon tarafından tekrar satılamayacağına karar verilmiş bir envanteriniz varsa, ürünün imhasını veya bir adrese gönderimini talep ederek gereksiz stok maliyetinden kurtulmak için bir an önce aksiyon alın.

3.3 Ürününüzü optimize edin

İade nedenleri ve bu konuda müşteri geri dönüşlerini ciddiye alarak ürününüzün iadeye neden olan yanlarını geliştirmeye odaklanın. Müşteri geri dönüşleri size ürününüzde eksik bulunan, beklentiyi karşılamayan noktaları açıkça sunacağından bu bilgileri lehinize kullanmayı deneyin.

3.4 Beklentinizi Tekrar Gözden Geçirin

Kar/Zarar analizi ve beklentinizi, satışa başlamadan önce planladığınız ürün iade oranınızı gözden geçirerek güncelleyin. Her iade sizin için ek masraf demektir. Eğer gereğinden fazla iade oranı ile karşılaştığınız ürününüzü geliştiremiyorsanız, satıştan çekerek daha fazla zaman ve para kaybetmemeye dikkat edin.


Popüler Yazılar