Amazon Hesabınızın Suspend Olmasını Nasıl Önlersiniz?

Amazon Hesabınızın Suspend Olmasını Nasıl Önlersiniz?


Hesabınızın suspend olamasını (askıya alınmasını) veya kapatılmasını önlemek için alınabilecek birçok önlem mevcut.

Ancak kuşkusuz bunlardan en önemlisi, bir yatırımcı, girişimci ve Amazon satıcısı olarak “Amazon Satıcı Politika ve Kuralları” altında listelenen tüm bilgileri “en az” bir kez okumanız ve paketlemeden kargolamaya, listelemeden fiyatlandırmaya kadar satış yapacağınız platformun kurallarına tamamen hâkim olmanızdır.

Bir girişimci olarak hatırı sayılır zaman ve sermaye yatırımı yaptığınız veya yapacağınız dükkanınızı koruyabilmeniz için, her koşulda Amazon’un kurallarına uygun davrandığınızdan emin olmalısınız.

Gerektiğinde dükkanınızı savunabilmeniz için de ihtiyaç duyacağınız bu kural ve politikaları çok iyi bir şekilde bilmeniz gerektiğini unutmayın.

1. Amazon'un İş İlkelerini Anlayın

Amazon CEO'su Jeff Bezos bir konuşmasında, her Amazon satıcısının belirli standartları karşılaması gerektiğini belirterek, satıcıların 14 maddelik liderlik ve iş ilkeleri listesini okumalarını önermişti.

Satıcı hesaplarının suspend edilmesi ile ilgili sorun yaşanan en önemli noktaların başında; müşteri odaklılık, sorumluluk alma, yüksek standartlar ve güven konuları yer alıyor. 
Paylaşılan 14 maddelik bu ilkeler listesi, satıcıların Amazon'un bir bütün olarak nasıl var olduğunu anlamasına yardımcı olmakta. 

Amazon’un 14 maddelik ilkeler listesine ulaşmak için tıklayın.

2. Performans Göstergelerine Dikkat Edin

Amazon performans göstergelerini karşılama konusunda yüksek oldukça beklentilere sahip.
İyi performans göstergelerini koruyabiliyorsanız, potansiyel hesap kapatma riskinden kaçınabilirsiniz. İyi performans göstergeleri için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır: 

  • Order defect rate (Sipariş Hata Oranı): Bu oran satıcının, A’dan Z’ye garanti talep oranı, negatif geri bildirim oranı, geri ödeme oranı ve müşterilerine iyi bir alışveriş deneyimi sağlama yeteneğini gösterir.
  • (FBM için) On-Time Delivery (Zamanında teslimat): Müşterinin ürün paketini zamanında alıp almadığını gösterir.
  • (FBM için) Hatalı Gönderim: Siparişler beklendiği gibi gönderilmediğini veya yanlış ürün gönderildiğini gösterir.
  • Amazon kullanıcı bilgileriniz ile satıcı merkezine giriş yaparak, Performance (Performans) menüsü altındaki Account Health (Hesap Sağlığı) menüsünden mağazanıza ait verilere ulaşabilirsiniz. 

3. Ürün Listelemeye Dikkat

Müşteri geri bildirimlerinde "ürün eksik" veya "kalitesiz ürün" gibi yorumlarda bulunursa, Amazon hesabınızı geçici olarak suspend olur. Bunun olmasını önlemek için, listelemenizde yer alan bilgi ve resimlerin ürününüzü abartıya kaçmadan yansıttığına emin olmalısınız. 

Gereğinden fazla şişirilmiş ürün açıklamalarından yola çıkarak ürünü satın almış müşterilerin hayal kırıklıkları, size ürün iadesinden daha fazlaya mal olabilir. Bu nedenle mağazalarını sürekli kontrol etmeli ve ürün sayfaları ile geri bildirimleri düzenli olarak gözden geçirmelisiniz.

4. İletişimi Güçlendirin

Öncelikle, Amazon'dan bildirimler aldıysanız (müşteri şikayetleri gibi), talep edilen bilgi/belge ve/veya açıklamayı içerecek şekilde bu bildirimlere en kısa sürede yanıt vermelisiniz. 
Bu sadece Amazon yetkilisiyle aranızdaki ilişki için değil aynı zamanda iletişim hesap sağlığınızın korunması için de önemli bir parametredir.

5. Amazon'un İletişime Geçmesini Beklemeyin

Hesabınızda herhangi bir sorunla karşılaşır ve bu sorun ile ilgili Amazon'a önceden bilgi verirseniz, bu Amazon'un güvenini kazanmanız yönünde olumlu bir adım atmış olursunuz. Bir suspend bildirimi aldığınızda, Amazon ile iletişime geçmeye hazırlıklı olmalısınız.

Amazon'un Help Desk'e (destek masası) bir kayıt açtığınızda veya bir şikâyet ilettiğinizde, Amazon'un size yanıt vermek için yaklaşık iki güne ihtiyacı olduğunu unutmayın. Hazırlıksız yakalanmanız durumunda, gerekli olan bilgi, belge veya kanıtların toplanması için bu iki güne eklenecek süreye ihtiyaç duyacaksınız. Bu mağazanızın aktif olmaması süresini uzatacak ve her geçen dakika sizin aleyhinize işleyecektir. 

6. Doğrudan Diğer Satıcıların Listelerini Kullanmayın

Amazon, bazı satıcıların doğrudan diğer satıcıların ürün listelemelerini kullandıklarını fark ettiğinde (liste bilgilerini doğrudan kendi kullanımları için kopyalamak gibi) fikri mülkiyet kapsamında değerlendirerek ilgili hesabı askıya alabilir, hatta hesabı tamamen kapatabilir.

7. Satıcı Hesabıyla İlgili Verilere Dikkat Edin

Hesabın kapatılmasından endişe ediyorsanız, aşağıdaki hususlara azami seviyede dikkat etmelisiniz:

  • Return Rate (İade oranı)
  • Negative Customer Feedback (Olumsuz Satıcı Geribildirimleri)
  • Negative Product Review (Olumsuz Ürün Yorumları)

​8. Manipülasyondan Uzak Durun

Aynı IP’den farklı satıcı hesaplarına erişim, çok sık ve büyük boyutlu veri trafiği oluşturacak resim yükleme veya sayfa yenileme, URL parametrelerine değişken atama ile sorgu gönderimi gibi Amazon tarafından manipülasyon olarak algılanabilecek aksiyonlardan uzak durun.
Farklı hesaplara erişim ihtiyacı doğduğunda Amazon yardım masasına kayıt açarak, ihtiyacınız ve bunun gerekliliği ile ilgili bilgileri paylaşarak öncesinde onay isteyin.


Popüler Yazılar