Amazon FBA Ücretlerini Yükseltiyor, Depolamaya Sınırlamalar Getiriyor

Amazon FBA Ücretlerini Yükseltiyor, Depolamaya Sınırlamalar Getiriyor


Amazon yılda iki kere aldığı uzun dönem depolama ücretlerini aylık ücrete çevirerek FBA ücretlerinde büyük değişimlere gidiyor. Buna ek olarak, aylık envanter ücretinde de ufak bir artışa hazırlanan Amazon, Envanter Performans İndeksi 350’nin altında olan satıcılar için depolama hizmetine sınırlamalar getiriyor.

1. Aylık envanter depolama ücretleri

Amazon 1 Nisan 2018’den itibaren aylık envanter depolama ücretlerini standart ve büyük boy ürünler için 28.3 litre basına 0.05 dolar artırdı. Nisan ayında başlayan bu uygulama Mayıs 2018 ücretlerine yansıyacak.

2. Uzun dönem depolama ücretleri

Amazon 15 Eylül 2018’den itibaren uzun dönem depolama ücretleri yeniden düzenleyecek ve yılda iki kere yapılan değerlendirme tarihleri aylık düzene geçecek.

3. En düşük uzun dönem depolama ücretleri

Amazon 15 Ağustos 2018’de depolarında 365 gün veya daha fazla kalan ürünler için ürün birimi başına aylık en az 0.50 dolarlık bir ücret getirecek.

4. Envanter performans İndeks Puanı

Envanter Performans İndeksi Amazon'un envanter performansıyla ilgili sınırlamadaki ilk adımı olarak değerlendiriliyor.

Amazon Haziran ayının ilk gününden başlayarak Envanter Performans İndeksi 350’nin altında olan satıcılar için depo hizmetlerine kısıtlamalar getirecek. (Bu skor devam eden envanter yöntemine göre haftalık olarak güncellenir.)

İndeks puanı 350 veya daha fazla olan satıcılar standart ve büyük boy ürünler için sınırsız depolama hakkında sahip olacaklar. Fakat bu satıcılar için aylık ve uzun dönem depolama ücretlerinde bir değişim olmayacak, bu ücretler geçerli olmaya devam edecek.

Stok erimesi

Amazon ne zaman neyi yeniden stoklamanız konusunda tavsiyelerde bulunur. Doğru ASIN ile yeterince stok sahibi olmak satıcının Envanter Performans İndeksini artırırken, devam etmeyen veya yenilenemeyen ürünlerin yeniden stoklanmaması hakkında bir yaptırım uygulamaz.

Fazla envanter

Amazon’un Fazla Envanter Yönetimi aracı satıcılara fazla envanteri bulunan listelerini tespit etmelerine ve yatırımlarından daha iyi bir verim almalarına yardımcı olmak için veri sağlar. Araç, satışları sınırlandıran faktörleri öne çıkarırken, satışları hızlandıracak adımlar ve tavsiye edilen satış fiyatı hakkında tavsiyeler verir. Fazla envanter yönetimi daha verimli anahtar kelimeler, listeleri düzenlemek ve ürünleri kaldırarak maliyeti düşürmek gibi konularda da tavsiyeler verir.

Depoya demirlemiş envanter

Bu tür envanterler Amazon’un hazırlama merkezlerinde herhangi aktif bir listeyle bağlantılı olmayan ürünlerdir. Yani ürünler depolardaki raflarda olmalarına rağmen satılamazlar çünkü Amazon'un web sitesindeki herhangi bir aktif listeyle bağlantılı değillerdir.

Yukarıda bahsedilen değişiklikler hakkında daha fazla bilgi almak için Seller Central”i (Satıcı Paneli) kontrol edebilir veya direk Amazon ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir FBA satıcısına gözünden değişiklikler

Bu değişiklikleri FBA’da tam zamanlı olarak satış yapan Stephen Smotherman’a sorduk. Aşağıda onun görüşlerine yer vereceğiz.

Stephen’a göre Amazon satıcıların daha iyi ve daha hızlı satan ürünlerini FBA depolarına göndermelerini istiyor ve bunu olumlu bir gelişme olarak görüyor: “Amazon benden envanterimi daha iyi yönetmemi istiyor. Bu aynı zamanda benim de işim için sahip olduğum hedefle doğru orantılı bir adım. Amazon aynı zamanda envanterimi daha iyi fiyatlandırmamı istiyor. Envanterimi daha hızlı satmamın bir yolu da ürünlerimi yeniden fiyatlandırma programını kullanarak daha iyi ve rekabetçi bir biçimde fiyatlandırmak.”

Stephen Amazon’un satıcılardan eski envanterleri sadece yılda iki kez değil düzenli bir şekilde kaldırmalarını istemelerini satıcıların envanterlerine ve satışlarına uzun dönemde olumlu katkılar yapacağını düşündüğünü söyledi. Bu yılın bir geçiş dönemi olduğunu kaydeden Stephen, değişiklerle birlikte problemlerin artabileceğini fakat bu değişimlere ayak uydurulursa satışlarda büyüme kaydedileceğinin altını çizdi.

Değişikliklerin hemen bugün veya yarın gerçekleşmeyeceğini söyleyen FBA satıcısı, Amazonun satıcılara yeni düzenlemelere göre plan yapmaları ve değişimlerle gelen sorunlarına çözüm üretmek için yeterince zaman verdiğini belirtti.


Popüler Yazılar