Tedarikçi ile Pazarlık Yöntemleri

Tedarikçi ile Pazarlık Yöntemleri


Pazarlık sadece nihai fiyatı belirlemek için değil; aldığınız malın kalitesini, ödeme koşullarını, teslim zamanını ve hatta tedarikçinizle olan ilişkinizi belirlemek için de yapılır.

Her üreticinin altına inemeyeceği bir taban fiyatı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle, bir tedarikçiyi güçlü bir şekilde yönlendirir ve taban fiyatının altına inmeye zorlarsanız, üretim, lojistik veya satış esnasında olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Üreticiniz size daha ucuz malzemelerle, daha az kalitedeki imalatla, veya daha kötü ambalajla ürün sağlama yoluna gidebilir. Sağlıklı ve karlı bir ticari hayat için hedefiniz, tedarikçinizle uzun vadeli sürdürülebilir ilişki kurmak olmalıdır.

Ürününüzün ilk siparişinde biraz yüksek bir fiyat ödeyebilirken, ikinci siparişinizde belki de biraz daha fazla sipariş vererek belli oranda indirim elde edebilirsiniz. Unutmayın, Çinli tedarikçilerle pazarlık devam eden bir süreçtir ve bu Çin kültürü nedeniyle tüm iş dünyasında beklenen bir durumdur.

Pazarlığa başlamak için önce adil bir fiyat tespit edin ve bu fiyatı Skype, email veya telefonla tedarikçinizle paylaşın. İlk siparişinizdeki pazarlık fiyatı başlangıç noktanızdır. Diğer taraftan, uzun vadeli hedef fiyat da mutlaka pazarlık sürecinin bir parçası olarak düşünülmelidir. Tedarikçiniz ile uzun vadeli, verimli bir iş ilişkisi için iletişiminizi kişiselleştirebilirsiniz.
Pazarlığınızı Çin'deki fabrikada veya uluslararası bir ticaret fuarında yaparsanız, fabrika sahibi veya yönetimden yetkili birileriyle konuşma ihtimaliniz olacaktır. Doğrudan karar vericilerle konuşmanız, daha hızlı ve olumlu sonuçlar almanıza olanak sağlayabilir.

İpucu 1: Özellikle uzun vadeli pazarlıklar yaparken Çin Yuan’ının Amerikan doları karşısındaki durumunu da göz önünde tutarak, Amerikan dolarının değer kazandığı durumlarda ek indirim fırsatı yakalayabilirsiniz.

İpucu 2: Pazarlığa, ürünlerinizin nakliyesinden önce göndereceğiniz denetçinin (göndermeyecek olsanız bile) tespit edeceği kusurlar nedeni ile denetimin (kusurlar giderildikten sonra tekrar denetçi gönderilmesi gereksinimi gibi) tekrarlanmasından doğacak maliyetin, üreticiye yansıtılacağını dahil edin. Bu yolla, ürünlerinizin sözleşmede belirlenen kalitede üretim ve paketleme ihtimalini yükseltmiş, dolayısı ile Amazon’daki iade oranınızı da azaltmış olacaksınız.

İpucu 3: Tedarikçiniz ile yapacağınız anlaşmaya, daha sonra vereceğiniz siparişlerin de dahil olacağı bir kota sistemini eklemeniz yararınıza olur. İlk siparişinizde 2 $’dan 500 adet ürün sipariş edeceğinizi varsayarsak; aşağıdaki örnek tabloda gösterildiği gibi daha sonraki sipariş sayınızın eklenmesi ile oluşacak sayıya göre indirim oranı uygulanacak bir anlaşma, birim ürün maliyetlerinizi düşürecektir.

Sipariş Sayısı

Birim Fiyat

0-1000

2 USD

1001-3000

1,88 USD

3001-5000

1,79 USD

5000-8000

1,64 USD

İpucu 4: Pazarlık yapmadan önce, üzerinde pazarlık yapacağınız ürüne ait tüm özelliklere hâkim olduğunuza emin olun. Tedarikçilerden fiyat alırken ve karşılaştırma yaparken, ürüne ait teknik detaylara göre karar verin. Örnek olarak, eğer bir kumaş bir tenis raketi kılıfı sipariş edecekseniz; kullanılacak fermuar rengi, fermuar kalitesi/tipi, kumaş dokuma sıklığı (GSM), kumaş cinsi, boya tipi, boyama tekniği, ürün boyutları, ürün üzerine yazı/logo basım tekniği, dikiş tipi, dikiş sayısı gibi tüm özelliklerin belirlenmiş olduğuna emin olun. Ortalamanın üzerinde veya altında fiyat veren üreticilere, bu fiyat farkının ürüne ait hangi özellik nedeniyle kaynaklandığını sorarak kalite/maliyet unsurlarını belirleyin.

İpucu 5: Ticaretin, ancak karşılıklı kazanım olduğunda sürdürülebilir olduğunu gözden kaçırmayın. Pazarlık yaparken amacımız, üreticinin yaşayamayacağı fiyatta anlaşma yapmak değil, karşılıklı kazanım sağlanabilecek (win-win) optimum fiyatı bulmak olmalıdır. Aksi halde anlaşma sırasındaki makul fiyat, “ucuz ve kalitesiz ürün” olarak satış esnasında daha fazla maliyet olarak geri dönecektir.

İpucu 6: Pazarlık aşamasında, tüketiciye ulaşacak nihai ürünün paketi açıldığında, ürünün tipine uygun ve ait olmayan bir kokuya sahip olmaması gerektiği de dahil edilmeli ve böyle bir durumla karşılaşılmayacağından emin olunmalıdır. Diğer tedarikçilerden çok ucuza temin ettiğiniz bir ürünün, (Amerikalı tüketicilerin, Çin menşeli ürünlerde en çok dikkat ettiği şeylerden biri olan) paketi açıldığında kimyasal bir koku yaymasını inanın istemezsiniz!


Popüler Yazılar