FBA Satıcısının Kaçınması Gereken 5 Hata

FBA Satıcısının Kaçınması Gereken 5 Hata


Amazon’da satış yapmak, dünyanın dört bir tarafındaki satıcıların kullanımına izin verdikleri inanılmaz depo ağı nedeniyle eBay, Etsy ve Overstock gibi diğer tüm platformlara kıyasla girişimcilere inanılmaz bir avantaj sağlıyor.

Amazon FBA Nasıl Çalışır?

Bir Amazon satıcısı (seller) olduğunuzda, ürünlerinizi Amazon Deposuna gönderebilirsiniz.

Amazon gönderdiğiniz envanteri tarar ve alır.

Bir Amazon müşterisi ürününüze sipariş verirse, Amazon ürününüzü sizin yerinize paketler ve müşteriye gönderir.

Amazon, siparişle ilgili tüm iade ve müşteri hizmetlerini sizin adınıza yönetir.

Bunun en güzel yanı ise, siz uyurken sistemin tıkır tıkır çalışıyor olmasıdır. Mesela bir müşteri gecenin ortasında sipariş verdiğinde, sizin bunun için endişelenmenize gerek yoktur. Amazon, ürününüzün müşteriye gönderilmesiyle ilgili tüm aksiyonları alır.

Amazon FBA Satışları Artırıyor

Amazon FBA’in ürünlerinize getirdiği diğer bir avantaj da ürünlerinizin milyonlarca Amazon müşterisine hızlı ve ücretsiz gönderimini sağlayan Prime üyeliğine hak kazanmasıdır. Bu üyelik özellikle özel gün ve yılbaşı tatili gibi zaman dilimlerinde satışlarınızı artırmaya yardımcı olur.

Bu Hatalarını Yapmayın

FBA’ın beraberinde getirdiği avantajlardan en yüksek faydayı sağlamak için, aşağıda sıraladığımız hatalardan kaçınmaya özen gösterin.

1. Yanlış Etiketlemekten Kaçının!

Ürünlerinizi (UPC veya farklı bir etiket) yanlış etiketlerseniz, satışa başlayabilmek için birçok yazışma ve ek ödemeler yapmak zorunda kalabilirsiniz. Daha da kötüsü, ürünleriniz Amazon deposuna kabul edilmeyebilir. Ürünlerinizi gönderirken uygun ürün kimlik etiketlerini (FNSKU), ürünlere eklediğinize emin olun.

2. Doğru Ürünleri Göndermeye Dikkat Edin

Yukarıdaki birinci maddeye ek olarak; Amazon’a bir kutu çorap gönderiyorum diye bir kutu şapka göndermeyin. Özellikle birden fazla varyasyon, çeşit ve tipte ürün satışı yapan satıcılar doğru etiketi, doğru ürüne yapıştırdığından emin olmalıdır. Aksi halde hem Amazon hem de müşterilerle sorun yaşamanız kaçınılmaz olur.

3. Doğru Paketleme

Ürünlerinizin müşteriye kadar hasarsız olarak ulaşması için, uygun ve dayanıklı paketleme tipini seçtiğinize ve bu paketleme tipinin Amazon kurallarına uygun olduğuna emin olun.

Ürünlerinizin içinde yer aldığı kutuların çok ağır olmadığından emin olun. Amazon depolarına sorunsuz kabul edilebilmeleri için ağırlıklarını kurallara uygun olarak 50 pound’un (22,7 kg) altında tut.

Barkod ve uyarı etiketlerini, kutunun üzerine Amazon’un istediği şekilde yapıştırın.

Evet, Amazon’a ürün göndermek karmaşık bir iş değil ancak, gözünüzden kaçırdığınız herhangi bir aksilik gecikmelere neden olabilir.

4. Amazon’un Kurallarını ve Kısıtlamaları izleyin

Amazon'un tehlikeli veya eriyebilen maddeler üzerinde (özellikle pil ve akü içeren ürünler için) bazı kısıtlamaları vardır. Bu tip ürünler için özel ve uygun etiketleme gereklidir. Bazı ürünler Amazon FBA için kabul edilmeyecek tipte olabilir. 

Birçok ürün ambalajında kullanılan naylon poşetler (opp-bag) gibi ürün ambalajları üzerinde yer alması gereken zorunlu uyarıların eklenmesi gerektiğini unutmayın.

Ürünü Amazon'da satmaya kalkışmadan veya FBA için göndermeden önce Amazon FBA Kısıtlamaları listesine mutlaka göz atın.

5. Fazla envanter göndermeyin

İyi bir satış geçmişine sahip bir ürünle, bir ay süresince ne kadar sattığınız konusunda iyi bir fikre sahip olacaksınız. Satabileceğinizden daha fazlasını gönderirseniz, çok fazla envantere sahip olduğunuz için ek ödemelere maruz kalırsınız.

Diğer taraftan, beklenen satışı gerçekleştiremeyebilecek bir ürüne tonlarca Amerikan doları paranızı yatırmak istemezsiniz değil mi?

Kaynak: https://7pillarsofsellingonline.com/5-mistakes-not-to-make-when-shipping-to-amazon-fulfillment-center/


Popüler Yazılar