Amazon'a Ürün Göndermek ile İlgili Her Şey

Amazon'a Ürün Göndermek ile İlgili Her Şey


Altı Adımda Amazon’da Satış

Bu döküman Amazon FBA hakkında genel bilgilerin verilmesi amacıyla, Amazon’un kendi dökümanı olan “Getting started with Fulfillment by Amazon in the U.S. marketplace” baz alınarak ücretsiz olarak kullanım amacıyla hazırlanmıştır, rehberin içerisindeki bilgileri kullanmadan önce Amazon’un kendi sitesinden araştırma yapmanız tavsiye edilir. Okumakta olduğunuz rehberi PDF olarak indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ürün Barkodlama Gereksinimleri.

Amazon depolarındaki ürün tanıma sistemleri barkodlara bağlı olarak çalışır. Amazon’a gönderilen her ürünün sizin satıcı dükkanınızda tanımlanmış ürünle eşleştirilebilmesi için barkodlanmış olması gerekir. Bu barkodları Seller Central’den elde edebilirsiniz.

Ürünlerinizi barkodlamak için üç yol vardır:

1. Her ürünün üstüne barkodların tek tek yapıştırılması.
2. Eğer ürünleriniz uygunsa, Stickerless(stickersız), Commingled(karışık) Envanter kullanabilirsiniz, bu durumda ürünlerinize tek tek barkod yapıştırılması gerekmeyecektir. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi aşağıda verilmiştir.
3. İsterseniz Amazon ürünlerinizi sizin için barkodlayabilir (FBA Label Service), bu hizmet karışılığında Amazon ürün başı 20 Cent alacaktır.

Stickerless, Commingled Seçeneğini Kullanarak Barkodlamadan Gönderim Yapmak

1) Eğer ürünleriniz gerekli koşulları sağlıyorsa Stickersız, Commingled seçeneğini kullanarak ürünlerinizi Amazon depolarına FNSKU barkodlaması yapmadan gönderebilirsiniz. Bu durumda ürünleriniz aynı ürünü satan diğer satıcıların ürünleriyle değişimli olarak satılacak ve müşterilere daha hızlı olarak gönderilecektir. Bu durum Private Label (kendi markasına sahip) satıcılardan ziyada belirli bir markanın ürününü satan satıcılar için geçerlidir. Commingled gönderilen ürünlerde FNSKU barkodlaması ürünler Amazon depolarına girdikten sonra Amazon çalışanları tarafından ücretsiz olarak yapılacaktır.

 • Ürünlerinizin üzerinde barkod olduğundan emin olun (UPC, EAN, ISBN, JAN, GTIN, etc.).
 • Eğer ürününüzün üzerinde fiziksel olarak bir barkod bulunuyorsa, listelemenizi kontrol ederek bu barkodun (UPC/EAN/ISBN/JAN) göndermek istediğiniz ürünün ASIN’i ile eşleştiğinden emin olun. Eşleşmemesi halinde Amazon Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçmelisiniz.

2. Eğer ürününüzün üzerinde barkod yoksa, ürününüzü barkodlamalısınız. Gerekli barkodu Label, barkodlarınızı shipment creation (kargo oluşturma) bölümünde Label Products adımından oluşturabilirsiniz.
Rehberimizin Stickerless, Commingled Inventory bölümünden detaylı bilgiye ulaşabilir ve ürünlerinizin gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını görebilirsiniz.

Bazı ürün tipleri için özel hazırlama ve paketleme gereksinimi bulunabilir, konu hakkında detaylı bilgiyi Packaging and Prep Requirements sayfasında bulabilirsiniz.

Kargonuzun Hazırlanması

Barkodlama, paketleme ve hazırlık gereksinimleri tamamlandıktan sonra, FBA depolarına gönderilecek ürünleri seçebilir ve kargolama sürecine başlayabilirsiniz.
Kargolamadan önce aşağıda belirtilen malzemelerin hazır bulundurulmasını tavsiye ederiz:

 • Termal ya da lazer printer
 • Kutularınızın ağırlığını ölçebileceğiniz terazi
 • Kutularınızın boylarını ölçebileğiniz metre
 • Basıltmış ve yapıştırılmaya hazırlanmış FNSKU barkodları
 • Koli bandı
 • Kutularınız
 • En az 1.5 milim kalınlığında plastik poşetler
 • Yetişkin oyuncakları satıyorsanız opak plastik poşetler
 • Ürünleriniz koruma gerektiriyorsa kabarcıklı poşet
 • Eğer gerekiyorsa Sold as Set (set olarak satılır) ibaresi

Miktar barkodlarının print edilmesi

Ürünlerinizi barkodlarken etiketlerin yeterli kalitede olduğundan, üzerlerinde leke ya solma bulunmadığından emin olunması gerekir. Aşağıda barkodlar print edilirken dikkat edilmesi gereken hususlar belirtilmiştir.

 • Termal ya da lazer printer kullanın, inkjet(mürekkepli) printerlardan mümkün olduğunca uzak durun, mürekkepli printler ile basılan barkodlar lekelenmeye ve solmaya daha elverişlidir.
 • Printerınızın yeterli kalitede basım yapabildiğinden ve basılan barkodların okunaklı olduğundan emin olun.
 • Barkodlar için kullanılan kağıdın kaliteli ve buruşuk olmadığını kontrol edin.
 • Basıma başlamadan önce printer kartuşunu kontrol edin
 • Basılan barkodların scan edilebildiğinden emin olun (çeşitli cep telefonu uygulamaları kullanabilirsiniz)

Ürünlerinizi Nasıl FBA'e Çevirirsiniz

 1. Kargonuzu hazır hale getirdikten sonra ürünlerinizi Amazon hesabınıza Inventory > Manage Inventory bölümünden FBA'e çevirebilirsiniz.
 2. Hangi ürünlerin FBA'e çevirileceğinizi seçtikten sonra, manage inventory sayfasının en sağındali "Edit" kutucuğuna tıklayın.
 3. Karşınıza çıkan menüden Change to Fulfilled by Amazon seçeneğini işaretleyin.
 4. Bir sonraki sayfada Convert & Send Inventory butonuna tıklayın.

Ürünlerinizi FBA’e çevirdikten sonra Kargo Oluşturma Adımlarını takip ederek ilk kargonuzu gönderebilirsiniz.


Not: Eğer henüz kargonuzu göndermeye hazır değilseniz Convert & Shipt Inventory yerine sadece Convert butonuna basarak kargo planı hazırlamadan da ürününüzü FBA’e çevirebilirsiniz.


Liste İncelemesi: Amazon listelemeniz ile ilgili herhangi bir sorun tespit ettiğinde size bunu bildirebilir, bu durumda Amazon tarafından ek bilgiler (paket boyutu, ek ürün bilgisi vb..) istenebilir.


Yasaklı Ürünler: Yasaklı ve zararlı maddeler içeren ürünleri Hazardous Materials, Dangerous Goods, and FBA Prohibited Products prohibited for sale on Amazon.com. adreslerinden bulabilirsiniz. Ayrıca bazı ürünler Amazon’da satışları serbest olmasına rağmen Amazon depolarına kabul edilmemektedir.

FBA’e Çevrilmiş Ürünlerden Kargo Oluşturmak

Bir önceki sayfada bahsettiğimiz gibi, ürünlerinizi FBA’e çevirip (Convert Only) henüz kargolama yapamamışsanız, aşağıdaki adımları takip ederek ürünlerinizi FBA depolarına gönderebilirsiniz.

 1. Inventory > Manage Inventory bölümüne gidin. FBA'e çevrilmiş ürünlerin "fulfilled by" bölümünde "Amazon" yazacaktır.
 2. Amazon'a göndermek istediğiniz ürünleri listeden seçin
 3. Edit'e bastığınızda açılan menüden Send/Replenish Inventory seçeneğini seçtikten sonra kargo yaratma sayfasına yönlendirileceksiniz.

Kargo Oluşturmak

Kargo oluşturma ekrenında Amazon FBA depoları için kargo gönderimi yapabilirsiniz. Başlamak için “ship-from”(nereden gönderim yapılacağı) bilgisini doldurun, eğer ürünleriniz Çin’den gönderiliyorsa Çin’deki üreticinizin adresini verebilirsiniz, sonrasında ürünlerinizin uygunluk durumuna göre Individual ya da Case packed* seçimini yapın. Sonrasında her ürün için kaç adet gönderim yapılacağının adetini girin ve ürünlerin sizin tarafınızdan mı Amazon tarafından mı barkodlanacağının seçinimi yapın (Amazon tarafından yapılması halinde ürün başı ücret kesilecektir).

FNSKU Barkodlarının Oluşturulması

FNSKU Barkodları ürünlerin kargo oluşturulması sırasında oluşturulacaktır. FNSKu barkodları X00 ile başlar ve her satıcı ve ürün için (ASIN) birbirinden benzersizdir.

 • Göndereceğiniz ürün adetini girdikten sonra Print Item Labels butonuna basın, FNSKU’ların bulunduğu dosya PDF olarak oluşturulup bilgisayarınıza indirilecektir, dosyayı Adebo Reader ile açıp kaydedebilirsiniz.
 • Müşterinin barkodları çıkarabilmesi için barkodlar beyaz yapışkanlı kağıt üzerine yapıştırılmalıdır.

Eğer commingle(karışık) seçimiyle ürün gönderiyorsanız ya da Amazon Bakodlama Servisi’ni kullanıyorsanız ürünlerinizin üzerine FNSKU barkodlarını yapıştırmanıza gerek yoktur.

Barkodların Yapıştırılması

FNSKU Barkodlarını ürünün üzerinde bulunan diğer barkodları kapatacak şekilde, en dış katmana yapıştırın.
(Plastik kaplama, kabarcıklı poşet vb).

 1. Eğer ürünün üzerindeki orjinal barkod ürünün kenarındaysa, FNSKu barkodunu ürünün orjinal barkodun üzerine dik olarak yapıştırın.
 2. Ürünün üstünde birden çok barkod bulunursa sadece sizin yapıştırdığınız FNSKU barkodunun görünür olduğunu ve diğerlerinin kapatılmış olduğundan emin olun.
 3. Yapıştırdığınız barkodun RF scannerlar tarafından scanlenebildiğine emin olun.
 4. ÜrünIeriniz üretici tarafından koli içerisinde gönderilmişse, kolinin içerisindeki tüm ürünlerde FNSKU barkodunun olduğundan emin olun, diğer tüm barkodları kapatın.
 5. Yukarıda hatalı barkodlama örneğini görebilirsiniz.

Kargonuzu Hazırlamak

Ürünlerinizi tek depoya göndermek

Kargonuzu oluştururken kollilerinizin farklı FBA depolarına gitmemesi için sağ üstteki Settings’e tıkladıktan sonra Fullfilment by Amazon seçeneğine basın. Aşağıdaki resimde görüşdüğü gibi Inventory Placement Option’dan Inventory Placement Service’i işaretleyin, bunu işaretlememeniz durumunda Amazon ürünlerinizin farklı FBA depolarına gönderilmesini talep edebilir. Bu şıkkı işaretlemiş olsanız dahi, Amazon, kimi spesifik kategorilerdeki ürünlerin gene de farklı FBA depolarına gönderilmesiniz isteyebilir.

Kutu ve Palet gereksinimleri

Prepare Shipment adımında, ürünlerinizi individual packages (Small Parcerl Delivery) ya da pallets(Less than Truckload ya da Full Truckload) olarak göndereceğinize karar vermeniz istenir.
Small Parcel Delivery to Amazon ve LTL ve Truckload Delivery to Amazon başlıklarını ziyaret ederek gönderim tipleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Box Label’ın (Kutu Barkodunun) Yapıştırılması

Amazon’a göndereceğiniz her kutu ve palete FBA Box Label yapıştırılmış olması gerekir.

1. Amazon Box Labelları kargo yaratma ekranından bastırın.
2. Kutu barkodlarınızı yapıştırırken aşağıdaki adımları takip edin:

 • Kutu barkodunuzu kolinin köşesine ya da kapakların birleşim noktasına yerleştirmeyin.
 • Birden fazla koli gönderiyorsanız, her koliye kendine ait kutu barkodunu yapıştırın.
 • Palet gönderiyor olmanız durumunda, her paletin dört bir kenarında birer adet barkod ekleyin.

Kargonuzun Yola Çıkması

1. Ürünleriniz seçtiğiniz gönderim yöntemi ile yola çıktıktan sonra kargonuzu Amazon Seller Central’den “shipped” olarak güncelleyebilirsiniz.
2. Kargo tracking(takip) numarasını girerek ürününüzün nerede olduğunu Amazon üzerinden takip edebilirsiniz, durumu Shipped ve In Transit olan kargolar için:

 • Small Parcel: Tracking numarasını girdiğiniz yerden kargo durumunu takip edebilirsiniz.
 • Less than Truckload (LTL) or Full Truckload (FTL): Bu tip kargolar için kurye firmanızla iletişime geçip kargonun durumunu öğrenmeniz gerekir

3. Durumu kendi kargocunuzun sayfasında Delivered(iletildi) olarak güncellenen ancak henüz Amazon’da Delivered durumuna geçmeyen kargolarınızda, durumun Amazon web sitesinde güncellenmesi 24 saat alabilir.
4. Kargonuzun durumu Checked-in olarak değişmesi, kargonun en az bir bölümünün FBA depolarına ulaştığı anlamına gelir ancak bu ürünlerinden depoya alındığı anlamına gelmez. FBA depoları barkodları scanleyerek ürünleri almaya başladığında durum Receiving olarak değişecektir.
5. Kargonuz Checked-in durumuna geldikten sonra Receiving durumuna geçmesi 3-6 gün arası alabilir. Özel durumlarda (Black Friday, Yılsonu, Cadılar Bayramı vb..) bu süre artacaktır.

Envanter ve Ürünün Müşteriye Teslimatı

Amazon ürününüzü satılmaya hazır durumda bulundurur.

 • Ürününüz Amazon tarafından alınır ve scanlenir
 • Bu esnada ürünlerin boyutları depolama amaçlı olarak kaydedilir.

Müşteri FBA ürününüzü sipariş verdikten sonra ürününüz envanterden alınır ver teslimat için Amazon paketlerine koyulur.

Sipariş Yönetimi:

Seller Central'in içerisinde manage Orders sayfasına girerek siparişlerinizin durumunu görebilirsiniz. Pending (beklemede) ve Payment Compete(ödemesi tamamlanmış) şeklinde iki tip sipariş durumu vardır:

 • Order'ların (siparişlerin) Pending durumunda olmasının çeşitli sebepleri vardır FBA Order Status sayfasını ziyaret ederek konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.
 • Siparişin durumunun Payment Complete (Ödeme Tamamlandı) olarak değişmesi, ödeme işleminin tamamlandığı anlamına gelir.

Ödemelerinizi Business Reports'un altında Reports > Payments bölümünden takip edebilirsiniz.

Ürünlerin Hazırlanması

Ürün Cam ya da Kırılgan mı?

Örnekler: bardak, şişe, çerçeve, saat, ayna, vb..
Hazırlama Gereksinimleri: Balonlu naylon, kutu, barkod
Ürününüzü balonlu naylonla sarın ya da koruyucu kutunun içine koyun. Hazırlanmış ürün 90cm’den düştüğünde kırılmamalıdır. Barkodunuz ürününüz açılmadan okunacak şekilde yapıştırılmalıdır.

Ürününüz Sıvı mı?

Örnekler: 450 gramdan ve daha ağır plastik şişelerdeki çift korumalı(double seal) ağızı olmayan sıvı ürünler
Hazırlama Gereksinimleri: transparan poşet*, barkod
Kapağın sıkıca kapalı olduğundan emin olun, sonrasında ikinci bir kapak ekleyin ya da ürünü transparan bir poşetin içine koyun* ürünün üzerinde suffocation warning(boğulma uyarısı) olduğundan emin olun ve sızmayı engellemek için ürünü ikinci bir poşete koyun.* Barkodunuz ürününüz açılmadan okunacak şekilde yapıştırılmalıdır.

Ürününüz Giysi, Kumaş ya da Tekstil mi?

Örnekler: cüzdan, havlu, t-shirt, tüylü oyuncak
Hazırlama Gereksinimleri: transparan poşet*, barkod
Ürünü transparan bir poşetin içine koyun* ürünün üzerinde suffocation warning(boğulma uyarısı) olduğundan emin olun. Barkodunuz ürününüz açılmadan okunacak şekilde yapıştırılmalıdır.

Ürününüz Oyuncak ya da Bebek Ürünü mü?

Örnekler: Items for children 3 years and under (emzik, diş kaşıma halkası önlük)
Hazırlama Gereksinimleri: transparan poşet*, barkod
Ürünü transparan bir poşetin içine koyun* ürünün üzerinde suffocation warning(boğulma uyarısı) olduğundan emin olun. Barkodunuz ürününüz açılmadan okunacak şekilde yapıştırılmalıdır.

Ürününüz toz, granül veya granül malzemeden mi yapılmış veya içeriyor mu? Örnekler: şeker, toz deterjan

Ürününüz Set Halinde Hazırlanıp Tekli Ürün Olarak Mı Satılıyor?

Örnekler: Ansiklopedi seti, birden fazla paket halinde satılan yiyecekler.
Hazırlama Gereksinimleri: Plastik poşet, kutu, şrink film, “Sold as Set” or “Ready to Ship” etiketi,.

Ürününüz sivri, keskin ya da farklı bir tehlike unsuru içeriyor mu?

Örnekler: Makas, bıçak, keski, kerpeten
Hazırlama Gereksinimleri: Balonlu koruma poşeti, kutu, scanlenebilir barkod
Ürünlerinizi balonlu koruma poşeti ya da kutu içerisine tüm sivri/keskin uçları kapanacak şekilde koyun. Barkodunuz ürününüz açılmadan okunacak şekilde yapıştırılmalıdır.

Ürününüzün en uzun tarafı 5.5 cm’den kısa mı?

Örnekler: Mücevherat, anahtarlık, flash bellek
Hazırlama Gereksinimleri: Plastik poşet, taranabilir etiket Boğulma uyarısı ile şeffaf bir torbaya koyun ve torbayı kapatın. Barkod, paketlenmiş öğeyi açmadan veya ambalajından çıkarmadan taranabilir olmalıdır.

Ürününüz yetişkin(adult) ürünü mü?

Örnekler: Çıplak resimler, cinsel simgeler, küfür veya müstehcen mesaj içeriklerine sahip öğeler.
Hazırlama Gereksinimleri: Siyah veya opak şrink ambalaj, taranabilir etiket boğulma uyarısı ile siyah veya opak bir torbaya koyun ve torbayı kapatın. Barkod, paketlenmiş öğeyi açmadan veya ambalajından çıkarmadan taranabilir olmalıdır.
*Plastik poşet (torba) gereksinimleri
Torbalar en az 1.5 milimetre olmalıdır. 13 cm'den büyük torbalar için
boğulma uyarısı konulmalıdır. Tüm barkodlar paketli ürünü açmadan veya ambalajından çıkarmadan taranabilir olmalıdır.

*Plastik poşet (torba) gereksinimleri

Torbalar en az 1.5 milimetre olmalıdır. 13 cm'den büyük torbalar için
boğulma uyarısı konulmalıdır. Tüm barkodlar paketli ürünü açmadan veya ambalajından çıkarmadan taranabilir olmalıdır.

Barkod Boyutları

Ürünlerinizin üzerine yapıştırılan barkodların müşteriler tarafından istenildiğinde çıkarılabilmesi
için yapışkanlı etiketler üzerine basılan barkodların ürünlerine yapıştırılması önerilmektedir. Seller
Central aşağıdakı belirtilmiş olan 11 barkod boyutunu desteklemektedir.

 • Sayfa başı 21 barkod (63.5 mm x 38.1 mm A4 üstüne)
 • Safa başı 24 barkod (63.5 mm x 33.9 mm A4 üstüne, 63.5 mm x 38.1 mm A4 üstüne, 64.6 mm
 • x 33.8 mm A4 üstüne, 66.0 mm x 33.9 mm A4 üstüne, 70.0 mm x 36.0 mm A4 üstüne üstüne,
 • 70.0 mm x 37.0 mm A4 üstüne)
 • Sayfa başı 27 barkod (63.5 mm x 29.6 mm A4 üstüne)
 • Sayfa başı 40 barkod (52.5 mm x 29.7 mm A4 üstüne)
 • Sayfa başı 44 barkod (48.5 mm x 25.4 mm A4 üstüne)

Barkod İçerikleri

FNSKU: Amazon tarafından FBA depolarındaki ürünlerin ayırt
edilebilmesi için kullanılan, her ASIN için birbirinden farklı barkod
ve kodlandırmadır.


Name: Ürünün adı ya da başlığı
Condition: Ürünün durumu (New, Used, Like New gibi).

Barkodunun Yerleştirilmesi

Ürün üzerinde hali hazırda var olan tüm barkodları(UPC, EAN, ISBN) kendi barkodunuzu üstünüze
yapıştırarark kapatın. Ürün üzerinde farklı barkodlar kısmı olarak açıkta kalması sorun yaratacaktır.

Hazırlığa Başlamak

Paketlemeye başlamadan önce aşağıdaki malzemelerin elinizde hazır bulunduğundan emin olun:

 • Termal ya da lazer printer
 • Kutularınızın ağırlığını ölçebileceğiniz terazi
 • Kutularınızın boylarını ölçebileğiniz metre
 • Basıltmış ve yapıştırılmaya hazırlanmış FNSKU barkodları
 • Koli bandı
 • Kutularınız
 • En az 1.5 milim kalınlığında plastik poşetler
 • Yetişkin oyuncakları satıyorsanız opak plastik poşetler
 • Ürünleriniz koruma gerektiriyorsa kabarcıklı poşet
 • Eğer gerekiyorsa Sold as Set (set olarak satılır) ibaresi

Önemli Not: Ürünlerinizin FBA depolarına geldiğinde herhangi bir nedenle tam olarak hazırlanmamış ya da eksik hazırlanmış olması ek ücretler ile karşılaşmanıza sebep olabilir.


Kargolama Check Listimiz

Online kargo talimatımızı yarattıktan sonra aşağıdaki checklistin üzerinden geçerek her adımı doğru olarak yaptığınızdan emin olun.

Ürünleriniz doğru şekilde paketlendi mi?

 • “How to Prep Products” rehberinin üzerinden geçerek ekstra bir işleme ihtiyacınız olmadığından emin olun..

 

Ürünleriniz doğru şekilde barkodlandı mı?

 

 • Eğer FBA barkodlama servisini kullanmıyorsanız ya da inventoriniz commingled (karışık) envanter kapsamında değilse ürünlerinizin üzerinde bakod bulunması gereklidir (UPC, EAN, ISBN, JAN, or GTIN)

 

Kolileriniz doğru şekilde barkodlandı mı?

 

 • Standart boyutlu ürünlerinizin bulunduğu kolinin hiç bir boyutu 63 cm’yi geçmemelidir.
 • İçinde birden fazla ürün bulunan kolilerin ağırlığı 22 kg ya da daha az olmalıdır. İçinde tek ürün bulunan koliler 22 kg’yi geçebilir.
 • İçinde tek bir ürün bulunan ve ağırlığı 22 kg’den fazla olan koliler için kolinin üst ve yan kapaklarında “Team Lift” barkodu bulunmalıdır.
 • İçinde tek bir ürün bulunan ve ağırlığı 45kg’den fazla olan koliler için kolinin üst ve yan kapaklarında “Mechanical Lift” barkodu bulunmalıdır.

 

Ürünleriniz onaylı koruma malzemeleri ile mi kargolanıyor?

 

 • Onaylı koruma malzemeleri; köpük, hava yastığı, balonlu naylon ve koruma kağıdıdır.

 

Kolilerinizin gerekli içeriği


Gönderimi yapılan tüm kolilerde bulunması gerekenler:

 • Kargo kimliği (Shipment ID)
 • Scanlenebilir barkod
 • Hangi adresten gönderim yapıldığı (Ship-from address)
 • Hangi adrese gönderim yapıldığı (Ship-to address)

Küçük parceller için her kolinin üzerinde, FBA ve kargolama olmak üzere iki barkod bulunur.

 • Kutunun kenarından 3.75 cm bırakacak şekilde parcel etiketlerini yapıştırın.
 • Kenarlara ve kolinin açılacağı yere etiket yapıştırmayın.

Kamyon konteynırı gönderimi yaparsanız (truckloads), 4 adet FBA kargolama barkodu kullanılacaktır
Paletleri paletin dört bir yanının üst-orta noktalarına yapıştırın.


Popüler Yazılar