Amazon FBA Maliyetlerini Düşürmenin Yolları

Amazon FBA Maliyetlerini Düşürmenin Yolları


Amazon’da başarı hedefleyen her işletme, maliyetlerini minimum seviyede tutmak ister. Bu maliyetlerin başlıcaları arasında FBA ücretleri gelir. Amazon bu ücretlerin alınması hakkında kimseye istisna uygulamaz. Bir indirim almanız söz konusu değildir. Fakat FBA hizmetini kullanma şeklinizi değiştirerek gereksiz masraflardan kurtulabilirsiniz.

Yapılacak ufak değişiklikler, Amazon'un depolarında sakladığınız her üründen ve Amazon'un sizin için yerine getirdiği her siparişten belli bir oranda maliyet azaltacaktır. Depolanan ve ulaştırılan binlerce ürünün her birini göz önüne aldığımızda, bu küçük değişiklikler büyük tasarrufların kapısını açabilir.

 


Ürün Boyutlarının Doğru Ölçüldüğünden Emin Olun!

Amazon FBA ücretleri, ürün ağırlığı ve kutu boyutları ile yakından alakalıdır. Ürün bilgileri zaten Amazon sistemine girilmiştir, ancak bu bilgiler her zaman doğruluk göstermeyebilir. Amazon, ürününüzün gerçekte olduğundan daha büyük olduğunu düşünürse, sizden daha yüksek ücretler almaya başlar.

 

Peki hassas bir şekilde girişini yaptığınız bilgiler neden zamanla farklılık gösterir?

 

Amazon’da satış için bir ASIN kodu oluşturup ürünü FBA depolarına gönderdiğinizde, Amazon CubiScan adı verilen bir sistemle ürün boyutlarını ölçer ve ilerleyen zamanlarda bu metriklerde bir değişim olup olmadığını gözlemlemek için işlemi tekrarlar. Bu noktada, paketten sarkan bir bandın tarayıcının yanlış ölçüm yapmasına neden olması veya sadece basit bir operatör hatası değişikliğe sebep olabilir. Unutmamalısınız ki Amazon’un sizi bu değişikler hakkında bilgilendirme zorunluluğu yoktur. Ücretlendirme dökümlerini takip ederek, elinizdeki bilgilerle karşılaştırmalar yapmalı ve ürün boyutlarının olduğundan yüksek bir sınıfa dahil edilmediğinden emin olmalısınız.

Bahsi geçen durumla karşılaşan satıcıların, “Seller Support” üzerinden ikinci bir tarama talep etmesi gerekiyor. Süreç başarıyla sonuçlandığı vakit, ekstra oluşacak bu masrafları ödemeniz gerekmeyeceği gibi, geçmişte olduğundan daha ağır veya büyük olarak nitelendirilmiş siparişlerde yaşanmış kesintilerin de geri ödemesini alabilirsiniz.

Dolayısıyla tüm bu bilgilerinin rutin kontrolü yüksek öneme sahip.

 

Ürün Boyut ve Ağırlıklarını Optimize Edin

FBA ücretlerinin hesaplanmasında, ürünlerin Amazon tarafından belirlenmiş olan ağırlık ve hacim sınıfları kullanılır. Örneğin 3 pound yani yaklaşık olarak 1.3 kilogramı aşan ürün tipleri ekstra ücretlendirmeye tabi tutulur. Ürün ağırlığındaki küçük bir artış, ürünün üst sınıf sınırlarına dahil olmasına ve normalde $3.48 olan FBA ücretinin, $4.90’a yükselmesine yol açacaktır.

Bu yüzden satıcıların konu üzerinde ilk kontrol etmesi gereken bilgiler arasında, satılmak istenen ürünün hangi ölçü kategorisinde bulunduğunu saptamak gelir.

Ürün boyut ve ağırlık sınıflarına aşağıda paylaştığımız linklerden ulaşabilirsiniz. 

https://sellercentral.amazon.com/gp/help/external/201105770

https://sellercentral.amazon.com/gp/help/external/201112670

Eğer ürün, bulunduğu sınıfın alt sınırlarına yakın ise, ağırlık ve boyut ölçülerinden herhangi bir kırpma yapılıp yapılamayacağı incelenmelidir.

Örneğin:

  • Kutudaki boş alanların minimuma indirilmesi,
  • Hacimli bir dolgu malzemesi varsa daha ince bir versiyonla değiştirilmesi,
  • Ürün aksesuarlarına ayrı alanlar vermek yerine ürün içine yerleştirilmesi,
  • Ürün montajının alıcıya bırakılması, gibi yollar izleyebilirsiniz.


Bu değişiklikleri efektif şekilde gerçekleştirebilmek zaman ve yaratıcılık gerektirebilir, ancak ürün satışta olduğu sürece kazanç sağlamaya devam edecek bir yatırımdır. IKEA'nın başarılı modelinde ambalajlamayı, ürün ağırlığı ve boyutlarını en aza indirecek şekilde yeniden tasarlayarak tüm endüstrilerde devrim yarattığını unutmayın.

 

Gerekli Hazırlıkları Önceden Yapın

FBA, satıcıların hizmeti nasıl kullandığına bağlı olarak birçok gereksinimi beraberinde getirir. Bunlar gelen nakliyeyi, ürün ambalajını, barkod etiketlemeyi ve daha fazlasını içerir. Bu gereksinimlerin ne kadar kapsamlı olduğu konusunda bir fikir sahibi olmak için, Seller Central'da bulunan, genel ürün paketlemesi hakkında, ve ayrıca sıvılar, tozlar, cam, piller, peluş oyuncaklar, keskin öğeler için özel gereksinimleri kapsayan 15 sayfaya göz atabilirsiniz.

Tüm bu süreci Amazon’un yürütmesini sağlayabileceğiniz opsiyonlar da bulunmakta fakat büyük dez avantajlara sahip.

Örneğin, Amazon tarafından hazırlanan her bir ürün için oluşan ve normalden çok daha yüksek olan maliyetler. Bunun yanında, hazırlıkları Amazon yaptığı takdirde ürünlerin satışa açılmasında yaşanacak gecikmeler. Ayrıca yılın dördüncü çeyreğinde yaşanan yoğunluklar sebebi ile bu ücretler normal değerlerinin de üstüne çıkmakta.

Daha mantıklı bir planlama ile bu ücretler kolaylıkla aşağıya çekilebilir. Bir üretici ile çalışıyorsanız, FBA paketleme kurallarını doğru şekilde belirtilerek uygun bir hazırlık üzerinde anlaşabilirsiniz.

Eğer halihazırda çok sayıda ürüne sahip iseniz, üçüncü parti paketleme şirketlerinden yardım alabilirsiniz. Bunun da ekstra bir maliyet oluşturacağı doğru, fakat Amazon’a ödemek zorunda kalacağınızla karşılaştırılamayacak seviyede düşük olacağı da bir gerçek.

 

 Tekrar Satılamayacak Envanteri FBA Depolarından Kaldırın

Müşteriler ürünleri iade ettiğinde, Amazon ürünleri inceleyecek ve yeniden satılıp satılamayacağına karar verecektir. Tekrar satılacak kadar iyi durumda olmayan ürünler “unfulfillable” yani tekrar satılamaz olarak işaretlenecek ve herhangi bir işlem yapılmadığı takdirde depolama ücretlendirmesine tabi olacaktır.

Tekrar satılamaz olarak işaretlenmiş ürünleri görmek için, Seller Central üzerinden bir “Inventory Health” yani envanter durumu raporu alın ve "Total Unsellable Quantity" sütunununu kontrol edin. Satılamayan herhangi bir envanteriniz varsa, imha edilmesini veya size iade edilmesini seçebilirsiniz. Bu opsiyonlar dışında Amazon, FBA üzerinden ikinci el satış programları da yürütmektedir ve bu programlar bir ücretlendirme ile geliyor olsa da FBA depolama maliyetlerinden çok daha düşüktür.

Envanter durumu raporunu belirli periyotlarla kontrol etmeyi rutin haline getirebilir, envanterinizin otomatik olarak elden çıkarıldığı veya size düzenli aralıklarla iade edildiği “automatic inventory removals” hizmetini kullanabilirsiniz.


“Automatic Inventory Removals” ile ilgili güncel bilgilere aşağıda paylaşılan linkten ulaşabilirsiniz.

https://sellercentral.amazon.com/gp/help/external/G200678710

Takip edilmesi gereken diğer bir envanter türü, Amazon’un “stranded" olarak nitelendirdiği, ikmal merkezinde depolanan ancak Amazon'da aktif bir teklifi olmayan ürünlerdir, dolayısıyla kimse bunları satın alamaz. Kontrol sağlamak adına “stranded inventory” raporuna bakabilirsiniz. Gerek duyulursa listeleri satın alıma açacak şekilde düzeltebilir veya satılamaz ürünlere uygulanan işlemlere tabi tutabilirsiniz.

Her durumda, finansal öngörülerinize dahil edilecek Amazon FBA depolarından mal kaldırma ücretlerinin de olduğunu unutmayın.

 

FBA Faturalarınızı Takip Edin Ve Hak Talebinde Bulunun

Birçok Amazon FBA satıcısı, Amazon'un kendilerinden tahsil ettiği ücretlerde tutarsızlıklar olabileceğinin ve FBA geri ödeme politikası kapsamında bir masraf iadesi talep edebileceğinin farkında değildir.

Deneyimlerimize göre, genellikle yıllık FBA cirosunun %1’i ve %3’ü gibi bir kısmı tutarsızlık gösterebilir. Başka bir deyişle doğru masraf iadesi talebinde bulunduğunuzda yıllık gelirinize kayda değer bir artı katabilirsiniz.

Masraf iadesi taleplerinde bulunmaları için satıcılara sınırlı bir süre tanınır. Amazon, ABD'de FBA gönderilerinin uzlaştırılması için 9 ay ve AB'de 6 ay süre tanır. Kaybolan, hasar gören, atılan veya çıkarılan birimler ve müşterilere yapılan hatalı iadeler için 18 ay süreye sahipsinizdir. Fazla tahsil edilen FBA ücretleri için ise, bir masraf iadesi talebinde bulunmak için yalnızca 90 gününüz vardır.

Tüm hak talepleri “Seller Central” üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu süreçte Amazon’un konşimento, teslimat belgesi, faturalar, sevk irsaliyeleri gibi belgeleri talep edebileceği de unutulmamalıdır.

Satıcı Desteği taleplerinize itirazda bulunabilir veya talep ettiğinizden daha düşük bir geri ödeme önerebilir. Ücret ve geri ödeme politikalarını ve verilerin nasıl doğru bir şekilde sağlanacağını iyi anlamanız gerekir. Tüm bu süreç oldukça karmaşık ve zaman alıcı olsa da genellikle getirisi yüksektir. Ayrıca birçok satıcı gibi siz de Amazon’a gönderilecek bu hak talepleri için profesyonel yardım almayı düşünebilirsiniz.

 


Depolama Ücretlerini Minimuma İndirmek İçin Envanter Yönetimi Yapın

Amazon’un depolama ücretlerini belirlediği tüm faktörler, satıcıları envanter seviyelerini düşük tutmaya teşvik eder, böylece Amazon depo kapasitesinden en iyi şekilde yarar sağlamaya çalışır. FBA depolarına kişisel bir depolama alanı gibi davranan satıcılar ağır şekilde cezalandırılır.

Amazon'un farklı depolama ücreti seviyeleri vardır.

  • Standart boyutlu ürünler için Ocak-Eylül ayları arasında fit küp (yaklaşık olarak 28cm^3) başına $0,75
  • Standart boyutlu ürünler için Ekim-Aralık ayları arasında fit küp başına $2,40 ücretlendirme uygulanır.

Yukarıdaki ücretlere ek olarak, bir yıldan fazla süredir FBA depolarında bulunan ürünlere, her ay fit küp başına $6,90 olan uzun vadeli depolama ücreti yansır.

Bazı satıcılar, envanter yönetimini olabildiğince basit tutmak adına imalat noktasından, FBA depolarına büyük çapta bir stok göndermek ister. Bu durum, özellikle satışlar beklentilerin altında kaldığı durumda son derece maliyetli olabilir. Satışları yavaş olan ürünlerin yükselen depolama maliyetleri, satıştan elde edilen karları kolayca silebilir.

 

Göz Önünde Bulundurmak İsteyebileceğiniz Bazı Depolama Stratejileri

Bir ürünün satış öngörüleri olumlu olsa bile yüklü miktarlarda ürün göndermek doğru opsiyon olmayabilir. Altmış ve doksan günlük satış rakamlarını karşılayacak stok sayısı yeterli olacaktır.

Tedarikçiniz ile minimum sipariş miktarlarını düşürmek üzere pazarlık yapabilirsiniz. Böylece sık sık envanter yenilemesi yaparak FBA ücretleri üzerinde daha fazla hakimiyet kurarsınız.

Amazon depolarına kolay tedarik sağlayabilmek adına depolama alanları kiralamak ve üçüncü parti lojistik firmalarıyla anlaşmak satıcıların sıkça kullandığı bir çözümdür.

Yılın dördüncü çeyreğini her zaman hesaba katın! Özellikle yaz aylarında satış yapan ürünleriniz varsa ekim ayına en az stokla girmeye çalışmak, depolama maliyetlerinde kayda değer bir düşüş sağlar.
 


Popüler Yazılar