Amazon FBA Hızlı Kontrol Listesi

Amazon FBA Hızlı Kontrol Listesi


Özel Etiket (Private Label) Üreticileri İçin Amazon FBA Hızlı Kontrol Listesi

İlk siparişinizi üreticinize sipariş vermek göz korkutucu bir iş gibi görünüyor olabilir. Aslında çok basit bir süreçtir ve bunu ilk siparişinizi verdikten sonra siz de hissedeceksiniz. Bu yazımızda, ürünlerinizi doğru bir şekilde hazırladığınızdan emin olmanızı sağlamak adına özel etiket üreticileri için hazırladığımız Amazon FBA hazırlık kontrol listesi verilmiştir.Listeye başlamadan, yeni satıcıların ilk ürünlerinde herhangi bir sürpriz ile karşılaşmamaları için bloğumuzdaki tüm makaleleri dikkatle okumalarını özellikle tavsiye ediyoruz.

Amazon FBA Hızlı Kontrol Listesi

 1. Ürününüzü üretmek için bir üretici bulun.
 2. Bir fiyat üzerinde anlaşma yapın ve ilk siparişiniz için satın almak istediğiniz ürün sayısını belirleyin.
 3. Üreticinizden satın almayı planladığınız ürün(ler)den bir adet numune isteyin.
 4. Üreticiniz numunenin gönderimini kabul ederse (genellikle ürün için bir bedel talep etmezler veya anlaşma sonrası iade ederler), onlara adresinizi ve iletişim numaranızı gönderin.
 5. Numune için ödeme yapın. (Ürünün boyutuna ve ağırlığına bağlı olarak bir numune için 20$ ile 200$ arasında değişen aralıkta bir ödeme yapmaya hazır olun). Ben Alibaba’yı aradan çıkararak direkt Paypal kullanarak veya banka havalesiyle ödeme yapıyorum ve bugüne kadar bu ödeme yöntemlerinden hiçbiriyle ilgili bir sorun yaşamadım. Ancak yeni satıcılara özellikle ilk ürünlerinde Alibaba’yı aradan çıkarmamayı öneriyorum. 
 6. Numune geldikten sonra, beklediğiniz kalitede olup olmadığını kontrol edin. Zayıflıklar veya hatalar için iyice test edin. Ambalajından çıktığında itici bir koku yayıp yaymadığını, dayanıklılığını, kısacası farklı kullanım koşulları altında durumu başta olmak üzere aklınıza gelebilecek her türlü kontrolü gerçekleştirin. 
 7. Numune iyi ise ve üreticinizi diğer onlarca üretici arasından seçmek için gerekli özeni gösterdiğinize inanıyorsanız, ilk siparişinizi vermek harekete geçin.
 8. Ürünlerinizin ne tip bir ambalajla ambalajlanacağına karar verin ve üreticinizle anlaşın. Eğer ambalaj olarak naylon poşet kullanıyorsanız, Amazon kurallarını iyi anladığınıza emin olun ve üreticinizden her ürün poşetinin üzerine “boğulmayı önlemek için çocuklardan uzak tutun” şeklindeki uyarı etiketini yapıştırmasını isteyin.
 9. Üzerinde anlaştığınız tüm noktaları bir sözleşme ile yazılı hale getirin ve Alibaba üzerindeki siparişinize eklemeyi unutmayın.
 10. Amazon Satıcı merkezi yoluyla Amazon’a göndereceğiniz ürünleriniz için uluslararası kargo planı hazırlayın.
 11. Her ürün ve kartona yapıştırılması için üreticinize Amazondan sağladığınız FBA etiketlerinizi gönderin. 
 12. Ürünleriniz Amazon’a gönderilmeden önce, her şeyin olması gerektiği gibi olduğunu görmek ve istediğiniz özelliklere sahip ürünlerin gönderildiğine emin olmak için mutlaka bir denetçi (inspector) ile anlaşma yapın.
 13. Eğer denetçi raporu beklentilerinizi karşılıyorsa, ürünlerinizin Amazon depolarına gönderimi için üreticinize onay verin.
 14. Üreticinizden sağladığınız kargo takip numarasını, Amazon satıcı merkezi arayüzündeki kargo planınızın ilgili sayfasına set edin.

Kaynak : http://www.internetbizuni.com/blog/amazon-fba-preparation-checklist


Popüler Yazılar