"MFN" Satışın Artı ve Eksileri

"MFN" Satışın Artı ve Eksileri


Amazon’da sunulan sipariş karşılama yöntemleri her yeni satıcı için soru işareti olmuştur. Hatta bu alanda deneyimli satıcıların bile sıklıkla sorguladığı bir konudur. 

Satıcıların Amazon’daki satışların depolama, hazırlık ve ulaştırma yöntemlerinde seçebileceği “MFN” ve “FBA” olmak üzere iki farklı metod bulunur. Bu yazımızda iki yöntemin karşılaştırmasını yaparak her bir tarafın avantajları ve dezavantajlarından bahsediyor olacağız.

 

Hangisi Daha İyi? “FBA” Mi Yoksa “MFN” mi?

Öncelikle bu iki terimin ne anlama geldiğinden bahsedelim.

Depolama, elleçleme ve müşteriye ulaştırmanın yanı sıra, iade ve değişimlerin karşılanmasını kapsayan tüm süreci Amazon’un üstlendiği model FBA (Fulfillment By Amazon),  satıcının üstlendiği model ise MFN (Merchant Fulfilled Network) olarak geçer.

"MFN" yöntemi satıcılar tarafından FBM (Fulfillment By Merchant) olarak da bilinir ve aynı anlama gelir.


Şüphesiz ki online bir işletme için “FBA” en akıcı ve efektif yollardan biridir. Hemen hemen herkes, milyonlarca alıcı kitlesine sahip ve yılın her çeyreği 125 milyar doların üzerinde gelir elde edilen bu platformu kullanabilir. Amazon’un sipariş karşılama, depolama ve nakliyedeki başarısı benzeri görülmemiş bir seviyededir. 

Fakat bu başarılı modeli kullanmanın bir fiyatı vardır. Amazon her bir satışın yaklaşık %15’ini alır ve buna ek olarak “fulfillment fee” denilen sipariş karşılama ücreti kesintisi yapar. Ortaya çıkan bu maliyetlere rağmen FBA modeli ile çalışmak çoğu zaman daha mantıklıdır. Yine de FBM satışın avantajlı olduğu durumlar da bulunur.

Amazon’da alışveriş yapan ortalama bir müşteri, çoğunlukla satın almak istediği ürünün Amazon mu yoksa satıcı tarafından mı gönderileceğine dikkat etmez. “Amazon Prime” rozeti ve nakliye hızları karar vermede etkili olabilir ancak hayati önem taşıdığı söylemek pek doğru olmayacaktır. Hasarlı bir ürün teslim edilmesi ve iade süreci dışında, malın FBA veya MFN satışı müşteri deneyiminde farklılık yaratmaz.

 

Satıcılar İçin Hangi Durumda “MFN” Daha Avantajlıdır?

Büyük Boyutlu Ürünler

Amazon’un belirlediği ürün boyutlarından standart üzeri bir ürün satmayı planlayan satıcılar “MFN” opsiyonuna göz atmak isteyebilir.ler Ürün boyutları büyüdükçe FBA maliyetleri de katlanarak artacaktır. Bu noktada doğru hesaplama yapmak oldukça kritiktir. Karar verilmeden önce tüm depolama ve nakliye maliyetleri eksiksiz şekilde toplanarak FBA maliyetleri ile karşılaştırılmalıdır.

Ürün boyutlarının hangi kategoride değerlendirildiğinden emin olmak adına aşağıdaki tabloya göz atabilirsiniz.

            

 

Yavaş Satılan Ürünler

Yüksek fiyat etiketine sahip, satış hızı düşük ürünlerin satışını FBA olarak gerçekleştirmek maliyetlerin tırmanmasına sebep olabilir. Depolama alanına sahip olduğunuz sürece Amazon’un sipariş karşılama ücretlerinden kaçınarak tasarruf edebilirsiniz. 

 

Lansman Süreci

Ürünlerin lansman aşamasını Amazon depolama limitleri içerisinde gerçekleştirmeye çalışmak oldukça meşakkatli olabilir. Yeniden stoklama işlemi Amazon’un mal kabul süreci ile birleştiğinde envanterinizi tüketmenizle ve tüm lansman sürecinin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olabilir.

Bu noktada MFN satışlar yaparak riski düşürebilirsiniz. Fakat unutulmamalıdır ki FBA satışlardaki devir daim ile Amazon depolama limitlerini de yukarı çekersiniz.


“MFN” Satışın Dezavantajları

Depolama Alanı

“MFN” iş modeli maliyetleri düşürmek adına cazip gibi gözükebilir fakat yeterli depolama alanına sahip değilseniz satışları karşılamanız mümkün değildir.

 

Zaman

Genellikle Amazon’dan gelen siparişlerin iki gün içerisinde hazırlanması ve kargolanması beklenir. Eğer üçüncü parti bir sevkiyat şirketi ile çalışmıyorsanız bu her günün önemli bir kısmını kargolamaya ayırmanız demektir. Özellikle Amazon’da satıcılığa ek iş olarak bakan kimseler için MFN satışın sürdürülebilirliği oldukça zordur.

Üçüncü parti sevkiyat şirketleri ile çalışarak zaman problemini çözebilirsiniz fakat unutmayın ki bunun da ekstra bir maliyeti olacaktır.


Müşteri Hizmetleri

“MFN” satış modelini tercih eden satıcılar lojistik ile birlikte müşteri hizmeti sorumluluğunu da üstlenir. Amazon'un politikaları, konu müşteri hizmetleri olduğunda, tüm satıcıların Amazon'un iade ve müşteri memnuniyeti standartlarına uyması gerektiğini söyler. Bu, tüm iadelerden, alıcı mesajlarından, geri ödemelerden satıcıların sorumlu olduğu anlamına gelir. 

 

“MFN” Satış Nasıl İşler?

Belli durumlarda sipariş karşılama işlemlerini satıcıların üstlenmesi düşük maliyetler ve bazı kolaylıklar anlamına gelebilir. Fakat birçok satıcı için göz korkutan ve çekinilen bir opsiyondur.

Sipariş karşılamayı kendisi üstlenmek isteyen satıcıların yeni bir ürün listelerken,“Fulfillment Channel” bölümünde aşağıda görüldüğü gibi, ürünü kendisinin hazırlayacağını belirten opsiyonla ilerlemesi yeterli olacaktır.

                        

 

Halihazırda FBA olarak satış yapan satıcılar, ilgili ürün için basitçe listelerine koşul ekleyerek MFN satış yapmaya başlayabilirler.  Bu iki metod birlikte kullanılabilmektedir.

 

“MFN” olarak çalıştığınız takdirde gelen siparişleri kargolamak için Amazon’un sunduğu iki farklı opsiyon bulunur. Nakliye etiketlerini doğrudan Amazon’dan satın alabilir veya kendi anlaştığınız kargo firmaları ile halledebilirsiniz. Amazon ile çalıştığınız durumlarda oluşacak maliyetler doğrudan hesap bakiyenize yansıyacaktır. Özel kargo şirketleri ile çalışmayı seçtiğinizde Amazon kargo takip numaralarının sisteme girişini düzenli olarak yapmanızı isteyecektir.

 

Adresinizin her paketin üzerinde iade adresi olarak gözükeceğini unutmayın. Amazon burada yer alacak fiziksel bir adres talep eder bu nedenle adresinizin görünmesine hazırlıklı olun.


İadeler

Amazon, MFN satış sonucu oluşan iadeleri otomatik olarak kabul eder. İade, satış yaptığınız kategori için iade süresi içinde ise onaylanır. İade için müşteriye ön ödemeli ve maliyeti Amazon bakiyenizden düşülen bir etiket temin edilir. İadeyi teslim aldıktan sonra, geri ödemeyi manuel olarak yapmanız gerekecektir.
 


Popüler Yazılar