Amazon FBA Satıcılarını Başarısızlığa Götüren Nedenler

Amazon FBA Satıcılarını Başarısızlığa Götüren Nedenler


Bu yazımızda Amazon satıcılarını FBA sürecinde başarısızlığa götüren nedenleri sizler için madde madde sıraladık.

1. Amazon’u basit bir iş olarak görmek

Amazon’da satış yapmayı planlayan çoğu insan bunu kısa yoldan para kazanmak olarak görmektedir. Amazon’da satış yapmayı bu şekilde yorumlamak çok büyük bir hatadır. Amazon’da hangi ölçüde başarı sağlayacağınız bunun için ne kadar emek ve çaba sarf ettiğinizle paralellik gösterecektir. Başarılı bir Amazon FBA satıcısı olmaya giden süreçte şüphesiz engellerle karşı karşıya kalacaksınız. Kendinizi bu engellere karşı zihinsel olarak hazırlamanız gerekmektedir. Amazon FBA  satıcısı olmaya karar verdiğiniz andan itibaren Amazon’un sizinle paylaştığı Amazon FBA ücretlerini derinlemesine incelemeniz, yapılması gereken işlerin en başında yer almaktadır. Ayrıca Amazon FBA üzerinden satışını yapmayı planladığınız ürün  kategorisi ile alakalı var ise mevcut kısıtlamalara karşı önlemlerinizi almalı ve hazırlıklarınızı yapmanız gerekmektedir. Bunların yanı sıra satışını gerçekleştireceğiniz ürünler üzerinde karlılık hesaplamaları yapmayı unutmamalısınız.

2. Dış kaynaklara önem vermemek

Başlangıçta oldukça iyi başlayıp sonradan tökezleyen binlerce FBA satıcısı olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda bunun ana nedenlerinden birinin dış kaynaklara yeterli önemin verilmemesi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. FBA işinizde uzun vadeli başarı yakalamak istiyorsanız zamanınızı ve enerjinizi verimli olarak kullanmalısınız. Bu yüzden  envanterinizin hazırlanma aşaması, paketleme ve nakliye gibi konularda sizlere yardımcı olacak dış kaynaklardan yararlanmayı ihmal etmemelisiniz.

3. Günlük verilere göre plan yapmak

Envanterinizdeki ürünlerin fiyatlandırmalarını o günkü Amazon satış sıralamaları ve fiyat dalgalanmalarına göre yapmak işletmenizi maalesef başarısızlığa götürecektir.

Bazı rakiplerinizin sattığınız ürünlerde fiyatlarını değiştireceği kaçınılmaz bir gerçektir. Bazen fiyatlar artacak ve bazen düşecektir. Bu doğal bir arz ve talep sürecidir. Bir ürüne olan talep arzı aştığında fiyatlar genellikle artar. Bunun tersi de elbette mümkündür. Bu dönemlerde sabırlı olup aceleci kararlar vermezseniz, fiyatların normal seviyelere gelip toparlandığını göreceksiniz.

Bu gibi durumlarda daha yetkin kararlar verebilmek için geçmiş fiyatlandırma ve satış sıralaması (BSR) verilerini kullanın. 

4. Risk alırken doğru planlama yapmamak

Zaman, para ve çaba sarf ettiğiniz her işte risk mevcuttur. Öte yandan herhangi bir risk almadan başarılı olmak ise neredeyse imkansızdır.

Satış tecrübenizin olmadığı ama potansiyelli bir ürün yakaladığınız kategoride satış yapma fikri elbette bir risk barındırmaktadır. Ancak ilgilendiğiniz bu ürünün kategorisi zamanınızın büyük bir bölümünü almayacak ve büyük bir sermaye gerektirmeyecekse denemekten çekinmemelisiniz. .

5.Öğrenilen bilgiyi eyleme dönüştürmemek

Öğrendiğimiz bilgileri işimizin büyümesinde kullanmadığımız sürece o bilgilerin hiçbir önemi kalmayacaktır.

6. İşiniz için para harcamamak

Amazon FBA’de sürdürülebilir bir gelir elde edebilmeniz için kaliteli hizmet veren servis ve programlara para harcamanız gerekmektedir. Kaliteli hizmetler ve programlar için ödeme yapmak istemiyorsanız, size yarar ve zaman kazandıracak özellikleri kaçırmış olacaksınız. Kafanızda ilerisi için yüksek bütçeli bir Amazon FBA işi planlıyorsanız işinize yarayacak bu harcamalardan kaçınmamalısınız.


Popüler Yazılar