Amazon FBA (Fullfilled by Amazon) nedir? Amazon FBM (Fullfilled by Merchant) nedir?

Amazon FBA (Fullfilled by Amazon) nedir? Amazon FBM (Fullfilled by Merchant) nedir?


Fulfilled by Amazon (FBA)

Amazon bizim bildiğimiz e-satış platformlarından (N11, Hepsiburada, Gittigidiyor vb..) farklı olarak kendi depolarına sahiptir. Ürünlerinizi direkt olarak Amazon'un deposuna yollayabilirsiniz. Herhangi bir müşteri ürününüzü satın aldığında, tüm kargolama işlemleri Amazon tarafından yapılır. 

Amazon FBA ürünleri (kendi deposunda bulunan) "Prime" olarak adlandırır. Geçtiğimiz sene Amazon satışlarının %70'inden fazlasını Prime ürünler oluşturmuştur. Bunun sebebi Prime üyesi olan Amazon alıcılarının kargo ücreti ödememesi ve kargolamanın ülkenin her yerine Amazon'un kendi dağıtım ağı sayesinde çok hızlı yapılmasıdır.

Ayrıca Prime ürünler her zaman daha üst sıralarda yer alır, bunun sebebi Amazon'un satıcıları ürünlerini kendi deposuna yollamaya teşvik etmesidir.

Fulfilled by Merchant (FBM)

Daha önce anlatmış olduğumuz Amazon FBA'den farklı olarak ürünlerinizi Merchant olarak da satışa sunabilirsiniz. Merchant ürünlerin kargolamasından kendiniz sorumlusunuzdur, bu ürünler satış gerçekleştikçe kargolanır.

Merchant ürünleri ön plana çıkarmak Amazon'un yapısı gereği daha zordur, ayrıca kargolama tek tek yapılacağı için kargo masraflarının iyi hesaplanması gerekir, aksi halde kargo ücretlerine ürünün kendisinden fazla ücret ödeyebilirsiniz.


Popüler Yazılar