Amazon Erken Değerlendirme Programı

Amazon Erken Değerlendirme Programı


Amazon’un Erken Gözden Geçirme Programı: Satıcılar için Etkili mi?

Amazon Erken Gözden Geçirme Programı ile satıcıların ilk yorumlarını oluşturmaları için yeni ürünlere yönelik satışların artırılmasına yardımcı olmak için yardımcı bir yol sunuyor.

Erken Değerlendirme Programı (Early Reviewer Program) Nasıl Çalışır?

Amazon, bu programa katılmış ürünün rastgele seçilen bir alıcılarıyla iletişime geçecek ve bir yorum (review) yapmalarını isteyecek. Yorum yapanlar olumlu ya da olumsuz bir inceleme yapıp yapmadıklarına bakılmaksızın, 1-3 ABD doları tutarında bir Amazon kuponu hediyesi alacaklar.

ABD'de satıcılar için aşağıdaki önkoşullar geçerlidir:

Ürünün yorumunun 5'ten az olması gerekir
Ürünün fiyatı min. 15 $ olmalıdır.
Amazon katılım için SKU başına 60 dolar ücret talep ediyor
Ürün, 1 yıl boyunca veya 5 yorum üretilinceye kadar programda kalacaktır.

Satıcılar için Erken İnceleme Programı ne kadar etkilidir?

Satınalma için teşvik yoktur: Ürünü zaten satın almış olan müşteriler, ürün incelemesi için Amazon'dan bir istek alacaklardır. Ancak ürün satın almadan önce müşteri, satın aldıkları ürünün Erken İnceleme Programı'nın bir parçası olduğunu bilmeyecektir.

Alıcıların inceleme yapması için teşvik vardır: 1-3 Usd’lık hediye çeki vererek müşterinin yorum (review) yapması için teşvik edilir.

Özetle, Erken Gözden Geçirme Programına katılarak ürün incelemelerini hızlandırmak mümkündür. Eş zamanlı Amazon PPC'den yararlanarak satışlar daha da arttırılabilir. 

Amazon’un Erken Gözden Geçirme Programı’nın arkasındaki amacı nedir?

Erken Gözden Geçirme Programı, satın alınan incelemelerin yasaklanmasından bu yana önemli bir boşluğu kapatmak üzere tasarlanmıştır. 2016 sonuna doğru Amazon, ürün inceleme sisteminin güvenilirliği konusunda ciddi bir soru işaretleri ile  karşı karşıya kaldı. Sürekli artan sahte yıldızlar (punlar)nedeniyle, müşteriler aldatılmış hissettiler ve rekabet sekteye uğradı. Amazon aşağıdaki önlemleri aldı:

-Teşvik edilmiş (satın alınmış) incelemeler sonuç olarak yasaklandı.

-Amazon, geniş çaplı bir soruşturma yürüttü ve sonrasında pek çok teşvik edilmiş incelemeyi sildi.

Bu, Amazon tarafından ürün inceleme sisteminde güvenilirlik ve güvenin sağlanması için makul bir adım olsa da, satıcıların yeni incelemeler biriktirmesini çok zorlaştırdı. Satıcılar, satışları artırmak için yeni ürünlerin satışını artırabilmek için ürün incelemelerine büyük ölçüde ihtiyaçları olduğundan, yeni kurallar çok büyük bir sorun oldu.

Erken Gözden Geçirme Programı, Amazon'un bu boşluğu kapatmak için kurduğu sistemdir ve satıcıların yeni ürünlere yönelik değerlendirmeleri toplamasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda, Amazon, inceleme sisteminin kötüye kullanılmasını ve olası güvenilirlik endişelerini önlemek için bu programdan faydalanmaktadır.

Erken Yorum Programı'nı kullanmanın avantajları nelerdir?

Yeni ürünler için erken değerlendirmelerin olmaması sadece Amazon satıcıları için değil aynı zamanda Amazon'un kendisi için de bir sorun. Yeni ürünlerin incelemesi yoksa, müşterinin ürünü satın alma olasılığı daha düşüktür.

Bu, bu ürünlerin Amazon'da bulunan ürünlerin çeşitliliğine ve Amazon'daki satış sayısına daha az katkıda bulunacağı anlamına gelir. Bu, Amazon'un  satıcı ücretleri ve FBA ücretleri üzerinden daha az gelir elde ettiği anlamına gelir.

Dahası, teşvik edilen incelemelerin yasaklanmasından sonra satıcılar, ürün incelemeleri için takip e-postalarlarını  giderek daha fazla sayıda müşteriye göndermeye başladı. Amazon son zamanlarda müşteriler için yeni isteğe bağlı "e-posta devre dışı bırak"  özelliğini devreye aldı.

Erken Gözden Geçirme Programı ile satıcılara, e-postaları göndererk spam  yapmaktansa inceleme toplamaları için yeni bir yol sunuyor. Ve tabi ki, Erken Gözden Geçirme Programı, Amazon için bir başka gelir kaynağıdır ve satıcılar programa katılmak için SKU başına 60 dolar öder.

Erken Gözden Geçirme Programı, yeni ürünlere yönelik değerlendirmeleri toplamak isteyen satıcılar için yararlı olabileceğini göstermekle birlikte, aynı zamanda Amazon'un kendisi için de avantajlar sunuyor.


Popüler Yazılar