Amazon Envanter Performans Endeksi "IPI"

Amazon Envanter Performans Endeksi "IPI"


Envanter yönetim performansı Amazon’daki satıcıların başarılı kabul edilmesinde önemli faktörlerden biridir. Doğru envanter yönetimi, depolama maliyetlerinin azaltılmasına ve genel karlılığın artmasına katkı sağlar.

Amazon’da “IPI - Inventory Performance Index” olarak geçen envanter performansını belirleyen bir metrik bulunur. “IPI” , satıcıların envanter sağlığını takip edebilmeleri için tasarlanmıştır. Ayrıca stok bazlı verimlilik, karlılık geliştirmelerine ne denli açık oldunduğunun da göstergesidir.

 

“IPI” Nasıl Hesaplanır, Satıcılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Amazon envanter performans endeksini; 0-1000 arası bir değer alan, değer ne kadar yüksekse o kadar iyi olduğuna işaret eden bir envanter sağlığı metriği olarak tanımlıyor. Aşağıdaki görselde satıcı panelinden ulaşılabilen envanter performansı ekranını görebilirsiniz.

 

 

Amazon burada satıcıların karşılaması gereken bir minimum puan belirlemiştir. Bu sınırın altına düşen satıcılara Amazon tarafından envanter limitlemeleri uygulanır. Güncel performans eşik skoru 450’dir. Bu skorun üzeri iyi olarak kabul edilir.

Amazon bu skoru her üç aylık periyot için günceller. Yılın her bir çeyreğinin bitiminden 6 hafta önce Amazon, düşük puanlı satıcıları geliştirmeler yapmaları için uyarır. Aldıkları skora bağlı olarak başarılı atfedilen satıcılar yüksek depolama hacmine sahip olur.

“IPI” puanını etkileyen ve FBA depolama kapasitesini belirleyen bazı faktörler bulunur:

  • Fazla stok yapılmadan sağlanan satılmış ve mevcut envanter arasındaki denge.
  • Uzun dönem depolama maliyetlerine ne denli ihtiyaç duyulduğu.
  • Problemli ürün listeleri.
  • Satılmak istenen ürünlerin müşteri talepleriyle uyumu ve popülerliği.

Amazon “IPI” skorunu satıcıların Amazon depolarını efektif kullandığından emin olmak için ölçer. Böylece depoların müşterilerin ilgisini çekmeyen ürünlerden arındırılması hedeflenir.

 

“IPI” Skorunu Neler Etkiler?

Amazon skorun hesaplandığı denklemi tam olarak açıklamasa da, bazı önemli faktörleri işaret eder ve bunlar hakkında iyileştirmeler yapmanızı önerir.

 

Fazla Stok “Excess Inventory”

Bu değer çoğunlukla envanter sağlığını en çok etkileyen metrik olarak düşünülür. Çünkü biliyoruz ki Amazon bir depolama tesisinden çok sipariş karşılama merkezi olma amacındadır.

Amazon tahmin edilen 90 günlük talebin üzerinde olan ürün envanterini fazla stok olarak kabul eder. Burada kaç adet ürünün fazla stok olarak işaretlendiği görülebilir.

 

 Fazla stokların kontrolü yapılırken bazı diğer metrikleri de bilmeniz gerekir:

“Excess Units”: Ürünü stoklardan kaldırmanın veya fiyatını düşürmenin depolama maliyetini ödemekten daha hesaplıya geldiği ürünler “excess units” olarak işaretlenir.

“Estimated Total Storage Cost”: Amazon depoların 3 yıllık süre ile bırakılıp ve herhangi bir işlem yapılmadığında oluşacak maliyetler toplamını gösterir. Aylık ve uzun süreli depolama ücretleri dahil edilerek hesaplanır.

 

FBA Satış Hızı (FBA Sell-Through Rate)

Bu değer son 90 günlük süreçte satılan ürün sayısının FBA depolarında bulundurulan ortalama stok sayısına oranlanması ile oluşur.

Eğer Amazon satış hızının düşük olduğuna kanaat getirirse, performans iyileştirmeleri için önerilerde bulunur. Böylece satıcıların uzun dönem depolama maliyetlerinden kaçınmalarına yardımcı olur.

Satış hızı yavaş olan ürünlerin fiyatını düşürerek, listelemelerini iyileştirerek, arama terimlerini tekrar gözden geçirerek veya reklamını yaparak hızlandırmak mümkündür. Bu yolların etkisiz kaldığı veya yarar sağlamayacağı düşünüldüğünde ürün tamamıyla stoklardan kaldırılabilir.

 

Satılamaz Envanter “Stranded Inventory”

Daha önce “Amazon FBA Maliyetlerini Düşürmenin Yolları” yazımızda detaylı şekilde bahsettiğimiz “Stranded Inventory” yani FBA depolarında bulunan fakat Amazon'da satışta olmayan, kimsenin satın alım yapamayacağı ürünlerdir.

Bu durumdaki ürünlerin çözüme ulaştırılması görece daha kolay olacaktır. Satıcı panelinde “Fix Stranded Inventory” sayfasında ürünler stoklardan kaldırılabilir.

 

Stoklanmış Ürünler “In-Stock Inventory”

Amazon satıcıların performanslarını göz önünde bulundurarak ne kadar popüler ürünleri envanterde bulundurduğuna dair bir çıkarımda bulunur. “IPI” skoruna negatif olarak pek bir etkisi olmasa da, satış trendi yükselişte olan türde ürünler skorun yükselmesine katkı sağlayabilir.

Eğer satılmak istenen ürün sınırlı sayıda üretilmiş veya bir defaya mahsus stoklanan bir ürün ise “Non-Replenishable” yani tekrar stoklanamaz olarak işaretlenebilir ve “IPI” skoru üzerinde bir etki yaratmaması sağlanabilmektedir.

 

“IPI” Skoru Nasıl İyileştirilir?

Satış Hızını Arttırın

Envanter yönetimi sayfasında görülebilen ürünlerin satış hızı yani “Sell-Through Rate” durumu kontrol edilerek, gerekli ürünlerde Amazon tarafından önerilen iyileştirmeler gerçekleştirilmelidir. 

Reklam kampanyalarında farklı stratejiler uygulanarak, yeni arama terimleri hedeflenerek veya daha cazip ürün görselleri kullanarak ürün satış hızlarını geliştirebilirsiniz. Bahsi geçen konular hakkında bilgi almak ve güncel tüyoları öğrenmek için “Ürün Fotoğraflarının Satışlar Üzerindeki Etkisi” veya “2021 Amazon Reklam Rehberi I” yazılarımıza göz atabilirsiniz.

 

Fazla Stoklardan Kurtulun

Tahmin edebileceğiniz gibi Amazon satmayacak ürünleri depolamaktan kaçınıyor ve oyunu kendi kuralları ile oynaması için satıcıları zorluyor. Satıcı panelinde “Manage Excess Inventory” sayfasındaki öneriler izlenerek konu hakkında harekete geçmenin envanter sağlığındaki etkisi oldukça yüksek.


Ürün Listesi Problemlerini Çözün

Eğer devre dışı kalmış ve satışa açık olmayan ürün listeleriniz varsa zaman kaybetmeden çözüm arayın. Böylece envanter sağlığında oluşacak olumsuz etkilerden uzak kalmış olacaksınız.

 

“IPI” Skorunun Düşük Olması Durumu

“IPI” skorunun başarılı kabul edilen eşiğin altına düşmesi durumunda, satıcılar stoklama sınırları ile karşı karşıyadır.

Amazon 2020’nin haziran ayında her bir ürün için uygulanacak, satış hızını baz alarak oluşan FBA envanter limitlerini açıklamıştı. Bu limit yeni satışa çıkacak ürünler için 200 ve eskiden beri satışta olan ürünler için çok daha yüksek olarak belirlenmişti. Ancak 2021’in nisan ayından itibaren FBA üzerinden satışı yapılan ürünler bu kısıtlamalara dahil olmayacak. Bunun yerine Amazon, ürün türü göz önüne alınarak oluşan yeni bir limitleme sistemine geçti. 


Artık ürün başına değil tüm satıcı hesabı için bir stok kısıtı kullanılacak ve bu limitler farklı türler için ayrı ayrı olacak. Standart boyutlu ürünler, büyük boyutlu ürünler, giyim ürünleri ve ayakkabılar için ayrı stoklama limitleri oluşmuş durumda.

Tek tür üründe satış yapan çok sayıda satıcı, yeni kısıtlamaların halihazırda stoklarda olan ve lansmanını gerçekleştirmek istedikleri yeni ürünleri birlikte limitlenmesinden dolayı rahatsız olduklarını dile getiriyor.

Satıcılar aynı tür içerisine giren yeni ürünlerin lansman sürecindeki sıkıntılardan yakınıyor ve eski sistemde en azından 200 limitle başlangıç yapabildiğini belirtiyor.

Görünen o ki, şimdilik “IPI” skoru yüksek olan satıcılar dahi bazı stoklama kısıtlarına maruz kalabilmekte. Dolayısıyla envanter limitlerini sık sık gözden geçirmek akıllıca olacaktır.

“IPI” skorunu yüksek tutmakta sorun yaşayan satıcılar üçüncü parti bir depolama ve gönderim hizmetine başvurma yolunu da göz önünde bulundurabilir.


Not: Satışa yeni çıkan ürünler 90 güne kadar “IPI” skorunda bir etki yaratmaz.


Envanter Sağlığını Yüksek Tutun!

Envanter yönetiminin düzgün yapıldığı işletmeler başarıya ulaşmak adına doğru yoldadır. Eğer Amazon’da yeni bir satıcıysanız ve ürünlerinize oluşacak talepten emin değilseniz, talebi ölçene dek stokların çok yüksek olmadığı, fakat stokların azalması durumunda hızlıca mal tedariği yapılabildiği bir senaryo ile yola çıkmak akıllıca olacaktır.

Yeni satıcılar için tüm bu durum karmaşık gibi gözükse de Amazon’un sunduğu metriklerin yakından takip edilmesi, gün geçtikçe envanter yönetimi hakkında daha doğru adımlar atılmasını kolaylaştıracaktır.
 


Popüler Yazılar