Amazon, Dünyaya İnternet Sağlamak İçin Binlerce Uydu Fırlatacak!

Amazon, Dünyaya İnternet Sağlamak İçin Binlerce Uydu Fırlatacak!


Amazon, internetin “dünyadaki internete erişimi olmayan ya da kısıtlı erişimi olan topluluklara” sunulması için Dünya yörüngesine 3.236 parçadan oluşan bir uydu takımı fırlatmayı planlıyor.

Kuiper Girişimi Projesi, Kuiper Systems LLC'nin geçtiğimiz günlerde uydu yörüngelerini koordine etmekten sorumlu uluslararası kuruluş olan ITU’ ye yaptığı başvurularının fark edilmesiyle adını duyurmaya başladı.

Amazon, Kuiper Systems'in projelerinden biri olduğunu doğruladı.

Amazon, dünya çapında geniş internet hizmeti sunmak için binlerce uydudan oluşan bir ağı kullanma planları olan bir dizi şirketin belki de sonuncularından biri.

Geleneksel uydu internetin aksine, bu yöntem ucuz olmasının yanı sıra alçak Dünya yörüngesindeki uyduların kullanılmasına olanak veriyor.

Bunun yanı sıra SpaceX, Starlink takımyıldızının bir parçası olarak 12.000 kadar uydu fırlatmayı planlıyor. OneWeb, 650 uydu fırlatmak istiyor ve Facebook da hali hazırda kendi başına bir internet uydusu geliştirmek için çalışmalara başladı.

 

 

 

 

Kuiper Projesi, üç farklı yükseklikte uydudan oluşacak: 367 milde 784 uydu, 379 milde 1.296 uydu ve 391 milde 1.156 uydu olacak. Bu uydular, 56 derece kuzeyden (kabaca İskoçya'nın ortası ile aynı hizada) 56 dereceye kadar güneyden (Güney Amerika'nın en güney ucunun altında) değişen alanlarda internet sunacak.

Bu alan teorik olarak Dünya nüfusunun yüzde 95'ini kapsıyor.

Haberi doğrulamak için bağlantı kurulduğunda Amazon'dan bir sözcü şöyle dedi:

Kuiper Projesi, dünyadaki internete erişimi olmayan topluluklara , yüksek hızlı internet bağlantısı sağlayacak olan alt dünya yörünge uydularının bir takımyıldızını başlatmak için başlattığımız yeni bir girişimdir.

Bu, geniş internet ağına erişimi olmayan on milyonlarca insana hizmet vermeyi öngören uzun vadeli bir projedir. Bu girişimi, bizimle ortak vizyonu paylaşan şirketlerle birlikte yürütmeyi dört gözle bekliyoruz.

 Amazon, kendi uydularını mı kuracak yoksa üçüncü bir şahıstan satın mı alacak henüz açıklamadı. Aynı zamanda onları yörüngeye nasıl sokacağına dair bir karar da henüz duyurmadı.

Amazon sözcüsü, Amazon CEO'su Jeff Bezos'un Blue Origin adlı kendi uzay uçuş şirketi olmasına rağmen, tüm seçeneklerini detaylıca değerlendireceklerini belirtti.

Proje, uydularla iletişim kurmaları için bir Dünya’da kurulacak bir istasyon ağını  da gerekli kılmaktadır. Bununla birlikte Amazon geçen yıl, hali hazırda uzay ve yer küre arasındaki haberleşmeyi sağlayacak bir bulut bilişim servisi olan AWS Yer İstasyonu'nu tanıttı.

Amazon’un uydularının yörüngeye ne zaman göndereceği konusunda henüz belirli bir zaman dilimi yok, ancak bunu yapmadan önce Federal İletişim Komisyonu (FCC) ’nun onayını alması gerekmekte.

FCC, Amazon’un, operasyonlarının sonunda uydularını kullanımdan kaldırma planlarının yanı sıra, yörüngedeki doluluk gibi kriterleri de göz önüne alarak değerlendirme yapacak.

Günümüzde oluşmuş olan yörüngesel enkaz, giderek insanlık için daha büyük bir endişe haline geldi.

Bu sebeple geçtiğimiz yıl NASA, bu mega takımyıldızlarından gelen her 100 uydudan 99'unun, dünyadaki boşluğun tehlikeli çöplüklerle dolmasını önlemek için görevleri bittikten sonra tahrif edilmeleri gerektiğini belirtti.


Popüler Yazılar