Amazon Dünyası

Amazon Dünyası


Son yıllarda Amazon'da bir mağaza açmak pek çok çevrimiçi satıcının öncelikli tercihi haline gelerek Amazon platformunun yardımıyla, ürünlerini daha fazla ülkeye satıp daha fazla müşteriye ulaşma imkanına sahip oldular. Özellikle yeni mağaza açan ve amazon ile ilk defa çevrimiçi satışa başlayan girişimciler ilk adımlarını, Amazon’un en popüler bölgesi olan Amerika’ya atmaya yöneldiler.

Ancak Amazon'da seçim yapılabilecek birçok ülke/bölge olduğunun farkında mıyız? 

Amazon'un dahil dünya çapındaki 14 ülkede, kendine ait lokasyonu vardır, bunlar: Çin, ABD, Japonya, Kanada, Brezilya, Meksika, İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Hollanda, Hindistan, Avustralya. 

Amazon.ca
Canada

Amazon.cn
China

Amazon.co.jp

Japan

Amazon.co.uk
United Kingdom
Gibraltar
Guernsey
Ireland
Isle of Man
Jersey

Amazon.com.au
Australia
New Zealand
Christmas Island
Cocos (Keeling) Islands
Heard & McDonald Islands
Norfolk Island
Cook Islands
Niue
Tokelau

Amazon.com.br
Brazil

Amazon.de
Germany
Austria
Liechtenstein
Switzerland
Luxembourg

Amazon.es
Spain
Andorra

Amazon.fr
France metropolitan
Switzerland
Luxembourg
Monaco
Belgium

Amazon.it
Italy
Vatican City
San Marino
Switzerland

Satıcılar ABD sitesine kayıt olduktan sonra, Kanada sitesinden de satışa uygun hale gelmiş olacaklar, aynı Avrupa'daki sitelerden birinde mağaza açtıklarında, diğer beş ülkenin sitesinde olduğu gibi. 

Bu noktada, belli başlı satış istasyonlarına kısaca bir göz atalım: 

ABD istasyonu: Amerika, Çinli satıcıların en çok faaliyet gösterdiği sitedir. Ancak az satıcılı kolay gelir elde edilen o dönemler çok eskilerde kaldı ve ABD'deki rekabet son yıllarda oldukça şiddetlendi. Bununla birlikte, ABD istasyonu hala satış hacmi açısından en büyük kapasiteye, en eksiksiz kategorilendirmeye ve en düşük giriş koşullarına sahip pazar olma özelliği ile hala yeni satıcıları bir mıknatıs gibi üzerine çekmeye devam ediyor. 

Kanada istasyonu: Kanada ve Meksika istasyonları ABD istasyonundan sonra açıldığından, Kanadalı alıcılar da ABD Amazon'da alışveriş yapmaya alışıklardır. Bu nedenle ABD istasyonunun ürünlerini satış için Kanada istasyonuna senkronize etmek daha satıcılar arasında daha yaygındır. 

Meksika İstasyonu: Durumu Kanada istasyonu ile aynıdır, ancak lojistik engeller gibi çeşitli nedenlerden dolayı Meksika'da faaliyet gösteren satıcı sayısı çok daha azdır. 

Japonya İstasyonu: Japonya pazarında büyük bir satış hacmi ve büyük bir nüfus var. Buna karşın Amerika Birleşik Devletleri'nde olduğu gibi çok fazla rakip yok. Evet, bu nispeten satıcıların iştahını kabartan bir durum ancak Japonların alışveriş alışkanlıkları, eğilim ve beğenileri ise dünyanın birçok ülkesinden daha değişik ve ilginç. Örneğin ürünlerinizin satılması için sadece ürün kalitesinin değil, ambalajının da güzel olması Japonlar için çok çok önemlidir. 

Avrupa istasyonu: Avrupa'daki Amazon mağazalarında bulunan satıcılara göre Almanya Avrupa'nın en büyük bilimini oluşturuyor. Almanya’yı, İngiltere, Fransa, İspanya ve İtalya takip ediyor. Avrupa satış yapılabilmesi için birçok ön koşul mevcut. Buna rağmen son yıllarda da giderek daha fazla satıcı bu koşulları yerine getirerek Avrupa’da satış yapmaya başlıyor. 

Avustralya istasyonu: Avustralya seyrek nüfusuna kıyasla satın alma gücü hala oldukça güçlü bir ülke. Ayrıca İngilizce konuşulan bir ülke olarak, yabancı satıcılar için Japonya ve Almanya ile karşılaştırıldığında daha uygun. Bu anlamda dil konusunda Avustralya istasyonu, nispeten daha kolay bir ülke. 

Hindistan istasyonu: Kalabalık nüfus, düşük fiyatlar, gelişmemiş lojistik ağ, ağır dini inançlar nedeni ile bu büyük satış alanı, girişimciler için hala bir çöl gibi.

Yararlanılan Kaynaklar:

http://www.amazon1688.com/thread-56344-1-1.html

https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=201357480


Popüler Yazılar