Amazon Listesine Çekilen Dış Trafiğin Önemi

Amazon Listesine Çekilen Dış Trafiğin Önemi


Amazon içerisinde sunulan tüm reklamları efektif şekilde kullanıyorsanız ve hala büyüme potansiyelinin olduğu kanısındaysanız, Amazon dışı reklamları değerlendirmenin vakti gelmiş olabilir.

Amazon müşterilerinin %78’i ürün aramasına Amazon üzerinde başlıyor. Bu oldukça yüksek bir oran olsa da, harici trafik kaynaklarını kullanmayan bir işletmenin piyasanın azımsanmayacak bir kısmına hitap edemediği anlamına geliyor.

 


Amazon Listelerine Harici Trafik Sağlamak Neden Önemlidir?

Amazon’daki yükselen rekabet ve reklam maliyetleri, farklı pazarlama stratejilerinin ve yaratılacak ek trafiğin önemini her geçen gün artırmakta. Amazon içerisinde yaratılan reklamların çeşitliliği ve satışlar üzerindeki olumlu etkileri su götürmez bir gerçek. Bunların yanı sıra dış trafikten de yararlanmak satış potansiyelinin tamamına erişebilmektir.

Kullanılabilecek farklı trafik kaynaklarını aktif hale getirmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur.

Ürün listesinin doğru şekilde optimize edildiğinden ve iyi bir dönüşüm oranı yakaladığından emin olun! Aksi takdirde pazarlama stratejileriniz para ve zaman kaybından öteye gidemez. En iyi şekilde hazırlanan Amazon dışı reklamlar dahi düşük skora sahip, yorum sayısı çok düşük ve ürün fotoğrafları düzgün olmayan bir listeden alışveriş yapmaya müşterileri ikna edemez.

Tamamen doğru şekilde hazırlanmış bir ürün listesi şu unsurları içermelidir:

  • Yüksek kaliteli ürün fotoğrafları.
  • Arama motoru optimizasyonu.
  • Bilgilendirici “Bullet Point” ve A+ İçerik
  • En az 4 yıldız skorlu 20 ve üzeri yorum.

Eğer yukarıda bahsedilen kriterlerin hepsini yerine getiremeyen bir listeye sahipseniz dış trafik çekmek için çok erken demektir. Olası bir Amazon dışı reklam ürün listesinde yarardan çok zarar yaratacaktır.

Amazon dışında oluşturulacak reklamların bir diğer avantajı da müşterileri rekabetin olmadığı “Amazon Store” sayfasına doğrudan yönlendirebilme imkanıdır.

 


Amazon Best Seller Sıralamanızı Yükseltebilirsiniz!

Eğer hali hazırda iyi dönüşüm oranına sahip bir ürün listesiyle Amazon dışı reklamları kullanmaya başlarsanız satışlarda gözle görülür bir artış gözlemleyebilirsiniz. Dış trafik yolu ile artan satışlar “Best Seller” ürünler arasına girmenize veya buradaki sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olacaktır. Biliyoruz ki bir ürün listesinin “Best Seller” sıralaması satış potansiyeli ile doğru orantılıdır.

 

Arama Terimlerindeki Sıralamanızı Yükseltebilirisiniz!

Amazon, dış trafik kaynaklarından sağlanan satışlara yüksek önem vermektedir. Verilen önem arama sonuçlarındaki organik sıralamada, dış trafikten satış sağlayan listelerin yükselmesi anlamına gelir

 

Amazon Dışı Trafik Çekmenin 4 Yolu

 

Amazon Sponsored Display Ads

Bu reklam türü Amazon’da marka kaydı sahibi satıcılar ve vendor satıcılar tarafından kullanılabilmekte ve Amazon dışında reklam oluşturma olanağı sağlamaktadır.

Reklamlar hem Amazon arama sonuçlarında hem de üçüncü parti web sitelerinde ve uygulamalarda gösterilecektir. Reklama tıklaması halinde müşteriler direkt olarak ürün listesine yönlendirileceklerdir.

2019 yılında hayata geçirilen bu reklam türü satıcıların %20’si tarafından kullanılmış durumda. En yaygın reklam türü olduğu söylenemez fakat Amazon’un reklam gelirlerinin %2’sini oluşturur.

 

Facebook Reklamları

Verilere baktığımızda, alıcıların %16’sının ürün aramalarını sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiğini görüyoruz. Bu göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir oran. Facebook reklamları reklam verenlere belirli ilgi alanlarını ve demografik grupları hedefleme olanağı sağlayan güçlü bir pazarlama aracıdır ve doğru kullanıldığında bir işletmenin reklam stratejilerinde önemli bir yere sahiptir.

Facebook reklamlarında veya diğer dış trafik sağlayan reklamlarda potansiyel müşterileri direkt olarak ürün listesine değil, markanızın mağaza sayfasına yönlendirmenizi öneririz. 

Bunun iki temel sebebi vardır:
 
Facebook reklamlarından yönlendirilen insanları, alışveriş yapma fikrine alıştırmak için zaman tanımış olursunuz. Sıradan bir şekilde arkadaşlarının veya tanıdıklarının son paylaşımlarına göz gezdiren bir kişiyi mağaza sayfasına götürerek ürünlere olan ilgisini yükseltir ve satın alım fikrine sıcak bakmalarını sağlayabilirsiniz.

Müşterilerin mağaza sayfasından ürüne tıklayarak ziyaret etmesi dönüşüm oranını artıracaktır. Yönlendirmenin direkt olarak ürün sayfasına yapıldığı durumlarda alışveriş yapmaya hazır olmayan müşterilerin sadece listeyi görüp terk etmesi dönüşüm oranını riske atabilir.

 

 Sosyal Medya Reklamları

Marka bilinirliğini yükseltmek, müşteri kitlesi yaratmak adına sosyal medya reklamları büyük önem taşır. Tüketicilerin günün hatırı sayılır bir kısmını telefonları ile ilgilenerek geçirdiği düşünülürse, sosyal medya reklamlarının kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu çok net söyleyebiliriz.

Ürünün bulunduğu niş grubu ile ilgili bir “influencer” ile birlikte çalışmak on binlerce insana ulaşma imkanı sağlayabilir. Instagram veya Tiktok üzerinden doğru kişilerle yürütülen pazarlama kampanyalarının, işletmelerin satışlarında büyük etkiler yarattığı bilinen bir gerçek.

 

Email Listesi Oluşturmak

Online satış yapan her tür işletme için müşteri email adresleri en değerli pazarlama stratejileri arasında yer alır ve imkan olduğu sürece toplanması gerekir. Eğer bir Amazon işletmeniz varsa, Amazon’un müşteri bilgilerini satıcılar ile paylaşmadığını biliyorsunuzdur.

Bir müşteri mail listesi ile markanız ile etkileşime geçmiş veya markanızdan alım yapmış kişilere, yeni çıkan ürünlerinizi kolaylıkla duyurabilir veya sağlayacağınız promosyonlarla tekrar satın alım yapmalarına imkan sağlayabilirsiniz.

 

Amazon Dışı Reklam Tüyoları

- Bir “Influencer” ile çalışma yolunu seçerseniz Instagram gönderilerinde kullanabilecekleri zengin içerikler sağlayın.

- Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikler kullanın. Ürünü halihazırda kullanan kişilerin paylaşımları yeni müşterilere ürünün gerçek hayattaki görüntüsü hakkında daha fazla bilgi verir ve satın alma kararında olumlu etki bırakır.

- Ürün hakkında video içerikleri hazırlayın. Amazon’da veya Facebook’ta kullanılması farketmeksizin ürün videolarının sağladığı görsellik müşterileri cezbedecektir.

- Reklamlarda özel indirimlere yer verin.

- Tek bir sosyal medya gönderisi içinde birden fazla görsele yer verin.

- Reklamlara ürünü gerçekten kullanan insanların dürüst yorumlarını ekleyin.

- Reklam içeriğine iade politikalarını ekleyerek müşterilere güven vermeyi hedefleyin.

- Aynı reklamın farklı çeşitlerini hazırlayın. Böylece reklamı cazip kılacağınız müşteri sayısını artırabilirisiniz.

 

Reklam Performansını Sıklıkla Gözlemleyin!

Reklam performansı hakkında bilgi verecek tüm metriklerin dikkatlice takip edilmediği bir durumda sermaye ve zamanın boşa harcanmadığından emin olmak mümkün değildir.

Görüntülenme sayılarının, görüntülenmelerin satışa dönüşüm oranlarının, her bir reklam kanalından sağlanan satış rakamlarının incelenmesi bir işletmeye reklamın iyileştirmeye ne denli açık olduğunu, doğru kitlelere gösterilip gösterilmediğini veya reklamın tamamen başarısız olduğunu ve durdurulması gerektiğini söyleyebilir.

 

Günümüzde ürünleri müşterilerle buluşturabilmek adına reklamları kullanmak olmazsa olmaz durumunda. Amazon dışı reklamlar ile sadece satışlarınızı artırmakla kalmayacak, müşterilerin beklentileri hakkında değerli bilgiler de edinecek ve marka bilinirliğinizi yükseltebileceksiniz.
 


Popüler Yazılar