2018 Amazon Depolama Limitleri Değişikliği

2018 Amazon Depolama Limitleri Değişikliği


Geçerlilik Tarihi: Temmuz 1, 2018

Amazon Temmuz 1’den itibaren geçerli olmak üzere FBA depolarında ne kadar stok tutabilaceğinizi Envanter Performans Endeksi’ne bağlı olarak güncellemeye başladı. Eskiden yeni dükkanlar için 5000 adet standart boyut ve 500 adet büyük boyut adeti limiti varken artık yeni dükkanlarda başlangıç için 1.000 cubic feet’lik alan verilmektedir.

amazon depolama limitleri

Amazon’un bu yeni politikaya geçişinin en büyük sebebi, iyi performans gösteren satıcılara daha fazla alan (hatta sınırsız) alan sağlarken, performansı kötü satıcıların kullanabileceği alanları limitlemek.

Yeni Satıcılar Bu Değişiklikten Nasıl Etklindi?

Bunu gözümüzde daha iyi canlandırabilmek için gerçek bir örnek üzerinden gideceğiz:

Amazon ürünlerin depolamasında ürünlerin paketlenmiş boyutunu dikkate alır. Dolayısı ile Amazon’un hesaplamaları yapacağı boyutlandırma ürün detaylarınızın “More Details” kısmındaki “Package Details” boyutlarıdır.

more details

package details

Eski sistemde, daha önce satış yapmamış olduğunuz hesabınızdan yukarıdaki ürün boyutlarına sahip (standart) bir ürünü sattığınızda Amazon size 5.000 adet depolama hakkı veriyordu. Şimdi ise bu hakkınız 10.00 Cubic feet.

storage monitor

Peki 1.000 cubic feet size ne ifade etmeli? Dilerseniz hesaplaması beraber yapalım.

Öncelikle ürünümüzün boyutlarını birbiri ile çarparak ürünümüzün cubic inch’ini bulacağız. (örneğimizdeki ölçü birimi INCH’tir, eğer ölçü birimi olarak santimetre kullanıyorsanız buradan INCH’e çevirebilirsiniz). Örneğimizde pek de küçük olmayan, inch ölçüleri:  9” *2.1” *7.1” ( 23 cm * 5.5 cm * 18 cm) olan bir ürün üzerinden gideceğiz.

Uzunlluk (length) * Genişliik (width) * Yükseklik

9 * 2.1* 7.1 = 134.19 Cubic Inch

Artık ürünümüzün Cubic Inch’ini biliyoruz ancak dikkat ettiyseniz bize verilen depolama alanı “feet” cinsinden, dolayısı ile 134.19 Cubic Inch’i, feet cinsine çevirmeliyiz, bu dönüşümü yapmak için ihtiyacınız olan tek şey Cubic Inch hesaplamanızı 1728’e bölmeniz:

134.18 / 1728 = 0.07765 Cubic Feet

Artık son adımımıza gelerek bize ne sağlanan alanda ne kadar depolama yapabileceğimizi hesaplayalım:

1000 / 0.07765 = 12.878 adet.

Aslında limitleriniz arttırılmış durumda, ayrıca artık alan hesaplaması üzerinden gittiğiniz için daha küçük ürünler gönderdiğinizde adet sayısı daha da artacak ve performans skorunuz 350’nin üzerine çıktığı an depolamanız limitsiz hale getirilecektir.  

Inventory Performance Index

Sizin hesabınızdaki limitinizin ne kadar olduğunu görmek isterseniz buradan Inventory Performance Index’inize ulaşabilirsiniz.

Depo Limit Kriterleri

Bireysel hesaplarda herhangi bir değişiklik olmadı.

Professional hesaplarda aşağıdaki ktirelere göre limitlemeye tabi tutulmuş ya da sınırsız depolama hakkına sahip olmuş olabilir.

 • 350’den yüksek Inventoory Performance Index’ine sahip satıcılar standard size, oversize, apparel ve footwear tipi ürünlerde sınırsız stok alanına sahip olacaklardır.
 • 350’den düşük Inventory Performance Index’ine sahip kullanıcılar çeyrek bitiminden (3, 6, 9 ve 12. Ay sonlarında) muhtemel envanter kısıtlamaları hakkında bilgilendirileceklerdir. Eğer çeyrek sonunda hala skorları 350’nin altında olursa bir sonraki çeyrek için stok depolama alanları kısıtlanacaktır.

Henüz Inventory Performance Index’i hesaplanmamış satıcılar score’ları oluşana kadar default (1.000 cubic feet) alana sahip olacaklardır.

Buradan Inventory Performance Dashboard’a ulaşabilirsiniz.  Amazon size skorunuz düşük olması halinde yükseltebilmeniz için bir dizi öneride bulunmaktadır:

 • Fazla envanteri azaltın ( excess inventory ) Manage Excess Inventory sayfasından durağan stoklarınızı azaktın böylelikle depolama ücretleri ve uzun dönem masraflarını azaltabilirsiniz.
 • Satışlarınızı hızlandırın: FBA envanter yaşı sayfasını kullanarak FBA sell-through oranınızı arttırın.
 • Kısıtlanmış (stranded) envanteri düzeltin: Fix Stranded Inventory sayfasında ürünlerinizi kontrol ederek her birinin satışa uygun olduğundan emin olun .
 • Restock yapın –Restock Inventory sayfasını kullanarak stoklarınızı doğru yönetin ve FBA In-Stock oranınızı koruyun.
 •  

Çeyreklerde uygulanan limitler

Profesyonel satıcı hesaplarındaki depolama limitleri 3 aylık periyodlarla inventory performance index’e göre belirlenir. Eğer Inventory performance index’iniz 350’nin altındaysa, çeyrek bitmeden 6 hafta önce size bilgilendirme e-postası atılır, çeyrek sonunda hala skorunuz 350’nin altında ise bir sonraki çeyrek için stok alanınızda limitlendirme yapılır.

Limitlendirmeler aşağıdaki başlıklara göre değişiklik gösterebilir:

 1. Satış hacminiz
 2. Geçmişe dönük performance index’iniz
 3. Amazon depolarındaki kapasite

Yüksek skorları süreklilik göstermiş olan satıcılar, performans skorları 350’nin altına düştüğünde, geçmişteki başarıları göz önünde bulundurularak limitlerlerden daha az etkilenebilirler.

2018 Çeyreklik Depolama Limitleri

Depolama limitleri Inventory Performance Index’inin iki ana kritere göre yapılır:

 1. Çeyreğin son 6 haftası
 2. Çeyreğin son günü

Aşağıdaki tabloda 2018 için bu günleri görebilir ve ilgili limitleri inceleyebilirsiniz.

Çeyrek

İlk Değerlendirme

(Çeyrek bitiminden 6 hafta öncesi)

Final skor Değerlendirmesi

(Çeyreğin son günü)

Limitasyonun uygulanacağı periyod

3. (Nisan 1 – Haziran 30, 2018)

Mayıs 19, 2018

Haziran 30, 2018

Temmuz 1, 2018 – Eylül 30, 2018

4. (Temmuz 1 – Eylül 30, 2018)

Ağustos 19, 2018

Eylül 30, 2018

Ekim 1, 2018 – Aralık 31, 2018

1. (Ekim 1 – Aralık 31, 2018)

Kasım 19, 2018

Aralık 31, 2018

Ocak 1, 2019 – Mart 31, 2019

2018 içerisinde en depolama alanı 25 cubic feet olarak belirlenmiştir.

Depolama Tipleri

Depolama tipleri 6 adettir

1) Standard-size

2) Oversize

3) Apparel

4) Footwear

5) Flammable

6) Aerosol

Her bir tip için depolama limitlerini FBA Inventory Age ve Inventory Age reportsayfalarından görebilirsiniz.

Eğer yukarıdaki herhangi bir kategori ile ilgili bir limitleme göremiyorsanız bu kategoride depolama yapamayacağınız anlamına gelir Örneğin aşağıdaki yeniaçılmış bir dükkanın limitlerini görebilirsiniz.

Inventory Performance Index 

Tehlikeli maddelerin stok değerlendirilmesi (flammable ve aerosol) diğer  depolama limitlerinden farklı olarak değerlendirilir. Detaylı bilgi için FBA dangerous goods (hazmat) program sayfasını inceleyebilirsiniz.

Not: Ürününüzün depolama tipini, ürünün karakterkerine göre Amazon belirler, bu tamamen Amazon tarafından belirlenen ve kullanıcılar tarafından değiştirilemeyen bir özelliktir. Her ürün tek bir depolama tipine ait olabilir.

FBA Depolama Limitini Aşma Durumu

Amazon depolama politikaları gereği, limiti aşmanız durumunda, kapladığınız alan size verilen alanın sınırları altına düşmediği sürece Amazon’a “ilgili kargo tipi için”  yeni kargo planı oluşturamassınız.

Örneğin, size tanınan standard-size depolama limiti 25 cubic feet ise ve sizing Amazon depolama merkezlerinde 26 cubic feet’lik alan kaplıyorsanız, kapladığınız alan 25 cubic feet’in altına düşene kadar yeni kargo planı oluşturamazsınız. Ancak bu durum Oversize kargolama yapmanıza engel teşkil etmez, Oversize kargolama yapmaya devam edebilirsiniz.

Eğer limitlerinizden fazla envanter gönderirseniz, Amazon ürünlerin depoya alımını reddederek ürünleri geri gönderebilir. Detaylı bilgi için : Shipping and routing requirements.

Eğer depolama limitinin üzerine çıkarsanız Amazon sizden Inventory Storage Overage Fee ücreti kesecektir, eğer ürünleriniz long-term storage fee’den (uzun surely depolama ücreti) etkileniyorsa bu ücret ayrıca tahsil edilir. Overage fee ücreti aylık cubic foot başına 10 Dolar’dır.

 

Performans Index Skor Tablosu

 

350’den düşük Skor

(İçinde bulunan çeyrek bitmeden 6 hafta önce ve çeyreğin son günü değerlendirilir)

350’den Yüksek Skor

Stok limitlleri

Çeyrek bazında hesaplanır

Limitsizdir

Aylık Inventory Storage Overage Ücreti

Cubic Foot başına 10 Dolar

Ücrete tabi değildir.


Popüler Yazılar