Amazon'da Marka Tescili ve Ticari Marka Koruması

Amazon'da Marka Tescili ve Ticari Marka Koruması


Amazon’da satış yaptığınız markayı tescil ederek korumak, usulsüz satıcılardan korunmanın ve aksi halde oluşacak yüksek maliyetli işlemlerden kaçınmanın anahtarıdır. 

Büyük ya da küçük her işletme sahibi, bir işletmenin markalaşmasının önemi konusunda hemfikirdir. Ticari markalar, bir ürünün kaynağını tanımlayan ve onu diğer ürünlerden ayıran kelime, sembol veya bunların kombinasyondur. Yasal süreçler sonucu alınabilen ticari markalar, sahibine söz konusu mallarla ilgili özel kullanım hakları sağlar.


Ticari Marka Korumasının Faydaları

Bir markanın itibarının ve ününün önemi asla küçümsenemez. Bu itibar, sağlam bir pazarlama, oluşan marka bilinci ve ticari markalarla ortaya çıkar. Ticari markanın korunması doğrudan bir işletmenin korunması kadar kritiktir.

Bir ticari markanın tescili her zaman gerekli olmasa da tescil, fikri mülkiyet haklarını koruduğu için işletme için çeşitli yasal seçenekler yaratır.

Bu yasal seçeneklerden bazıları:

  • Ticari marka haklarının uygulanması
  • Aynı veya benzer markaların kullanımının durdurulması için üçüncü kişilere ihtar mektuplarının gönderilmesi
  • Markanın izinsiz kullanımı nedeniyle mahkemelere başvurarak tazminat davası açabilme hakkı

Tam koruma elde etmek için, sahiplerin ticari markalarını, koruma altına almak istedikleri yargı yetkisi veya ilgili ülkedeki ticari markalar ofisine kayıt ettirmeleri gerekir. Ticari marka hakları, kişinin ürünleri ve/veya hizmetleriyle bağlantılı olarak ticari markanın sürekli kullanımı yoluyla da korunmalıdır.

Yalnızca bir şirket adının dahil edilmesinin veya tescil edilmesinin herhangi bir ticari marka hakkı oluşturmadığını veya bir mal sahibinin adını ticari marka olarak kullanılmasının herhangi bir tür devlet onayı oluşturmadığı bilinmelidir.

Ticari marka sahipleri veya tescil ettirenler bir ticari markayı kullanmayı bırakır, terk eder veya ihmal ederse, mahkemeler sahiplerin haklarından vazgeçtiğine karar verebilir. Başka şirketler bu terkedilmiş ticari markayı kendilerine aitmiş gibi benimsemekte ve kullanmakta özgür olacaklardır.


Amazon’da Marka Kaydı Oluşturma 

Günümüzde tescilli marka kaydı altında satış yapan Amazon satıcılarının oranı her geçen gün artmakta. Amazon’un son açıkladığı rakamlara göre şu anda Amazon marka kaydı programının bir parçası olan 350.000’den fazla marka bulunuyor ve 2.5 milyondan fazla usulsüz, marka haklarını ihlal ederek satış yapmayı hedefleyen işletmenin Amazon varlığına son verildi. 

Amazon’da marka kaydına sahip olmak iki farklı olanağın kapısını açar: marka koruması ve marka desteği.


Amazon Brand Registry

Amazon’da marka kaydına sahip olan işletmeler, marka haklarını ihlal ederek usulsüzce satış yapan kimselerden yasal olarak, kolaylıkla koruyabilirler.

Amazon, marka kaydı oluşturmuş işletmelerin platformunda minimum çabayla iş yapabilmesi için bazı olanaklar sağlar. Ürün listeleriniz üçüncü parti satıcılardan korunmasının yanı sıra, listede değişiklik yapmak istediğinizde Amazon sizin tarafınızdan sağlanan verileri dikkate alacaktır.

Tescilli marka sayesinde kullanma imkanı yakalanan, ürün listelerindeki A+ içeriğin önemi ve satışlar üzerindeki olumlu etkileri su götürmez bir gerçek. Ayrıca markaya özel Amazon mağaza sayfası oluşturma ve Amazon’un sunduğu kıymetli raporlardan yararlanma ayrıcalıklarına sadece “Brand Registry” programına katılmış olan satıcılar erişebilmektedir.

Her ne kadar Amazon marka ofislerinde bekleyen başvuruları da marka olarak kabul etse de başvuru yapmak kayıt olmakla aynı şey değildir. Dosyalama sadece ilk adımdır. Bir ticari marka tescili verildiğinde, tescil ettiren kişi veya kurumun marka siciline başvurmasını sağlayacak bir tescil numarası sağlanır. Amazon Brand Registry programına kayıt işlemleri bu sicil numarası üzerinden sonuçlandırılır. Amazon’un tescil bekleyen başvurularla işlemi başlatması marka kaydı işlemlerini hızlandırmak ve cazip hale getirmek adına attığı bir adımdır.

Amazon başvuru üzerinden yapılan marka kaydı işlemlerini 6 aylık süre içerisinde kontrol eder ve tescil işlemi tamamlanmadıysa işletmeyi marka kaydı programından çıkarabilir.

 

Marka Kaydı Ne Zaman Yapılmalı?

İdeal olarak, marka korumasına olabildiğince erken erişmek en doğrusu olacaktır. Marka tescili olmadan atılan her başarılı adımda risk de yükselecektir.

Üçüncü şahısların, satış yaptığınız markayı sizden önce tescil ettirmesi ve haklarını ele geçirmesi sıradışı bir durum olmaz. Bu noktaya gelindiğinde, marka adını kullanmayı bırakmanızın talep edildiği bir ihtar mektubu ile karşılaşabilirsiniz. 

Bu senaryonun özellikle Amazon’da yaşanması gerçek bir kabus olacaktır. Çünkü Amazon’un markanın gerçek sahibinin kim olduğunu bulma gibi bir gayesi bulunmaz. Marka hakkı ihlallerinde tescil numaraları dikkate alınır.

Marka tescili zaman alıcı ve karmaşık bir süreçtir. Tüm maliyetler başvuran tarafından karşılanır ve başvuru detaylarına bağlı olarak 9 aylık bir süre gerektirebilir. Birçok işletme gibi uzmanlardan yardım almak mantıklı olacaktır. 

 

Tüm bu zorluklara rağmen marka tescili tamamlanıp Amazon’un “Brand Registry” programına kayıt olunduğunda, dev e-ticaret platformunun sağladığı daha efektif reklamlar verme, müşterilerle etkileşim kurmanın farklı yolları, zengin ürün liste içeriği üretme şansı ve usulsüz satıcılara karşı koruma gibi sayısız imkanla rekabette öne geçebilirsiniz.
 


Popüler Yazılar