Amazon,  Biyometrik Ödeme Sistemine Geçmeye Hazırlanıyor

Amazon, Biyometrik Ödeme Sistemine Geçmeye Hazırlanıyor


Amazon, Whole Foods müşterilerinin bir tarayıcı önünde ellerini sallayarak ödeme yapmasını sağlayacak yeni bir biyometrik ödeme sistemini test ediyor. 
Bu sistemin kod adı “Orville” ve bildirilenlere göre Amazon’un New York ofislerinde çalışanlar üzerinde test edilmeye başlanmış durumda.


Testler, şu an için çalışanların el tarayıcılarının yüklenmiş olduğu modifiye edilmiş otomatik satış makinelerinden atıştırmalık satın almasına olanak veriyor.

 

Ancak Amazon’un amacı, teknolojiyi başarılı bir şekilde otomatik satış makinelerinden Whole Foods mağazalarındaki kasalara taşımak. Amazon bunu başarırsa, müşterilerin tüm ödeme kartlarına ve telefonlarına ihtiyaç duymaksızın, ürünleri ellerini sisteme taratarak satın alabilecekler.


Amazon, insanların böyle biyometrik bir ödeme sistemini yüz tanıma sistemlerinden daha az ürpertici bulacağını düşündüğü için bu el biyometrik sistemine yatırım yapıyor. 


Ayrıca, Amazon’un el biyometrik ödeme sistemi müşterilerin ellerini bir tarayıcıya koymasını gerektirmiyor. Müşteriler sadece ellerini sallıyor; tarayıcı ise müşteriyi tanımak ve ürünlerin ücretlerini karttan çekmek için bilgisayar görüşünden ve derin geometriden yararlanıyor.


El biyometrik ödeme sisteminin, geleneksel kartlara göre çok daha hızlı olduğu söyleniyor. Amazon’un el biyometrik ödeme sistemi, ödeme işlemini yaklaşık 300 milisaniyede gerçekleştirebiliyor. Bankamatik kartları veya kredi kartlarının ise aynı işlemi yapması yaklaşık dört saniye sürüyor.


Amazon lansman öncesinde öncelikle ödeme sisteminin doğruluğunu test ediyor. Amazon, bu lansmanı 2020’nin başlarına doğru Whole Foods mağazalarının bir kısmında yapmayı ve sonrasında çalışanların ve müşterilerin geri bildirimlerini aldıktan sonra tüm ABD’deki  mağazalarda kullanıma açmayı hedefliyor.

 

 

Orville Ödeme Yöntemi Nedir?
 

Öncelikle bu ödeme yönteminden bahsetmek gerekiyor. Nakit ya da kartla ödeme zorunluluğunu ortadan kaldıran sistem sizi elinizden tanıyor. Yani yanınızda herhangi bir akıllı telefon olmasa dahi kolayca ödeme yapabiliyorsunuz.


İsmi de 2017'den bu yana yayınlayan ABD bilim-kurgu dizisi The Orville'den almış. Orville olarak isimlendirilen bu ödeme yöntemi, kredi kartlarına göre ödeme süresini çok önemli oranda azaltıyor. Tek işlemin süresi 300 milisaniyeye kadar kısalıyor.

Nakit ödeme ya da banka / kredi kartıyla ödeme yapmak yerine insanların bu yöntemi kullanmasının bir sebebi olmalı. Şimdilik bu sebep hız. Bu sayede markete yerleştirilen otomatlar üzerinden hızlı bir şekilde ödeme yapılabiliyor. 


Sızan bilgilere göre Amazon'un New York ofisinde çalışanlar, atıştırmalık ve telefon şarj cihazları gibi eşyaları satın almak isteyen kişilere otomat makinelerinde bu tarz bir yöntem sunmaya başladı.Yani aslında ilk etapta tüm ürünlerin biyometrik sistemle satın alınması söz konusu değil.


Amazon’un asıl amacı 2020'nin ilk yarısına kadar bu teknolojiyi tüm yiyecek reyonları için geçerli kılabilmek. Asıl amaç aslında çok hızlı şekilde ödeme yaparak müşterinin mağazada bekleme süresini kısaltmak.


Projeye göre sisteme elinizi yerleştirmenize gerek olmadan özel bir sensör gerekli veriyi alıp banka hesabınızla bağlantı kurarak bakiyenizden düşüyor.

 

Ödemeyi nasıl gerçekleştiriyoruz?
 

Sızan bilgilere göre Amazon'un New York ofisinde çalışanlar, atıştırmalık ve telefon şarj cihazları gibi eşyaları satın almak isteyen kişilere otomat makinelerinde bu tarz bir yöntem sunmaya başladı.

Yani aslında ilk etapta tüm ürünlerin biyometrik sistemle satın alınması söz konusu değil.Amazon’un asıl amacı 2020'nin ilk yarısına kadar bu teknolojiyi tüm yiyecek reyonları için geçerli kılabilmek.

Asıl amaç aslında çok hızlı şekilde ödeme yaparak müşterinin mağazada bekleme süresini kısaltmak.


Projeye göre sisteme elinizi yerleştirmenize gerek olmadan özel bir sensör gerekli veriyi alıp banka hesabınızla bağlantı kurarak bakiyenizden düşüyor.

 

Orville,müşterilerin elinin şeklini ve boyutunu işlemek için geometrik derinlik kullanıyor. Tabii bu ödemeyi yapabilmek için Amazon Prime hesabınızın da olması gerekiyor. Böylece sistem aslında arkaplanda otomatik olarak kartınıza bağlanmış oluyor.
 

Finans sitesi Status Money'in kurucusu ve CEO'su Majd Maksad, "Perakendeciler her zaman daha hızlı ödeme yapmakla ilgilendiler" diyor. Daha sonrasında ise "Herhangi bir ürün almak için insanların Whole Foods'ta nasıl sıra oluştuğunu görmeniz lazım"şeklinde ekliyor.
 

Başarılı olursa aslında bu teknolojinin önümüzdeki dönemlerde tüketicileri daha fazla harcama yapmaya da teşvik edebilir. Maksad sistemin, "İnsanlar para gibi somut bir şeye dokunmadığında daha fazla harcama yapabilirler" tezine yönelik oluşturulduğunu belirtiyor.
 

Amazon'un geçen sene piyasaya sürülen Amazon Go sistemi de aslında benzer bir sistemi hedef alıyor. Turnike girişinde telefon uygulaması kullanılan bu sistemde kasiyerlere ihtiyaç kalmıyor.
 


Popüler Yazılar