Amazon Best Sellers Rank Nedir? - 2

Amazon Best Sellers Rank Nedir? - 2
Amazon Best Sellers Rank ve organik sıralama arasındaki fark nedir?

Amazon'da satmaya başladıkları zaman birçok yeni satıcının kafasını karıştıran şeylerden biri de, Amazon Best Sellers Rank ve organik sıralama arasındaki farktır. Amazon Best Sellers Rank Nedir? -1'de paylaştığım bilgileri okuduktan sonra Amazon Best Sellers Rank'ın ne olduğunu anladığınızı umuyorum. Şimdi organik sıralamanın ne olduğunu ve ikisinin birbirinden ne kadar farklı olduğunu açıklamak isterim.

Amazon'da organik sıralama nedir?

Organik sıralama, belirli bir anahtar kelime için Amazon'un Arama Motoru Sonuç Sayfalarında (SERP) bir ürünün göründüğü yerdir. Ürünün Amazon’un SERP’indeki konumu, ürünün şu anki Amazon Best Sellers Rank’ı üzerinde etkili değil. Aslında, SERP’deki ürünler, Amazon’un arama için en uygun ürün olarak gördüğü veri baz alınarak düzenlenir.

Örneğin, Amazon'da marshmallow kızartma çubukları için bir arama yaparsak, SERP'de göreceğimiz şudur:

Ortaya çıkan bu altı ürün iki faktör tarafından düzenlenmiştir: Amazon sponsorlu reklamlar (Amazon PPC olarak da bilinir) ve organik sıralama. İlk üç ürün, reklamların orada görünmesi için PPC yapılmış ürünlerdir. Alttaki üç ürün ise organik olarak sıralananlardır. Ancak, SERP'ye sıralandıkları yer ile Amazon En Çok Satanlar Sıralaması ile sıraladıkları yerden çok farklılar:

  1. İlk organik ürünün BSR # 1,672
  2. Ve bir sonraki organik ürünün BSR'si # 404'te daha iyi .
  3. Son olarak, üçüncü organik ürün BSR hala # 914 de ilk gelenlerden daha iyidir.

Çok vahşi, değil mi? Bunun sebebi ise, Amazon'un ilk ürününü, grubun en çok satanı olmamasına rağmen “marshmallow kavurma sopası” arama teriminde daha uygun bir sonuç olarak görmesidir. Bunun nedeni, ürünün geçmişte daha iyi satışlara, daha yüksek dönüşüm oranlarına ve hatta daha iyi incelemelere sahip olması olabilir.

Organik sıralama ile Amazon Best Sellers Rank’i karıştırmayın!

Bu değerlerin ikisi de önemlidir, ancak her ikisi de tamamen farklı işlevlere sahiptir. Amazon'da kendi markanızı özel bir etiket satıcısı (private label) olarak oluşturmaya çalışıyorsanız, organik sıralama sizin için çok önemlidir. Ürününüz SERP ‘de daha yüksek görünmesi halinde, müşterilerin daha fazla tıklama ve satın alma olasılığı daha yüksektir.

Bu arada, Amazon Best Sellers Rank, tek bir ürünün veya tüm ürün kategorisinin satış sıklığını tahmin etmek için mükemmeldir.

Satışları tahmin etmek için Amazon Best Sellers Rank'i nasıl kullanabilirim?

Amazon Best Sellers Rank'i bir ürünün Amazon'da ne sıklıkla sattığını tahmin etmek için de kullanabiliriz.

Örnek olarak: # 1699 BSR'sine sahip bir ürünümüz olduğunu düşünün. Ve kendi satışlarımızı kontrol ettiğimiz için biliyoruz ki, En İyi Satıcılar Sıralaması, yaklaşık olarak aynı değerde kaldığı sürece, # 1,699 BSR değerinin ayda yaklaşık 810 satışa denk geliyor.

Ama sadece bir ay önce, ortalama BSR yaklaşık 30 gün boyunca # 3.000 oldu ve biz geçen ay 510 satış yaptık.

Bununla birlikte, geçen sonbaharda, BSR'miz 30 gün boyunca ortalama # 500 idi ve bu sırada 1,980 satış gerçekleştirdik.

Bu verilerden neler öğrenebiliriz?

Artık # 3.000  En Çok Satılanlar Sıralamasına sahip (BSR) olan bir ürün gördüğümüzde, bu ürünün ayda 510 ürün satması gerektiğini biliyoruz. Çünkü kendi ürünümüzün BSR’ı # 3.000 olduğunda bunun gerçekleştiğini görmüştük.

Öyleyse şu anda # 500 sırada olan bir ürün hakkında ne dersiniz? Muhtemelen ayda 1,980 adet satış hacmi var mı?

BSR kullanarak Amazon'da hangi ürünlerin satılacağını nasıl belirleyebilirim?

Bu iki farklı kitabı her biri 0,50 dolar karşılığında satın alma fırsatınız olduğunu varsayalım.

İlk kitap, Charlie Munger tarafından Poor Charlie'nin Almanack'i . Kitap Amazon'da 59.95 dolar satıyor. Şu anda Kitap bölümünde Amazon En Çok Satanlar Sıralaması # 1,942. Deneyimimden # 1,942 sayılı BSR'ye sahip bir kitabın ayda 540 satış olduğunu biliyorum. Bu neredeyse her saat bir kitap satışı demek. Bu kitabı satın alır ve Amazon'da mevcut en düşük fiyatla listelerseniz, bir saat içinde bir satışınız olur demektir. Gerçekten bu kadar hızlı!

İkinci kitap, eski Zindanlar ve Ejderhanın Modülü Korkuların Mezarı . Bu kitap, Amazon'da 64.99 dolardan fazla satıyor. Böylece daha fazla kar elde ederiz. Ama onun BSR # 1,256,348 olduğunu gözden kaçırmamak lazım. Bu, bu kitabın ayda sadece 2-3 kopya sattığı anlamına gelir. Bu kitabı satın alır ve listelerseniz, bir ay veya daha uzun bir süre için bir satış görmeyebilirsiniz.

Peki hangi ürün daha iyi geliyor? Charlie'nin ilk 24 saatinde 59.95 $ 'lık bir satış ya da Amazon'da satarak daha yüksek bir kâr elde etmek için aylarca sürebilecek Korku Türbesi. Nihayetinde bu senin kararın, ama kişisel olarak, Charlie'nin Almanack ile gitmeyi tercih ederim!

Tüm ürün niş için satışlar nasıl tahmin edilir.

Tamam, şimdi Amazon Best Sellers Rank'ın Amazon'da hangi ürünlerin satılacağına dair kararı vermenize nasıl yardımcı olabileceğini anlamış olmalısınız. Ama ya daha önce hiç bulunmayan bir ürün yaratmak istersen? BSR'nin ne olduğunu bilmenin bir yolu yok, değil mi?

Neyse ki, her bir ürünün ortalama satışlarını bir arama sonuçları sayfasından alarak da tahmin edebiliriz.

"Marshmallow kavurma çubukları" için tekrar arama yaptığımızı varsayalım. Bu sayfadaki her bir ürün için En Çok Satanlar Sıralaması'nı listelediğinizde, şunları görürsünüz:

Daha sonra, bu sekiz ürünün kabaca ortalamalarının 2,240 olduğunu bulabilirsiniz. Şimdi, daha önce bahsettiğim verilere geri dönüyorum - Patio, Lawn & Garden kategorisinde hangi ürünlerin satılacağına dair kaba bir fikrim vardı, muhtemelen sadece küçük bir matematik kullanarak aşağıdaki varsayımları yapabiliriz:

  • BSR # 1,699 olan ürünlerin ayda 810 satış olduğunu biliyoruz.
  • Ve 3.000 BSR değerine sahip ürünlerin ayda 510 satış olduğunu biliyoruz.
  • Bu nedenle, bir ürün kategorisi ayda yaklaşık 510 - 810 satışa sahipse tahmin edebiliriz.

Neyse ki, tüm bunları hızlı bir şekilde yapmanıza yardımcı olmak için daha kolay yollar icat edildi. Aslında tüm bunları ilgili yazılımlar sayesinde sadece birkaç saniye içinde yapabilirsiniz.

Kaynak : https://www.junglescout.com/blog/amazon-best-sellers-rank/


Popüler Yazılar