Amazon #1 Best Seller Rozeti Nasıl Alınır?

Amazon #1 Best Seller Rozeti Nasıl Alınır?


Kurdele şeklinde Amazon turuncusu arka planı üzerine beyaz yazılarla Amazon #1 Best Seller (Amazon #1 En Çok Satan) yazan rozeti kazanmanın bir formülü olsaydı herhalde şöyle bir şey olurdu:

Amazon #1 Best Seller işareti = Bulunduğunuz kategorideki en fazla ürünü satmak / Amazon tarafından resmen açıklanmayan belirli bir zaman dilimi

Bu formül doğru olsa da küçük ve sevimli turuncu kurdele hakkında tüm resmi yansıtmıyor. Bu rozeti kazanmak için aynı zamanda rekabet, hesaplama ve kategori gibi alanlarda iyi performans sergilemek gerekmekte.

Rozet hakkında

Amazon #1 Best Seller rozeti, ürün detay sayfasında gözüken ve ürünün kategoride en çok satan ürün olduğunu belirten bir ikondan ibaret. Her kategoride genellikle 100 adet en iyi satan ürün olur. Kategori ne kadar revaçtaysa (örneğin “Pet Supplies” - Evcil Hayvan ürünleri), o kategorinin en çok satan ilk 100 üründe çeşitlilik ve rekabet o kadar fazladır. Çok rağbet görmeyen bir alt kategorideyse (Örneğin:  Knots, Macrame & Rope Work Craft Books – Düğümler, Makrome& İp el işi kitapları) çok satan ürünler arasında daha az çeşitlilik ve rekabet bulunur.

Bazı alt kategorilerde 100 kadar bile ürün bulunmaz çünkü kategoriler çok küçüktür. Ürününüzü “Toys and Games” (Oyuncaklar ve Oyunlar) kategorisinde en çok satanlar listesine sokmak “Traditional Britisih & Celtic Digital Folk Song” (Geleneksel İngiliz & Kelt Digital Halk Şarkıları) kategorisine sokmaktan daha başka bir çaba (ve başarı) gerekmektedir. Fakat ikisinde de üst sırada olmak size #1 Best Seller rozetini kazandırır.

Amazon’un En Çok Satanları ve Amazon #1 Best Seller Rozeti Hakkındaki Gerçekler

 • Amazon’un kendi deyimiyle: “Amazon’un en çok satan ürünlerinin hesaplanması Amazon.com’daki satışlara dayanır ve Amazon.com’da satılan her ürünün satış geçmişini ve şimdiki durumunu yansıtması için saatte bir güncellenir.”
 • A9 arama algoritmasında da olduğu gibi, Amazon en çok satan ürünleri hesaplarken kullandığı formülünü açık etmez ama birkaç faktörün etkili olduğu bilinir.
 • Çok satanlar her saat başı güncellenir, bu da demek oluyor ki en çok satanlar listesi ve #1 Best Seller rozeti saatte bir tüm satıcılara açık hale gelir.
 • Bir ürün çok satan durumunu veya rozetini kaybettiğinde, ister bir saat sonra olsun, ister bir ay, yerini geri kazanmadıkça, rozet ürün detay sayfasından temelli gitmiş demektir.
 • #1 sıra bir ürünün bir pazarda aynı kategorideki veya alt kategorideki tüm diğer ürünlerden daha çok sattığı anlamına gelir. Eğer bir kitap Amazon UK’de #1 sırada fakat Amazon US’de #355 sıradaysa, Amerikan pazarında #1 rozeti gözükmez.
 • Her kategori her zaman #1 Best Seller rozetini göstermez. Eğer best-seller algoritması gelen veriden hoşnut kalmazsa, o saat için o kategoride rozet gösterilmez.
 • Çok satan statüsü ve #1 Best Seller rozeti ister ürününüz Amazon tarafından satılsın, ister siz satın, tüm satıcılara açıktır. FBA yöntemini kullanıp kullanmamanız da bu rozeti almanız konusunda bir kriter değildir.

En Çok Satan İksiri: Rekabet, Hesaplama ve Kategori

1.Rekabet

Eğer rakamlarınız (fiyat, yorum, hesap durumu vs.) iyi durumdaysa ve listeleriniz en iyi şekilde hazırlanmışa, rekabete ve başarılı olmaya hazırsınız demektir.

Düşük fiyatlar, “Amazon tarafından satılan” ve “Amazon tarafından hazırlanan” ibareleri müşterilerinize güven sağlayan ve yeşil ışık yakan belirtilerdir. Bu Buy Box’ı  (Sepete Ekle butonu) elde etmenize yardımcı olacağı gibi arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmanıza ve böylece daha çok satış yaparak en çok satan olmanıza yardım eden etmenlerdir.

Rekabet edip yenemeyeceğiniz tek bir satıcı vardır ve o da Amazon’un ta kendisidir. Eğer Amazon’un özel markalı ürünü bulunuyorsa, o ürün kategoride “Amazon’s Choice” (Amazon’un tercihi) olacaktır ve sipariş anlamında daha çok ilgi görecektir. Muhtemelen bu ürün düşük fiyata ve kesinlikle Amazon tarafından hazırlanıp satılıyordur. Fakat bu senaryo henüz tüm kategoriler için geçerli değildir. Bu da demek oluyor ki çok iyi bir rekabetle en çok satan statüsünü elde edebilir ve rozeti almaya hak kazanabilirsiniz.

Eğer rozet ürün detay sayfanızda görünürse bir ekran görüntüsü almakta fayda göreceksiniz çünkü en çok satanlar saat başı güncellenir ve eğer başka bir ürün sizin ürününüzün tahtını sallarsa rozetle vedalaşmak durumunda kalabilirsiniz.

Yani bir saatliğine en çok satan olabilir ve bu statüyü farkına bile varmadan kaybedebilirsiniz. Bu da demek oluyor ki rozeti kazanmak kadar elinizde tutmak da emek isteyen bir süreç.

2. Hesaplama

Daha önce de söylediğimiz gibi Amazon algoritmasının en çok satan ürünü nasıl hesapladığı bilinmiyor. Bu nedenle size hesaplama formülünü veremeyiz ama kabul gören birkaç teoriden bahsedebiliriz.

 1. En çok satan ürünler algoritmasının satış geçmişinin yanı sıra tahminleri de hesaba katma olasılığı yüksek. Amazon tahmin konusunda gerçekten iyi iş çıkarıyor.
 2. Satış dönemi süreleri ne tamamen geçmişe dayalı ne de yeni ve süper ucuz bir ürün piyasaya sürüldüğünde satıştaki ivmeyi hesaba katacak kadar anlık.  Yakın geçmişteki satışların üzerinde durulması nedensiz değil.
 3. Amazon Best Sellers algoritmaya göre en çok satan ürünlerden oluşmakta. Sizi üst sıraya taşımayacak şey ise yorumlar. Amazon #1 Best Seller rozeti sadece ve sadece satışlara göre verilen bir ikon. (Yorumlar tabi iki dolaylı olarak hesaba katılıyor, iyi yorumlar olmadan satışlarınız muhtemelen yerlerde sürünecektir.)
 4. Bir satıcı olarak mutlaka satış hacminizi ve hızınızı attırmak için büyük indirimler ve promosyonlar uygulayacak, reklamlar vereceksiniz. Fakat hiçbir zaman algoritmayı etik olmayan yada devamlılığı bulunmayan yöntemlerle yanıltmaya kalkışmayın. Oyunu Amazon’un koyduğu kurallarına göre oynayın.

3. Kategori

Daha önce de belirttiğimiz gibi tüm kategoriler eşit değil. Bu nedenle en çok satan statüsünü elde etmek süper küçük alt kategorilerde daha olası.

Eğer en çok satan statüsünü istiyorsanız, ürününüzü mutlaka en alakalı ve en az ürün bulunan kategori altında listelemenizde yarar var. Aynı zamanda ürününüzün geniş kategorilere bakan müşteriler tarafından daha kolay bulunması için daha genel kategoriler altında listelemek isteyebilirsiniz.

Bir çok müşteri ürün bakarken kategori kategori gezinmek yerine anahtar kelime kullanarak ürün aradığından, satıcılar eğer çok satan statüsüne erişmek istiyorlarsa kategorilerini seçerken dikkatli davranmalıdırlar.

Ürününüzü direk bağlantısı olmayan bir kategoride listelemeyin

Ürününüze best-seller statüsünü veya #1 Best Seller rozetini kazanmak için ürününüzle nadiren alakalı bir kategori seçebilirsiniz. Fakat bu yöntemi denememeniz için birkaç neden sayabiliriz:

 1. Yanıltıcı ve fair play ruhuna uymuyor. Kendinizi müşteri yerine koyun ve bakındığınız bir kategoride alakasız bir ürün gördüğünüzü ve yaşayacağınız huzursuzluğu hayal edin. O hayal kırıklığının arkasındaki satıcı siz olmayın.
 2. Bir ürün detay sayfasına baktıktan sonra satın almadan sayfayı terk eden müşteri büyük resimde ürün sıralamasına ciddi zarar verebilir. Eğer müşteriler en son sizin sayfanıza girip satın almadan Amazon’dan ayrılırlarsa, Amazon bunu fark eder ve bunu olumsuz bir trend olarak değerlendirir. Amazon aynı zamanda sayfada harcanan zamanı da değerlendirir ve sayfada çok az vakit geçirilmişse hemen fark eder. Bunlar Amazon için olumsuz gelişmelerdir. Eğer sayfanızı ziyaret eden müşteri satın almadan çıkarsa bu aynı zamanda Amazon için de başarısız sonuçlanan bir satış teşebbüsüdür ve Amazon bu ziyareti ürününüzün aleyhine kullanır.
 3. Amazon’u oyuna getirmenin acısı er yada geç satıcılardan çıkar. Eğer düzenli olarak ürünlerinizi rekabetin az olduğu kategorilerin altında listeliyorsanız, Amazon eninde sonunda bunu anlayacaktır. En çok satan statüsünü veya #1 Best Seller rozetini almak sıralamanızı ve satış ayrıcalıklarından vazgeçmenize değmez. Eğer rozet sizi kategorileri manipüle edecek kadar baştan çıkarırsa bir saatliğine en çok satan statüsünü veya #1 Best Seller rozetini almanın riske değip değmeyeceğini kendinize sorun.

Kuşkusuz #1 Best Seller rozetinin bir görsel çekiciliği var ve müşteriler için de önemli. Fakat bu rozet arama sonuçlarından ziyade ürün detay sayfasında görülmekte ve geçici bir mertebe sunmakta.

Parlak bir rozet gözünüzü boyamasın. Ürününüzü gerçekten meşru kategorilerde çok satan olmasını sağlayacak adımlar atın, en çok satan rozetini almak veya elinizde tutmak için boşuna yorulmayın.

Anahtar kelimelere ve listenizi en uygun hale getirmeye, arama sonuçlarında yüksek sıralarda çıkmaya, reklama ve ürün sayfanıza giren müşterileri ürününüzü satın almaya teşvik etmeye odaklanın. Müşterilerinizin neyi aradığına ve kimlerin sizin ürününüzü seçtiğini düşünün. Müşteri hizmetine ağırlık verin ve müşterilerinizle satış sırası ve sonrasında iletişimde kalın. Gözünüz satış, marka bilinirliği, müşteri memnuniyeti ve sadakati gibi gerçek ödüllerde olsun.


Popüler Yazılar