Amazon Best Sellers Rank Nedir? - 1

Amazon Best Sellers Rank Nedir? - 1


Satıcıların bana sık sık sordukları şeylerden biri de, Amazon Best Seller Rank'ını nasıl geliştirecekleri. Fakat birkaç çözümü tartışmadan önce, Amazon BSR'nin ne olduğunu ve nasıl işlediğini anlamaya ihtiyacımız var.

  • Amazon Best Sellers Rank nedir?
  • Amazon Best Sellers Rank nasıl hesaplanır?
  • Amazon Best Sellers Rank ve organik sıralama arasındaki fark nedir?
  • Satışları tahmin etmek için Amazon Best Sellers Rank'ı nasıl kullanabilirim?

Günümüzün dijital dünyasında, çevrimiçi para kazanmanın birçok yolu vardır. Ancak, bence, pastanın en büyük dilimini Amazon FBA alır. Amazon, e-ticaretin kralıdır ve her gün büyük bir ölçekte büyümeye devam ediyor.

Amazon, günümüzün tüketicisi için tek uğrak noktası haline geldi. 2017'nin başında yayınlanan bir çalışmada, insanların % 52'si Amazon'un artık ürün aramalarında ilk tercihleri olduğunu söyledi.

Amazon sadece tüketicilerin hayatını çok kolaylaştırmakla kalmadı, aynı zamanda insanların Amazon satıcıları olmaları ve çok para kazanmaları için birçok fırsat yarattı. Birçok insan Amazon'da satma arzusuna sahip, ancak ürün araştırması söz konusu olduğunda, nereden başlayacağını bile bilmiyorlar. Eh, yardım etmek için buradayım!

Bazı Amazon temelleri ile başlayalım. Bir Amazon ürün sayfasında yer alan En Çok Satanlar Sıralaması (BSR= Best Sellers Rank) denen bir rakamı kullanarak, ürünün ne sıklıkla satıldığını belirlemenize nasıl yardımcı olabileceğini göstermek istiyorum.

Amazon Best Sellers Rank nedir?

Amazon Best Sellers Rank, milyonlarca ürün katalogundaki her bir ürünün sıralamasını gösteren numaradır. Sıralamanın kendisi bir dizi faktöre dayanmaktadır, ancak öncelikle ve en önemlisi bir ürünün son satış hacmini temsil etmektedir.

Ayrıca, her bir alt kategoride olduğu gibi Amazon'daki her departmanın kendi bireysel en iyi satanlar sıralama sistemi vardır. Bu nedenle, bir ürün Home & Kitchen kategorisinde 2.000 BSR ile Amazon En Çok Satanlar Sıralamasına sahip olabilirken, tamamen farklı bir ürün de, Toys & Games kategorisinde 2000 BSR sıralamasına sahip olabilir.

Bir ürünün Amazon Best Seller Rank'ini nerede bulabilirim?

Bir Amazon.com ürün sayfasına gidin. Amazon'da arama yaparak karşınıza gelen listeden bir ürünü tıkladığınızda ekranda ürün sayfası yer alacaktır. Ardından, sayfanın Ürün Bilgileri (Product Information) başlığına inmelisiniz. Mobil cihaz kullanıyorsanız, Ürün Bilgileri (Product Information) linkine tıklamanız gerekebilir.

Örnek olarak aşağıdaki ürünün Amazon'un en iyi satıcı sıralamasını (BSR) göreceğiniz bölümü işaretledim):

Gördüğünüz gibi, Patio, Lawn & Garden bölümü için Amazon Best Sellers Sıralaması şu an # 1,699. Ayrıca, alt kategori Patio, Lawn & Garden> Izgaralar ve Açıkhava Yemekleri kategorisinde En İyi Satıcılar Sıralaması # 280.

Bu, Amazon'un Patio, Lawn & Garden departmanındaki yüz binlerce üründen, bu ürünün 1.699. sırada yer aldığı anlamına geliyor. Hiç de fena değil!

En Çok Satan Ürünleri Amazon En Çok Satanlar Sıralamasına Göre Nasıl Görebilirim?

Amazon'da en iyi ürünleri görmek istiyorsanız, tek yapmanız gereken belirli bir departman için en çok satan ürün sayfasına gitmek. Örneğin, Patio, Lawn & Garden bölümü için en çok satan Amazon ürünleri:

Burada gördüğünüz her şey şu anda Amazon'da inanılmaz satışlar yapıyor. En çok satan sayfalardaki ürünlerin çoğunun genellikle tek kullanımlık veya tüketilebilir ürünler olduğunu göreceksiniz. Ayrıca, böcek tuzakları gibi birçok mevsimlik şeyler de var. Kışın, Noel ışıkları, ön cam temizleyicisi veya kar küreği gibi tamamen farklı ürünler olabilir.

BSR, Amazon'da ne anlama geliyor?

Amazon'da BSR hakkında konuşan birisini duyduysanız, Amazon En Çok Satanlar Sıralamasına atıfta bulunuyorlardır. Hepsi bu kadar!

Amazon Best Sellers Rank nasıl hesaplanır?

Amazon'a göre, Amazon En Çok Satanlar Sıralaması ve sonraki listeler, bir ürünün şu anda Amazon'da ne kadar iyi satış yaptığının iyi bir göstergesidir. Saatlik olarak güncellenir ve sadece mevcut satış verilerini değil, geçmiş satış verilerini de yansıtır.

Örneğin, bir ürün bir saat içinde 10 birim satışa sahipse ancak bir sonraki saatte yalnızca 1 birim satışa düşerse, bu yalnızca otomatik olarak saat başına bir ürün satan ürünler için bir BSR'ye düşeceği anlamına gelmez.

Bazı varsayımsal sayılarla bir örnekle ne demek istediğimi açıklayayım.

Amazon Best Sellers Rank'ın nasıl çalıştığı ile ilgili bir örnek:

  • Amazon’un Patio, Lawn & Garden kategorisinde şu an 500 numarada yer alan bir Ürün A’mız olduğunu varsayalım . Geçen saatte sadece 8 ürün sattı.
  • Aynı zamanda, Amazon’un Patio, Lawn & Garden kategorisinde # 1000’de yer alan Ürün B’ye sahibiz . Bu ürün son bir saatte 4 ürün sattı.
  • Bir sonraki saatte,  Ürün A sadece 4 ürün satıyor ve Ürün B, 8 ürün satıyor. Mantıken, ikisinin de BSR'leri değiştireceğini düşünüyorsun, değil mi? Diğer bir deyişle, ürün A şimdi Patio, Lawn & Garden'da BSR # 1000 olacak ve Ürün B Patio, Lawn & Garden'da BSR # 500 olacaktır.
  • Ancak, Ürün A'nın Amazon Best Sellers Sıralaması # 550'ye gidiyor. Ve Ürün B Amazon En İyi Satıcılar Sıra # 950'ye gider.

Ürünlerin saatlik satışlarında "fark olmasına" rağmen Amazon En Çok Satanlar Sıralamasında ciddi dalgalanmalar olmaması, Amazon'un En İyi Satıcılar Sıralaması sisteminin, ürünün sahip olduğu geçmiş satışların sayısını da hesaba katmasından kaynaklanır.

Yukarıdaki örnekte, Ürün A, saatlik satış sayısının yarısını düşürmüş olsa da, genellikle ortalama 8'dir. Bu nedenle, anlık bir düşüş bile BSR'nin tamamen düşmesi için yeterli değildir.

Amazon, En Çok Satanlar Sıralamasında hangi diğer faktörleri göz önünde bulundurur?

Son zamanlarda, bazı Amazon FBA satıcıları, ürünlerini bir promosyon veya kupon yoluyla indirim yaparak sunduğunda, ürünün En İyi Satıcı Sıralaması'nın yüksek satış hacmiyle bile hızlı bir şekilde değişmediğini fark ettiler. Bu uygulama ile ilgili henüz Amazon'dan resmi bir açıklama yapılmamış olmakla birlikte, uzmanların yorumuna göre bu faktör, satıcıları, sahte satış hızı yaratmak için promosyon ürünlerini kullanarak “En İyi Satıcılar Sıralaması” oyununu “oynamaktan” kurtarmaya yönelik olabilir.

Kaynak : https://www.junglescout.com/blog/amazon-best-sellers-rank/


Popüler Yazılar