Amazon'da Başarının %100 Garantili Sırrı

Amazon'da Başarının %100 Garantili Sırrı


“Forumlarda sordum, facebook gruplarında yardım istedim ancak hala eksik bir şey var” mı diyorsunuz? Ortalıkta dolaşan onca başarı hikayesi varken “neden yeterince başarılı olamadığınızı” mı merak ediyorsunuz? Cevabınız evet ise bu yazının tamamını okuyup uygulamanız halinde, arzu ettiğiniz başarının kapılarının aralayacağını garanti ediyor, yerli veya yabancı hiçbir kaynakta kolay kolay yer almayan “Amazon’da başarının gizli sırrı”nı sizlerle paylaşmak istiyoruz. 

“Bu yazının içindeki sırrın, başarıyı getireceğine nasıl bu kadar emin olabilirsiniz” sorunuzu “başarılı olanların mutlak tek ortak noktası” şeklinde cevapladıktan sonra, dilerseniz zaman kaybetmeden Amazon’da başarının püf noktasını, hatta tam anlamıyla “altın anahtarını” teslim etmek için hemen konuya girelim.

Maça 3-0 Mağlup Çıkıyoruz

Sırrı paylaşmadan önce durum değerlendirmesi yaparak, önce hedefe olan uzaklığımızı ve bu yolu kat etmedeki avantaj ile dezavantajlarımızı incelediğimizde, durumun aslında hiç de iç açıcı olmadığını üzülerek paylaşmak zorundayım.

UNESCO’nun 2017 verilerine (1) göre başarının sırrına erişim seviyesi olarak dünyada 86'ncı sırada, yani yoksul Afrika ülkeleriyle aynı seviyedeyiz. Hatta daha dramatik bir örnek verecek olursak; Avrupa’da yüzde 21 olan başarının sırrına erişim oranı, Türkiye’de sadece on binde bir.

TÜİK’e göre (2) ise Türkiye'de başarının sırrına erişim, ihtiyaç listesinin 235. Sırasında yer alıyor.

Anlayacağınız, mevcut şartlar başarısızlık adına dört yanımızı kuşatmış, anormal durumumuzu normal olarak kabullenmemize sebep olmuşken, başarılı olunmasının (bozuk saatin günde iki kez doğru zamanı gösterdiği ironisinde olduğu gibi) ne kadar tesadüfi bir durum olduğunu da fark etmiş oluyoruz.

Pes Etmek Yok!

Başarının altın anahtarını sunmadan önce son olarak; bir iyi, bir de kötü haberimiz var. 

Önce iyiden başlayalım.

Elbette tüm bunları, umutsuzluğa kapılalım, vazgeçelim, geri dönelim, kabuğumuza çekilelim diye paylaşmadım. Başarı için gerekiyorsa “ya yeni bir yol bulacağız ya da yeni bir yol açacağız” (3).

İyi haber şu ki, yeni bir yol açmamıza gerek yok, daha önce açılmış asfalt, aydınlatılmış ve çok şeritli yoldan ilerlememiz yeterli olacak.

Ancak kötü haber, bünyemiz buna pek alışık olmadığından, yola çıkmaya kendimizi ikna etmiş ve yola çıkmış olsak bile, kısa bir süre sonra istikrarı kaybederek geri dönme olasılığımız çok yüksek. En makul tabiri ile “kısa sürede maksimum çıktıyı sağlamak” çevresinde vücut bulan kadim alışkanlıklarımızdan cayma ve bu yeni duruma adapte olmamız hiç kolay olmayacak.

İşte Başarının Büyük Sırrı

Okuyun! 

  1. Amazon’da satışa başlamadan önce Amazon’un yönergelerini, kural ve politikalarını, kısıtlamalarını, vizyonunu, misyonunu, eğitim doküman ve videolarını (Amazon Seller University), A9 algoritmasının mantığını, Amazon satıcı forumundaki satıcıların yaşadıklarını, tecrübelerini, paylaşımlarını, Amazon hakkında basında yer alan haberleri, CEO’sunun verdiği röportajları. 
  2. Daha sonra; yerli/yabancı erişebildiğiniz kadar fazla ücretli/ücretsiz yazılı/görsel eğitim içeriğini, forumları, facebook gruplarında paylaşılan yazıları, bunlara verilen cevapları. 
  3. Ardından; bu konuda yazılmış (satış, pazarlama, tüketici refleksi, küresel ticari eğilimler, maliyet analizi, efektif planlama, satış stratejisi, dijital pazarlama, etkili excel kullanımı vb.) kitap ve pdf’leri. 

 

Son olarak; ihtiyaç duyduğunuzda profesyonel destek alabileceğiniz yazılım ve insan kaynaklarına nasıl erişebileceğinizi, veri analiz tekniklerini, yardımcı uygulamaların nasıl ve hangi amaçla kullanıldığını anlayarak okuyun.

Uzmanlığınızı Derinleştirin

Malcolm Gladwell adlı yazar “Outliers: The Story of Success” kitabında, haftada 20 saat ayırarak 10 yıl boyunca bir alan üzerine çalıştığınız takdirde toplam 10.000 saatinizi o alana ayırmış ve artık o işin uzmanı olmuşsunuz diyor özetle. 

Şüphesiz Amazon’da satışa başlamak için daha ilk günden 10000 saatlik bilgiye ihtiyaç duymayacaksınız ancak, orta-uzun vadede uzmanlaşmanız için minimum süre bu. 10000 saatlik süreyi, tam zamanlı günde 8 saat mesai ayırarak 3.4 yıla, hatta günde 16 saat ile 1.7 yıla kadar indirebilirsiniz, bu tamamen size kalmış.

Başarıyı yakalayanların olmazsa olmaz, vaz geçilmez, göz ardı edilemez en önemli gerçeği olan “okuma”yı ya hayatınızın merkezine yerleştirerek adım adım başarıya ulaşacak, ya da saati öğrenmek istediğinizde bozuk saatin günde iki kez doğru zamanı göstermesini bekleyen 99999 kişiden biri olacaksınız.

Tercih sizin. 

Referans Listesi

1 Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) verilerine göre Türkiye, kitap okuma oranında dünyada 86'ncı sırada, yoksul Afrika ülkeleriyle aynı kategoride. 

2 TÜİK’e göre ise Türkiye'de kitap, ihtiyaç listesinin 235'inci sırasında yer alıyor.

3 Kartacalı ünlü komutan Hannibal


Popüler Yazılar