Amazon Dünyasındaki Gizli Cevher: Avrupa

Amazon Dünyasındaki Gizli Cevher: Avrupa


Amazon dükkanınızı Avrupa’ya mı taşımak istiyorsunuz? Bilmeniz gerekenleri beraber inceleyelim.

Günümüzde birçok Avrupalı insanın Amerika’yı ziyaret etmek istediğini, birçok Amerikalı’nın da ölmeden önce görülmesi gereken yerler listesinde Berlin’i veya Paris’i geçirdiğini biliyoruz. Bu iki kıta ortak bir hikayeyi paylaşıyor. Peki işin Amazon tarafında durum ne?

Amazon ilk olarak Avrupa marketine 1998 yılında Birleşik Krallık’a adım atarak girdi. Aynı sene içerisinde Almanya ve 2000 senesinde ise Fransa’ya açıldı. Bu bizim için iyi sinyallerin başlangıcı olup sıradaki soruyu aklımıza getiriyor.

 

Amazon Avrupa Şuan Ne Durumda?

 

Bu soruyu tek bir sözcükle yanıtlamak gerekseydi cevap: “Fırsat!” olurdu.

Avrupa pazarı sürekli olarak büyümekte ve her geçen gün Amazon yeni ülkelere yayılmakta. Bunlardan en yenileri Hollanda ve İsviçre. 

Amazon’un en başarılı olduğu ülkeler ise İngiltere, Almanya ve ardından Fransa, İspanya ve İtalya.

Büyük Britanya’nın Brexit sonucu Avrupa Birliğinden ayrılması, Amazon satıcıları için değişiklikler getirecek olsa da satıcı hesabınızı Avrupa’da kurduğunuzda bu ülkelerden istediklerinize veya hepsine ürün satma ayrıcalığına erişeceksiniz.

Avrupa’da satış hakkına sahip olmak için yapmanız gereken; var olan satıcı hesabınızdan başvuru doldurmak, sizden istenen belgeleri sağlamak ve onay için beklemek. Onay aldığınız takdirde aynı satıcı hesabından farklı pazarlardaki mağazalarınızı ve ürünlerinizi kontrol edebiliyor olacaksınız.

 

Avrupa’da Satışın Artı ve Eksileri Nelerdir?

 

Sırada gelen aşamanın satıcılar için zorlayıcı olduğu biliyor. Her satıcının bunu doğru yönetebildiğini söylemek oldukça güç.

VAT (Value Added Tax)

Tüm Avrupa pazarında VAT olarak adlandırılan Katma Değer Vergisi olarak bahsedebileceğimiz ekstra bir vergi türü bulunmaktadır.

Bunun ülkeler için oranları;

Birleşik Krallık için %20
Almanya için %19
Fransa için %20
İtalya için %22
İspanya için %21
Hollanda için %21
İsveç için %25 tir.

Bu verginin FBA mağazanızın kurulu olduğu ülke içinde ödemesi yapılması zorunludur. Yani mal gönderdiğiniz ve stoklarınızı bulundurduğunuz Amazon deposundan her ülkeye satış yaparken vergilerinizi mallarınızın bulunduğu ülkede ödersiniz. Bunun yanında stoklarınızı farklı farklı ülkelerde depolama gibi bir opsiyon sunulmamaktadır. Tüm bu bilgiye “Seller Central” üzerinden ulaşabilirsiniz.

Vergi beyanı yapmanızda size yardımcı olabilecek üçüncü parti yazılımlar kullanabilirsiniz. Bu yazılımlar size ödemeniz gereken “VAT” tutarını hesaplayarak, yaklaşan ödemelerinizi göstererek ve geçmiş ödemelerinizin kaydını tutarak işleri biraz kolaylaştırıyor. Eğer dışarıdan bunu sizin için yapacak bir yardım almadıysanız, işiniz doğrudan stoklarınızın depolandığı ülkenin maliye bakanlığı ile olacaktır. 

Her ülkenin kendi kuralları ve yasaları olduğunu, bu sebeple her birine farklı yaklaşılması gerektiğini kesinlikle unutmamalısınız!

Başvuruda bulunmak bu sürecin kolay kısmı, asıl zorluk muhasebesinin yapılmasıdır. Tüm bu farklı ülkelerdeki karmaşık muhasebe hesaplamalarını aynı anda yönetmesi için bir şirket bulmak bile zor olabilir.

Mali makamlar ile yaşanacak görüşmeler başta korkutucu gelebilir fakat ilk aylar geçtiği andan itibaren işler yoluna girecektir.

 

Dil Bariyerlerini Aşın!

 

Sattığınız her ülkenin dilinde müşteri hizmeti verme zorunluluğunda olmasanız dahi bunu müşterilerinize sağlamak satış performansınızı gözle görülür şekilde arttıracaktır. 

Eğer FBA satış gerçekleştiriyorsanız, Amazon’un 24 saat açık olan müşteri hizmetleri servisine ulaşabilirsiniz.

Amazon var olan listelemelerinizin farklı pazarlara açılması için çevirisini yapmaz. Dolayısıyla ürün başlığı, bilgileri gibi alanların satış yapmayı hedeflediğiniz pazar için okunabilir ve anlamlı olmasını sağlamak sizin sorumluluğunuzdur. Bunun için en iyi seçenek profesyonel bir çeviri şirketi ile çalışmak veya hedeflediğiniz dili anadili olarak konuşan Amazon’a hakim çevirmenlerden hizmet almak olacaktır.

 

Almanya Pazarının Değeri 

 

Başlangıçta birçok satıcının dil bariyerinin de etkisiyle çok sıcak bakmadığı “amazon.de” yani Amazon Almanya, satıcılar için büyük fırsatlar sunuyor.

Almanca listeler hazırlamak, çeviriler yapmak caydırıcı gözüküyor olabilir fakat bu hizmeti sağlayan insanlara ulaşmak zor değil ve getirisi oldukça yüksek.

83 milyonluk nüfusu, her geçen gün daha da iyiye giden mali durumu, “Amazon.de” adresine aylık gerçekleştirdiği 500 milyon ziyaret ve Amazon Avrupa toplam cirosunun %41 gibi ciddi bir oranını ürettiği göz önüne alındığında bu ülke, Avrupa içerisindeki açık ara en büyük pazar yeri. Kalitesine güvendiğiniz, fotoğrafları, açıklaması müşteriye hitap eden bir ürünle Amazon’da yer aldığınız takdirde, Alman halkının online alışveriş alışkanlıkları sizi yüzüstü bırakmayacaktır. Bu noktada ürün kalitesine tekrar dikkat çekmekte fayda var. Amazon Almanya içerisinde başarılı bir iş yürütmek istiyorsanız, düşük kalitede ürünlerden kesinlikle kaçınmalısınız.

 

Listelerinizi Yerelleştirin!

 

Ürün sayfalarının çevirilerinin yapılmasının da ötesinde, çoğu Avrupa Birliği ülkesi için ürün paketinin ve içerdiği materyallerin de dilinin lokalize edilmesi istenmektedir. Ayrıca Amerika pazarı için üretilmiş ürünlerin ölçülerinin metrik sistemde olmadığını ve bunun da satışa hazırlık aşamasında işlem gerektirdiğini hatırlayın.

Satıcıların bir diğer dikkat etmesi gereken husus ise fiyatlandırmadır. Sürekli değişen döviz kuru, Euro ve Pound geçişlerinde göz önünde bulundurulmalıdır.

Bunların yanı sıra seçilmiş olan pazardaki tüketicilerin, satışa hazırlanan ürün ve kategoriden beklentilerin neler olduğu da ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Satışını gerçekleştirmek istediğiniz ürünün rakiplerine yapılacak derinlemesine incelemeler ve pazar araştırması hayati önem taşıyor.

 

Amazon Avrupa’da PPC Kampanyaları

 

Halihazırda PPC kampanyası yürüten ve işletmesi için ne kadar etkili olduğunu bilen satıcıları, Avrupa pazarında güzel sürprizler bekliyor. Amazon Avrupa satıcıları düşük teklifli PPC kampanyaları ile daha düşük maliyetlerle satış ve görünürlük elde edebiliyor. Avrupa’daki satıcılar içerisinde, Amazon’un işleyişine tam olarak hakim satıcının daha az  olması bunda büyük bir etmen.

Başarı için “keyword” seçimlerinizi titizlikle gerçekleştirmeniz ürün sıralamasında size çok yardımcı olacağını unutmayın. 

İngiltere’de satış yapmayı düşünen satıcılar için bahsedilmesi gereken bir diğer püf nokta ise dildeki ufak değişimlerin ne denli önemli olduğu. Amerika için satışa hazırlanmış bir ürünün bir İngiliz için belki anlaşılır olacağı ama aynı PPC kampanyalarının başarısız sonuçlar doğurabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Zorlukların üzerinden gelebildiğiniz takdirde, Avrupa pazarına satışın büyük artıları olduğu su götürmez bir gerçek. Amazon her geçen gün Avrupa’ya yönelik daha büyük yatırımlar yapıyor. Dil bariyerlerinin veya hukuki gerekliliklerin sizi durdurmasına izin vermeyip yeni pazarlara açılmak ve kârlılığınızı arttırmak için hala geç değil.
 


Popüler Yazılar