Amazon Avrupa’da Nasıl Mağaza Açılır?

Amazon Avrupa’da Nasıl Mağaza Açılır?


Amazon, 11 Haziran’da hayata geçirdiği uygulama ile Türkiye’de yerleşik firmaların Amazon’un Avrupa pazar yerlerinde satış yapmalarının önünü açmış bulunuyor. Uygulama ile Türk satıcılar ürünlerini Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya pazar yerlerinde sergileyebilecekler. Avrupalı tüketiciler ile buluşmak adına çok önemli bir fırsat oluşturan uygulama kapsamında, nasıl dükkan açacağınızı adım adım anlattık:
 

ADIM 1

https://services.amazon.com.tr adresine gidin ve sayfanın en aşağısında bulunan “Amazon Avrupa’da Satışa Başla” butonuna tıklayın. 

 

ADIM 2

Açılan ekrandaki HESAP AÇ butonuna tıklayın. Bu şekilde profesyonel bir Amazon hesabının açılış işlemlerine yönlendirileceksiniz. Hesabın aylık işletim bedeli 39 Avro’dur. 
 

ADIM 3

Açılacak ekranın en alt bölümündeki “Create Your Amazon Account” butonuna tıklayın. Daha önce şirketiniz için amazon.com.tr’de bir satıcı hesabı oluşturduysanız dahi burada farklı bir e-posta adresiyle yeni bir kayıt oluşturmanız gerekmektedir. 
 

ADIM 4

Açılan ekranda şirket yetkilisini İsim Soyisim ve iletişimde kullanılacak e-posta adresinin girişini yaparak şifrenizi belirleyin ve Next butonuna tıklayın. 
 

ADIM 5

Tanımladığınız e-posta adresine bir şifre gelecek. Bu şifreyi kopyalayarak açılan ekranda girişini yapın ve alt bölümdeki sarı butona tıklayarak ilerleyin. 
 

ADIM 6

Açılan ekranda Şirket lokasyonu olarak “Turkey” seçeneğini işaretleyin. Şirket isminin girişini yapın. İsmin tamamının sığmaması halinde (50 karakter limiti var), şirket adının sığdığı kadarını bu bölüme yapıştırın. (bununla ilgili oluşabilecek soruna ilişkin çözüm yazının sonunda).

Şirketinizin türünün sorulduğu bölümde:

* Esnaf ve Sanatkarlar için “Esnaf ve Sanatkarlar” [Craftsman and Artisans]

* Şahıs/Gerçek Kişi İşletmesi için “Gerçek Kişi İşletmeleri” [Natural Person Companies]

* Kollektif Şirket (Koll.Şti.) / Komandit Şirket (Komm.Şti.) / Limited Şirket (Ltd.Şti) / Anonim Şirket için “Özel İşletme” [Privately Owned Business]

* Kamuya Ait Ticari İşletme, Döner Sermaye için “Devlete ait işletme” [State Owned Business]

* Halka açık şirket için “Halka açık işletme” [Publicly Listed Business] seçenekleri işaretlenmelidir.

“Agree and Continue” butonuna tıklayarak bir sonraki aşamaya geçin.

 

ADIM 7

Açılan ekranda şirkete ait adres, ticaret sicil numarası, şirket yetkilisi, vergi numarası ve vergi dairesi bilgilerinin girişini yapın. Burada girişi yapılan adresin daha sonra sağlanacak evraklardaki adresle birebir aynı olmasına dikkat edin (noktalama gibi detaylar dahil olmak üzere).

Sayfanın alt bölümünde bulunan Mersis No ve birincil iletişim kişisi bölümlerini doldurun. İrtibat kişisi şirketin en az %25 ortağı ya da yetkilisi değilse ilerleyen aşamalarda bu kişi için bir yetkilendirme yazısı sağlamanız gerekecektir. 

 

ADIM 8

Bir sonraki aşamada irtibat kurulacak kişi için kişisel bilgileri sağlamanız gerekmektedir. Bu aşamada pasaport, kimlik ya da ehliyetten yararlanabilirsiniz.

Burada girdiğiniz bilgilerin seçtiğiniz evrakta yazılanlar ile birebir aynı olmasına özen gösterin.

Bu bölümde yer alan adres bilgileri kısmına ilgili kişinin ikametgah adresi girilmelidir. (özellikle şahıs firmalarında ikametgah adresi ile şirket adresi aynı olabilir).

Sayfanın alt bölümünde irtibat telefonunun girişini yaparak “Send me a text message” seçeneğini işaretleyin ve “Text Me Now” butonuna tıklayın. Telefonunuza gelen şifreyi oluşan pop-up’a girerek “Verify” butonuna tıklayın.

 

ADIM 9

Doğrulama tamamlandığında bu kişinin 1- beneficial owner (intifa hakkı sahibi,  yani %25 ve üzeri hisse sahibi) 2- legal representative (yasal temsilci yani imza yetkilisi) olup olmadığı sorulacaktır. İlgili kişinin konumuna göre bu tercihleri işaretleyin.

Sayfanın alt bölümünde şirketin tüm %25 ve üzeri hisse sahibi ortaklarını ekleyip eklemediğinizi soran bir yazı göreceksiniz. Şayet şirketin diğer büyük ortakları söz konusuysa “Add Beneficial Owner” butonuna tıklayarak bu şahıslara ait kişisel bilgilerin girişini yapın. Tüm ortakların eklendiği noktada “I confirm that I have added all the beneficial owners of the business” yazısını işaretleyin ve “Save and Continue” butonuna tıklayın.

 

ADIM 10

Bir sonraki sayfada şirkete ait bir kredi kartının bilgilerinin girişini yapın. Adres bölümüne kredi kartı ekstrenizin geldiği adres bilgilerini (posta kodu başta olmak üzere) birebir bir şekilde yazın. Kartın internet alışverişlerine ve yurtdışı alışverişlere açık olduğundan emin olun. “Save” butonuna tıklayarak devam edin. 

 

ADIM 11

Bir sonraki ekranda kart bilgilerinizi son kez görüntüleyerek teyit edin ve “Save and Continue” butonuna tıklayın. Kartınızdan işlemi takiben 39 euro aylık ücret kesilecektir.

 

ADIM 12

Bir sonraki ekranda firmanıza ilişkin olarak sağladığınız bilgileri kanıtlayacak dökümanların girişini yapmanız gerekmektedir.

Bu aşamada 3 temel dökümanın girişi yapılacaktır:

1- Proof of Registration - Kayıt belgesi alanına ticaret odasından alınmış faaliyet belgesinin yüklemesini yapın.

2- Business Document - İşletme belgesi alanına şirket ortaklık durumunu gösteren bir belgenin girişini yapın. Güncel ortaklık yapısını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi burada kullanılabilir. Anonim şirketlerde ortaklık yapısını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi nüshası olmayacağı için imza yetkilisinin imzasını taşıyan bir başka belge yükleyebilirsiniz (örneğin Hazirun Cetveli).

3- Notarized Circular Document - Noter onaylı imza sirküleri alanına imza sirküleri dokümanını yükleyin.

Tüm evrakların girişinin ardından “Save” butonuna tıklayarak bir sonraki aşamaya geçin. 

 

ADIM 13

Bir sonraki aşamada irtibat kişisine ve ortaklara ilişkin olarak sağlanan verileri destekleyen dökümanların yüklenmesi gerekmektedir.

1- Identitity Proof - Kimlik kanıtı bölümünde daha önce pasaport seçilmişse “Pasaport Yükle”, ulusal kimlik seçilmişse “Ulusal Kimlik Yükle” butonu görüntülenecektir. İlgili butona tıklayarak evrağı yükleyin.

2- Country of Birth Proof - Doğduğu Ülkeyi Gösteren Belge alanına bir önceki adımda yüklediğiniz pasaport ya da kimliği yeniden yükleyin.

3- Proof Address - Adres kanıtı alanına ilgili kişinin ikamet adresini gösteren bir doküman yükleyin. E-Devlet’ten alınan ikametgah belgesi ya da fatura yeterli olacaktır. Save butonuna tıklayarak ilerleyin.

Bu işlemi birden fazla ortak söz konusuysa tüm ortaklar için tekrarlayın. Ardından sayfanın sonunda yer alan “Submit for Verification” butonuna tıklayın.

Gerek firma gerekse ortakların belgelerini yüklemeden önce Amazon’un evrakların nasıl olması gerektiğini anlattığı şu sayfayı ziyaret edin ve yükleyeceğiniz evrakların belirtilen şartlara uyum sağlayıp sağlamadığının kontrolünü sağlayın. Evraklar son 180 gün içerisinde edinilmiş güncel evraklar olmalıdır.

 

ADIM 14

Bir sonraki adımda mağaza adınızın girişini yapın. Mağaza adınız kullanıma uygunsa giriş yaptığınız bölümün yan tarafında “Available” yazısı belirecektir. İsmin girişinin ardından “Start listing your products” butonuna tıklayın.

 

ADIM 15

Bir sonraki adımda “İki Adımda Doğrulama” ekranına yönlendirileceksiniz. İlk ekranda Enable Two-Step Verification butonuna tıklayın.

Açılan ekranda daha önce girişini yaptığınız cep telefonu numarasını tekrar girerek SMS alın ve ilgili alana kodun girişini sağlayın.

Bir sonraki ekranda yedek telefon numarasının girişini yapın.

Son ekranda “Don’t require codes on this device” eçeneğini işaretleyerek aynı bilgisayardan bir sonraki satıcı paneli girişinizde SMS mesajı gerekliliğini kaldırabilirsiniz. 

 

ADIM 16

Amazon satıcı paneline hoşgeldiniz. Atmanız gereken sadece birkaç adım kaldı. Ekranın sağ tarafında bulunan “Verify Deposit Method Information” ibaresine tıklayın.

 

ADIM 17

Eğer şirketinizin Avrupa’da bir banka hesabı varsa bu aşamada ilgili ülkeyi tercih ederek banka bilgilerinizin girişini sağlayabilirsiniz. Böyle bir hesabınız yoksa Hyperwallet uygulamasına yönlendirileceksiniz.

Hyperwallet uygulaması Avrupa’da bir sanal banka hesabı açmanıza olanak tanımaktadır. Ödemelerinizi Türk Lirası olarak almanızı sağlayan 3. Parti bir ödeme hizmeti sağlayıcısı olan Hyperwallet ile bir hesap oluşturduğunuzda Avrupa’daki ödemeleriniz Euro veya Pound olarak Hyperwallet hesabınıza aktarılır. Burada oluşan meblağı tanımladığınız Türkiye’deki banka hesabınıza Türk Lirası olarak aktarabilirsiniz.

Hyperwallet tercihi ile ilerlemek için oluşan ekranda amazon.co.uk ibaresinin yanındaki Assign butonuna tıklayın. 

 

ADIM 18

Karşınıza çıkan ekranda banka lokasyonu olarak Türkiye’yi seçtiğiniz aşamada sayfanın alt bölümünde Hyperwallet uygulamasına ait bir alan oluşacaktır. Burada “Sign up for Hyperwallet” butonuna tıklayın.

 

ADIM 19

Oluşan ekranın en sağındaki Login with Amazon butonuna tıklayın. Açılan giriş ekranında Adım 1’de girişini yaptığınız e-posta ve şifrenin girişini yapın ve “Sign In” butonuna tıklayın.

 

ADIM 20

Giriş yapacağınız ekranda Bireysel ve Şirket seçeneklerinden Şirket seçeneğini işaretleyin.

Açılan ekranda Şirket Adı ve DBA/Ticari Adı satırlarına şirket adınızı daha önce Amazon paneline girişini yaptığınız şekilde yazın. Şirket türü alanında esnaf ve sanatkarlar ile şahıs şirketleri “Ortaklık” Diğer şirketler “Kurumsal” seçeneğini seçmelidir.

“Şirket Sicil Numarası” alanında ticaret sicil numaranızın girişini yapın.

Şirket adresi bölümüne daha önce Amazon panelinde şirket adresinizi nasıl girdiyseniz birebir aynı şekilde adresinizin girişini yapın. Amazon’un kayıt işlemleri esnasında en çok önem verdiği husus girilen bilgilerin birbirleri ile tutarlılığıdır.

Devam Et butonuna tıklayarak ilerleyin.

 

ADIM 21

Bir sonraki adımda yetkili temsilci bilgilerinin girişi yapılmalıdır. Burada Hamil, yani şirket sahibi seçeneği ile ilerlemeniz tavsiye edilmektedir. Şirket sahibinin isim, soyisim ve doğum tarihi bilgilerinin girişini yapın. Ardından bu şahsa ait “İkametgah” adresinin girişini yapın.

 

ADIM 22

Bir sonraki ekranda güvenlik sorularını ve yanıtlarınız belirleyin ve Hyperwallet Kullanıcı Sözleşmesi’ni okuyarak bunu uygun bulmanız halinde sayfa sonundaki Onayla butonu ile ilerleyin. 
 

ADIM 23

Bir sonraki sayfanın alt bölümünde yer alan “Add Transfer Method” butonuna tıklayın. Açılacak ekranda Türkiye ve TRY (Türk Lirası) opsiyonları seçili bir şekilde gelecektir.  Bunları olduğu gibi bırakarak sayfa sonundaki “Continue” butonuna tıklayın. 
 

ADIM 24

Bir sonraki adımda şirketinize ait banka bilgilerinin girişini yapın. Burada SWIFT koduna (bankanızın swift kodunu google’da rahatlıkla bulabilirsiniz) ve TL hesabınıza ait IBAN’a ihtiyacınız olacak. İlgili bilgilerin girişini yaparak sayfa sonundaki “Continue” butonuna tıklayın.

Açılacak ekranda girdiğiniz bilgileri son kez teyit edin ve “Confirm” butonuna tıklayın.

 

ADIM 25

Artık İngiltere’de bir sanal hesap sahibisiniz. Ekranda görünen Sort Code ve Hesap No bilgilerini not alın ve Download butonuna tıklayarak banka beyannamenizi indirin. Artık Amazon satıcı paneline geri dönebiliriz. 

 

ADIM 26

Daha önce Türkiye seçeneğini işaretlediğiniz banka bilgileri ekranında bu kez İngiltere (United Kingdom) seçeneğini işaretleyin.

Ekranın alt bölümünde oluşacak alanda biraz önce Hyperwallet’da oluşan ve Sort Code adı verilen 6 haneli numarayı ikişer rakam şeklinde 3 ayrı bara girin.

Alt bölümde “Bank Account Number” bölümüne yine biraz önce oluşan Birleşik Krallık sanal hesabınıza ait hesap no’nun girişini yapın. Bir alt satırda banka hesap numarasının tekrar girişini yapın. “Set Deposit Method” butonuna tıklayarak ilerleyin.

Karşınıza çıkan ekranda View Deposit Methods linkine tıklayın. 

 

ADIM 27

Geldiğiniz ekranın aşağı bölümünde İngiltere için girişini yaptığınız hesap bilgilerinin onaylanması gerektiği yazısı ile karşılaşacaksınız. Burada sayfa sonundaki “Verify account” butonuna tıklayın.

 

ADIM 28

Açılan ekranda Dosya Seç butonuna tıklayarak biraz önce Hyperwallet’tan indirdiğiniz Banka Beyannamesi’ni yükleyin ve “Submit for Verification” butonuna tıklayın.

Diğer pazar yerleri (Almanya, Fransa, İspanya, İtalya) için aynı Hyperwallet hesabı üzerinden bir adet EUR para biriminde sanal hesap oluşturabilirsiniz. Adım 17’de gördüğümüz ekranda her bir pazar yerinin yanındaki Assign butonuna tıklayarak bu pazar yerlerine aynı hesabı tanımlayabilirsiniz. 

 

FİNAL

Artık işlemleriniz tamamlandı. Amazon’dan gelecek onayı bekleyeceksiniz.

Şayet şirket adınız Amazon’un tanımladığı 50 karakterlik alana sığmıyorsa girişini yaptığınız bilgiler ile sağladığınız evraklar arasında bir uyuşmazlık tespit etmeleri olası. Bu gibi bir durumda “Get Support” bölümünden kendilerini arayabilir ya da aşağıda belirttiğimiz e-posta adresine durumu izah eden bir e-posta gönderebilirsiniz. Daha önce bu süreci başarıyla geçmiş bir e-posta taslağını da aşağıda paylaşıyoruz.

Alıcı: seller-verification-enquiry@amazon.co.uk

E-posta Başlığı: Business Name Error

Hello,

We are a new seller, setting up our account. We were unable to insert our full business name on Seller Central due to a character limit. And we were directed by a seller associate to contact you through this email.

Our current name on the account is this: [Şirket adınızın 50 karakterlik alana girebildiğiniz kısmı]

Our full and correct name is this: [Tam şirket adınız]

You can see our correct name in the document attached to this email, which we also provided during account set-up.

Due to the inconsistency between the document and current name in account we could not continue to the verification of the account.  

We would be grateful if you can assist us on this issue.

Best regards.

[İsminiz, Ünvanınız]

 

Amazon ABD’de şirketler için mağaza açılış işlemlerine buradan, bireysel hesap açılış işlemlerine buradan ulaşabilirsiniz

 


Popüler Yazılar