Amazon Avrupa’da Satış

Amazon Avrupa’da Satış


1- Ürünün Başlığı ve Açıklaması 

Amazon Avrupa’da hedef grup İngiliz'lerdir. İngilizlerin dilbilgisi alışkanlıkları, dil ve gramer kullanımındaki hassasiyetler açısından Amerika Birleşik Devletleri'ndeki İngilizceden çok farklı olduğundan, Amazon.com listelemesinde kullanılan İngilizce ve başlık bire bir olarak kopyalanarak kullanılmamalıdır. 

Bu sorunu çözmek için, önce satışını yaptığınız ürünleri Avrupa’da satan diğer satıcılar ile birlikte, en çok satanlar ait (best seller) başlıkları ve listelemeleri gözden geçirin. İkinci yol olarak, satışını yaptığınız ürünün yerel markasının resmî web sitesine inceleyerek, kullanılan kalıp ve cümleler ile sizin listelemeniz arasındaki farkları tespit edebilirsiniz. 

2- İngiltere'ye Ek Olarak Amazon İspanya, İtalya, Fransa, Almanya Platformları 

Bu dört site birbirinden bağımsızdır ve listelemeler yerel dilde gerçekleştirilmelidir. Pek çok satıcı yalnızca İngilizce biliyor ve reklamını yaptıkları zaman, bunları Google üzerinden de çeviriyorlar. Ancak Google kelimeleri çevirmek için ne tür eşleme yöntemi kullanıyor? 

Örneğin, PPC ile daha önce reklam verirken EXACT eşlemeyi kullandıysanız, hali hazırdaki Amazon ABD’de kullandığınız İngilizce reklam kelimelerini doğrudan Google Çeviri aracılığıyla farklı dillerde diğer ülkeler için de ekleyebilirsiniz. Ancak bir hafta sonra PPC raporlarını kontrol ettiğinizde, bu kelime öbekleriyle eşleşen hiçbir arama kelimesi olmadığını veya tıklama almadığına şahit olabilirsiniz. 

Öyleyse; google’da çevirdiğimiz kelimelerin neden eşleşmediğini nasıl açıklayabiliriz? Panik yapmaya gerek yok. PPC’de aynı kelimeleri geniş (BROAD) eşleme ile reklam grubunuza eklediğinizde, ortaya çıkan etkinin eskisinden 10 kat daha iyi, BROAD eşleşmenin gösterim oranın daha yüksek ve ACOS oranın daha düşük olduğunu görebilirsiniz.

Satış yapacağınız ülkenin yerel diline yabancı ve çok hakim olmadığınızda, PPC’de kullanılacak kelimeleri BROAD eşlemeli bir yaklaşımla ele almanız önerilir. Daha sonraki aşamalarda PPC raporlarından elde edeceğiniz Müşteri Arama Kelimelerini (Custumer Search Term) kullanarak geniş eşlemeli teklifleri ve PPC harcamalarınızı yavaşça azaltabilirsiniz. 

Kaynak : https://bbs.fob5.com/thread-214269-1-1.html


Popüler Yazılar