Arama Terimi Alanlarında Güncelleme

Arama Terimi Alanlarında Güncelleme


Amazon, 2 Ağustos 2018'de Amazon Seller Central'daki arama terimi alanlarına bir güncelleme yaptığını duyurdu. Amazon tarafından gerçekleştirilen bu güncellemenin getirdiği önemli değişiklikler şunlardır:

Arama terimlerinin toplam uzunluğu (önceki 250 bayta kıyasla) artık 249 bayt ile sınırlıdır.

Bu limit artık boşluk, tire, virgül vb. karakterleri de içeriyor.

Ürün listenizi düzenleyebilmek veya oluşturabilmek için arama terimlerinizin belirtilen uzunluk sınırında olması gerekiyor.

Amazon bu güncellemeyi Satıcı Merkezi aracılığıyla aşağıdaki mesajı görüntüleyerek duyurdu:

Satıcı Merkezi (Backend) Anahtar Kelimeleri nelerdir?

Amazon Satıcı Merkezindeki arka uç arama alanları Amazon SEO çabalarının önemli bir parçasıdır. Ürününüzün olmasını istediğiniz tüm anahtar kelimeleri bu alan aracılığı ile set ettiğiniz kelimelerle Amazon’un arama sonuçlarında sıralayabilirsiniz.

Backend Anahtar Kelimeleri

Yapılan bu değişiklik bizi nasıl etkiler?

Arka uçtaki (backend) anahtar kelimelerin uzunluğundaki kısıtlama ve boşluklar, kısa çizgiler, virgüller gibi ekstra karakterlerin byte limitine dahil edilmesi hem AB hem de ABD'deki tüm Amazon satıcıları için geçerli.

Satıcılar bu yeni değişikliğe göre arka plan arama terimlerini tekrar gözden geçirerek limitler dahilinde olduğuna emin olmalı.

Amazon Satıcı Merkezi hesabınızdaki yeni bir ürün listesi için anahtar kelimeleri doldururken arama terimleriniz karakter sınırını aşarsa bir uyarı mesajı görüntülenir. Ayrıca Amazon duyurusuyla çelişen listelemelerinizdeki düzenlemeleri de bu sınırlara uyana kadar kaydedemeyeceksiniz.


Backend Anahtar Kelime Degisiklikleri
Mevcut ürün listelemelerinin endekslenmesi şu anda değişmedi. Ürünleriniz önceki 250 bayt limitine (boşluk vb. sayılmadığı) kadar karakter sınırını aşan anahtar kelimeler için arama sonuçlarında görünmeye devam edecektir. Bununla birlikte, listenizi düzenleme sırasında satıcı merkezi arayüzünde (envanterde değil) bir uyarı mesajı alabilirsiniz. Mevcut bir listeyi güncellemek istediğinizde, arka uç anahtar kelimelerinizin uzunluğunu yeni limite göre ayarlayana kadar yaptığınız değişiklikleri kaydedemeyeceksiniz.

Şimdi ne yapmalıyım?

Yeni başlayanların beklemesini ve satıcı merkezinde bu konu ile ilgili bir uyarı olup olmadığını gözlemlemesini öneririz. Bu değişimin tam olarak ne anlama geldiğinden emin olmadan önce, her bir ürün listenizi değiştirmeye çalışmaktan kaçınmanız en iyisidir.

Mevcut ürün listelemelerinde ne olacağı henüz açık değil ve boşluk, tire, virgül vb. bayt limitine dahil edilmeye devam edilip edilmeyeceği netleşmedi. Şimdilik yalnızca, sıfırdan yeni liste oluşturmalarda anahtar kelime uzunluğunuzu yeni sisteme göre ayarlamanızı ve mevcut listelemelerinizi yakından takip etmenizi öneririz.

Mevcut listelerinizdeki anahtar kelimelerinizin hala efektif olarak indekslenip indekslenmediğini ara ara kontrol ve takip etmeniz, yarışta geri kalmanızı engelleyecektir.

Gelecekteki ürün listelemelerim açısından bu ne anlama geliyor?

Yeni arka uç anahtar kelime güncellemesi açıkça, anahtar kelimelerinizi gelecekte daha da sıkılaştırmanız gerekeceği anlamına geliyor. Anahtar kelime araştırması ve Amazon SEO, ürün listelemenizin tüm alakalı arama sonuçlarında görünmesini sağlamak için daha da önem kazanacak.

Dolayısı ile anahtar kelimelerinizi belirlerken daha seçici olmanız ve en alakalı anahtar kelimelerin 249 bayt sınırına dahil edildiğinden emin olmanız gerekir.


Popüler Yazılar