Amazon Arama Hacimlerini Vermeyi Kesti

Amazon Arama Hacimlerini Vermeyi Kesti


 

Amazon bir API üzerinden ulaşılabilen arama hacimleri verisini paylaşmayı durdurdu. Bu satıcılar ve ürün arayan potansiyel satıcılar çok ciddi bir durum. Ürünlerin lansmanının yapılacağı doğru kelimelerin seçilmesinde ve hali hazırda satışta bulunan ürünleriniz için yeni kelimeler bulmak için son derece önemli olan bu bilgiye artık ulaşılamıyor olması ciddi endişeleri beraberinde getirdi.

 

Öncelikle belirtmek gerekir ki, AmzCozumleri.com olarak bizim tahminimiz Amazon’un bu veriyi hiç bir zaman bilinçli olarak vermediğiydi. Bu gizli kalmış yöntemi bilen yazılımlar keyword hacimlerini direkt olarak Amazon’dan çekerek kullanıcılara sağlıyordu. Amzcozumleri.com yazılımlarından biri olan AmzRun.com adresinden Helium10 gibi yazılımların ciddi aylık ücretler ile sattığı bu veriyi ücretsiz olarak kullanıcılarımızla son dakikaya kadar paylaşmaya devam ettik. Şimdi bu değişiklikten Keyword Hacimlerini satan yazılımların nasıl etkileneceğini konuşalım.

 

Helium10

 

 

Şimdi önümüzdeki soru ise gerçek Amazon verisi olmadan nasıl ilerleneceği. İyi haber gerçek  Helium10’in verileri arşivlediği için bir süre daha kullanıma el verişli olacak olması. Ancak zamanla yeni oluşan kelimelerdeki veriyi sunamadığı için gelecekte, ki burada bahsedilen gelecek sadece bir kaç ay ilerisi, kullanışsız olacak.

 

Merchantwords - KeywordInspector - Sonar vb.. (Google verisinden çıkarım yapan tüm yazılımlar)

 

 

Geriye kalan alternatiflerden bir kaçı Merchantwords ve Keywordinspector gibi Google arama hacimlerini kullanarak Amazon arama hacimlerini tahmin eden yazılımlar. Bu yöntemi kullanarak arama hacimlerini sunan yazılımlar hayatlarına olduğu gibi devam edecek. Fakat malesef Google arama hacimlerinden yapılan tahminler oldukça tutarsız olduğu için AmzÇözümleri olarak hiç bir zaman bu yöntemi kullanan yazılımları tavsiye etmedik.

 

JungleScout

 

Son kalan alternatif ise JungleScout’un geçtiğimiz aylarda geliştirdiği mödülü olan KeywordScout. JungleScout yukarıda bahsedilen iki yöntemden de farklı olarak, kendi kullanıcılarının verilerinden faydalanarak tahminleme yapmakta. Bu yöntemi açıklamak için öncelikle arama hacminin ne olduğunun tam olarak anlamamız gerekli. Günlük arama hacmi ilk sayfada bulunan bir ürünün gün içerisinde aldığı tüm görüntülenmelerin toplamıdır. O arama kriterinde ilk sayfada bulunan bir ürün tüm aramalarda görüntüleneceği için, kelimenin toplam aranma sayısı ile ilk sayfadaki ürünün görüntülenmesi sayısı birbirine eşit olacaktır. JungleScout’un yöntemi kendi veri tabanındaki müşterilerinden entegre ettiği bilgilerle arama hacimleri sonucunu ilk sayfada sponsorlu olarak bulunan ürünler üzerinden tahmin etmek üzerine kuruludur. Dolayısıyla, Amazon’un gerçek arama hacimlerini verdiği API bağlantısını kapatması JungleScout verilerini de etkilemeyecektir. JungleScout’un tahmini hiç bir zaman gerçek Amazon verisi kadar kullanışlı olmasa ve özellikle kimi keyword’lerde ciddi sapmalar bulunsa da, Merchant Words, Keyword Inspector ve Helium10’e göre daha iyi bir seçenek olmaya devam edecek.

 

Alternatif Yöntem

 

 

Son yöntem ise Çinli’lerden temin edilen ve gerçek Amazon verisi olduğu belirtilen kategori bazlı raporlardır. Bu raporlarda sadece kelimelerin arama hacimleri değil bunun yanında hangi kelimede yapılan aramalar sonucunda ne kadar ürüne tıklama, sepete ekleme ve hatta alım olduğu gibi yazılımların hiç birinde bulunmayan ve çok değerli olan bilgiler paylaşılmaktadır. Satıcılar için bir kelimenin ne kadar arandığından ziyade, o kelimede ne kadar satış olduğu önemlidir. Basit bir örnek ile açıklayacak olursak bir kelime günde 10.000 kez aratılıyor fakat o kelimeden gelen satış oranı %1 iken, bir çok 2.000 kez aratılan kelimedeki satış oranı %10’dur. Bu durumda siz sadece hacime bakarak seçiminizi yapıyorsanız aslında hacimi yüksek olan fakat o kelimede birinci sayfaya gelseniz dahi satış yapamayacağınız ölü bir kelimeye yatırım yapıyor olabilirsiniz.

 

Bu raporları binlerce dolarlık maliyete sahip olsa da AmzCozumleri.com tarafından raporlar satın alınarak AmzCozumleri.com eğitim grubu ile paylaşılmıştır. Yukarıda Baby kategorisi için alınmış olan bir rapordan örnek ekran görüntüsünü görebilirsiniz.


Popüler Yazılar