Amazon Algoritması Değişti

Amazon Algoritması Değişti


Destek verdiğim firmaların ve kendi ürün listelerimi günlük olarak kontrol etmenin doğru olduğunu biliyorum. Bu makalemde, işte bu kontrollerim sırasında değişime uğradığını fark etiğim Amazon algoritmasından ve özellikle de tıklama başına ödeme reklamı olarak da bilinen Amazon PPC’yi kullanan satıcıların bu değişimden nasıl etkileyeceğini paylaşacağım.

Bu değişiklği ilk olarak kendi Amazon listelerimde fark ettim. Ardından durumu fark eden satıcılar peşi sıra bana ulaşmaya başladı ancak henüz değişikliğin etkilerini tam olarak kavrayamamışken, başkalarını nasıl etkilediğinden de pek emin değildim.

Bana ulaşan Amazon satıcıları ürün listelemelerine bir göz atıp atamayacağımı, Amazon sıralamasında listelerinin dramatik bir şekilde aşağılara düştüğünü ve neden kaynaklandığını bilmediklerini söylediler. Baktığım listelerin çoğunda, Amazon'un 2018'de yaptığı yeni algoritma değişikliğinden kaynaklandığını anladım.

Bu noktada “algoritma nedir” diye soruyor olabilirsiniz. Algoritma kısaca; hesaplamalar veya diğer problem çözme işlemlerinde özellikle bilgisayar tarafından izlenecek bir süreç veya kural kümesi olarak tanımlanır. Temel olarak, dünyadaki her arama motoru bir algoritmaya sahiptir ve bu algoritma arama motoruna, bir kişi ulaşmak istediği bilgiyi arama çubuğuna yazdığında ne tür bilgileri göstermesi gerektiğini söyler.

Amazon’un algoritması geçmişte, ürün listenizden anahtar kelimelerinizi çeker ve ürününüzün Amazon tarafından kaç tane satış yaptığına bağlı olarak sıralardı. Anahtar kelimelerinizin sıralamaya etki edebilmesi için önce Amazon tarafından dizine eklenmeli, yani indekslenmelidir. Eğer dizine eklenmemişse (indekslenmemişse), ürününüzün kaç satış yaptığından bağımsız olarak bu anahtar kelimeler için sıralama alamazsınız.

Yakın zamana kadar, Amazon algoritmasının gözünde bir “satış” sadece “satış” olarak görülüyordu ancak şimdi bu değişti. Artık Amazon, nereden geldiğine bağlı olarak satışlara daha farklı oranda ağırlık vermeye başladı. Size bu durumu anlatabilmek için Amazon algoritmasının çeşitli oranda ağırlık verdiğini düşündüğüm faktörleri ve farklı yolları gösteren bir grafik oluşturdum:

Amazon Algoritması 2018 Değişiklikler

Gördüğünüz gibi, organik arama ve satış geçmişi, Amazon algoritmasının ürününüzü sıralamasında kullandığı en büyük iki itici güçtür ve yukarıdaki grafikte bu ağırlığın tüm Amazon algoritmasının %40'ını kapladığını açıkça görebilirsiniz.

Eskiden PPC satışlarının diğer satışlarla eşit ağırlıkta olduğu düşünülürdü ancak bu artık geçerli değil. Yani PPC ile satış aldığınızda, (PPC, organik satışa göre Amazon algoritmasında çok daha küçük bir etken olduğu için) satış yaptığınız PPC kelimesinde sıralamanızın yükseleceği anlamına gelmiyor. 

Bunu nasıl mı biliyorum? PPC ile yüzlerce satış yapan ürün listeleri gördüm ve ne yaparlarsa yapsınlar daha yüksek bir sıralamaya sahip olamıyor, hatta Amazon’un sıralamasında düşüyorlar. Diğer taraftan Amazon dışı bağlantılar aracılığıyla satış yapan ürünleri listeleri, grafikte görebileceğiniz gibi Amazon’un sıralamasında önceliklendirilerek daha hızlı ilerliyorlar. Dış bağlantıların etkilerini, Amazon'un ürün listelemenizi sıraladığı konuma göre açıkça görebilirsiniz.

Dış bağlantılar aracılığıyla çok fazla satış yapıyorsanız, diğer web sitelerinin Amazon ürün listelemenize bağlı olduğunu ve insanların bu bağlantılardan gelip ürününüzü satın aldığını düşünüyorsanız, bu durum Amazon’un saflarında son derece yüksek bir seviyeye çekilmesine neden olacaktır. Tüm satışlarınız PPC (Amazon reklamları) üzerinden geliyorsa, PPC yoluyla çok fazla satış yapmış olsanız bile ürün listelemeniz geri gelebilir.

Bu değişiklik muhtemelen Amazon’un, en iyi ürünleri en üste sıralamadığını fark etmesi üzerine ortaya çıktı. Her noktada müşteri memnuniyetini ön plana çıkaran ve platform akışını buna göre tasarlayan Amazon, PPC bütçesi diğer satıcılardan yüksek satıcılara ait ürünlerin finansal güçle ilk sayfalarda listelenerek yüksek satışlar elde etmesi ile kazandığı ilk sayfalardaki organik sıralamaların, müşterilerine fayda sağlamayacak bir sıralama olduğuna karar verdi.

Elbette ne kadar değişirse değişsin, organik satışlar daima Amazon'da en önemli belirleyici etken olacak. Ancak efektif bir sıralama için yapmanız gereken şey, ürünlerinizde çok fazla organik satış almaya başlamadan önce dış kaynaklı satışlarla sıralamada üst sayfalardan yer kapmak olmalıdır. Bu yüzden ilk satışlarınızı harici bağlantılardan alma konusuna odaklanmalısınız. Bu sizi PPC’den daha hızlı üst sayfalara taşıyacak, böylece daha fazla organik satış yapmaya başlayacak ve Amazon'un arama sıralamalarında sizi daha iyi bir yere konumlandıracaktır.

Yine aynı grafikte, Amazon'un satışlarınızı 180 günlük bir dönemde de ölçtüğünü görebilirsiniz. Bu nedenle, ürününüz harici veya PPC satışları ile iyi bir şekilde satış yapıyorken envanter tükenir ise sıralamanızda düşüş görünecektir. 

Envantere geri döndüğünüzde daha önce satış yaptığınız dış kaynaklardan satış yapmaya başlayacak olsanız bile, rakipleriniz Amazon'un 180 günlük dönemde satış yapma algoritmasıyla çok fazla puan kazandığından, ürününüz satış sıralamasında geri adım atmaya devam edecektir.

Grafikten de görebileceğiniz gibi, Amazon'un ürünlerinizi nasıl sıraladığına dair daha birçok faktör var. 2018'de fark ettiğim en temel değişiklik, harici bağlantılardan yapılan ürün satışları daha yüksek sıralamaya sahip olurken, PPC'den elde edilen satışların aynı oradan sıralamaya etki etmiyor olması. Ayrıca PPC'ye aşırı derecede bağımlı olan listeler, Amazon’un algoritmasında daha önce taşıdığı ağırlığı artık taşımayacağından sıralamada geri kalıyor.

Amazon Algoritması 2018 Değişikliklerinin Orta-Uzun Vadeye Etkisi Ne Olacak?

Amazon PPC maliyetleri sürekli artıyor. Arama sıralamanızın sürekli olarak azalması, planın ne yönde ilerlediğini gösteriyor? Ürünlerinizi sıralamak ve onları Amazon arama sıralamalarında yüksek tutmak için planınız nedir?

Aslında cevap basit. Hedefiniz, PPC'ye aşırı bağımlı olmadan Amazon dışındaki kitlenizi oluşturmak için dikkatinizi daha fazla odaklamaya başlamak, böylece Amazon dışından daha fazla satış elde edebilmek ve bu yolla ürün sıralamanızı arttırmak olmalıdır. 

Kaynak : http://www.internetbizuni.com/blog/amazon-algorithm-2018


Popüler Yazılar