Alibaba Trade Assurance Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Alibaba Trade Assurance Hakkında Bilmeniz Gerekenler


 

Alibaba Trade Assurance (Ticaret Güvencesi) Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey!

 

Daha önce doğru tedarikçilerin nasıl bulunacağını videomuzda işlemiş ve tedarikçilere ödeme yapma yöntemlerinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise Alibaba Trade Assurance kullanımını işleyeceğiz.

 

Alibaba.com Trade Assurance sistemini 2014 yılında kullanıma açtığından itibaren, Çin’den ürün almak isteyen bir çok kişi Trade Assurance yöntemini kullanarak ürün alırken karşılaşılan riskleri minimize etti. Bu yazımızda Alibaba Trade Assurance kullanarak nasıl güvenli bir şekilde Çinli üreticilerle ticaret yapabileceğinizi inceleyeceğiz:

 

Alibaba Trade Assurance Nasıl Çalışır

.

Adım 1: Trade Assurance üzerinden siparişinizi oluşturun.

Adım 2: Alibaba Trade Center içerisinden (My Alibaba sekmesinden girebilirsiniz) tedarikçiler ile iletişime geçin.

Adım 3: Create Purchase Contract (Alış kontratı tıkla) üzerine tıklayın.

Bu kontrat sadece kontrattaki ürünler için geçerlidir,  tedarikçi ile alıcı arısındaki geçmiş ürün anlaşmaları bu kontrattan etkilenmeyecektir.

Adım 4: Confirm contract (kontratı onaylayın)

Adım 5: Ödemeyi yapın: Kredi Kartı ya da Banka Transferi ile

Ödemeyi Alibaba tarafından belirtilen hesaba yapmalısınız.

Alibaba Trade Assurance sizi iki şekilde koruyacaktır:

 • A. Ürünlerin sözleşmede belirtilen tarihte gönderilmemesi durumunda
 • B. Ürünlerin belirtilen sözleşmede belirtilen özelliklere uymaması durumunda.

Aşağıdaki video Alibaba arayüzünü görebilirsiniz.

 


 

Alibaba Trade Assurance tam olarak nedir?

Alibaba Trade Assurance Program uluslar arası alıcıların Alibaba platformundan alışveriş yaparken ek bir güvenlik mekanızması olarak işlemektedir. Program sayesinde aşağıdaki koşullara uymayan siparişler için iade alabilirsiniz:

 1. Gönderim son gönderim tarihinde yola çıkmamış olması.

 2. Ürünlerin kalite standartlarının altında olması ya da sözleşmede belirtilen özellikleri sağlamaması.

Yukarıdaki koşulların hangi durumlarda ve nasıl sağlandığını yazının devamında işleyeceğiz. Şimdilik temel bilgilerle devam edecek olursak ilk bilmemiz gereken şey Alibaba Trade Assurance’ın sadece Gold Supplier (altın tedarikçi) statusüne sahip olan tedarikçiler tarafından sağlandığıdır. Dolayısıyla iletişimde olduğunuz her tedarikçi ile Trade Assurance kullanma şansınız olmayacaktır. Doğru tedarikçilerin nasıl bulunduğunu detaylı olarak işlediğimiz videomuzda Gold ve onaylı tedarikçilerle nasıl iletişime geçileceğini izleyebilirsiniz.

Alibaba Trade Assurance ile yapılan işlemlerin limiti değişebilmektedir. Eğer tedarikçinin sunduğu maksimum tutar, sizin toplam tutarınızın altındaysa, anlaşmanızın sadece belirli bir kısmı koruma altında olacaktır. Bir örnek ile açıklayacak olursak, tedarikçinin Trade Assurance’ının 20.000 Dolara kadar olduğu durumda, 30.000 Dolarlık bir anlaşma yaparsanız, anlaşmanın sadece 20.000 Doları Alibaba Trade Assurance koruması altında olacaktır.

 

Ayrıca daha önce de belirtildiği gibi Trade Assurance’ın devreye girmesi için ödeme mutlaka Alibaba Checkout Sistemi kullanılarak Alibaba’nın belirttiği hesaba yapılmalıdır.


 

Detaylı Ürün Özelliklerini ve  Kalite Gereksinimlerini Belirtmediyseniz İade Beklemeyin

Alibaba iade sürecini başlatmak için sadece şikayetiniz yeterli olmayacaktır. Özellikle Alibaba’nın ana gelir kaynağının tedarikçilerin platforma yaptığı ödemeler olduğunu düşünüldüğünde Alibaba iade sürecini başlatmak için detaylı kanıt olmasını istemektedir.

Ayrıca promblem ile karşılaşılan bir çok durumda sorumluluğun çoğu tedarikçi yerine isteklerini doğru şekilde belirtmemiş olan alıcıdan kaynaklanmaktadır.

Alibaba Trade Assurance kullandığınızda gönderim tarihi (shipping date) belirtmek zorunludur. Ayrıca siparişin ‘’sözleşmede belirtilen gereksinimlere’’ uyacağı maddesi ‘’the quality requirements agreed in the purchase contract’’ onaylanmalıdır.

Sipariş onaylandıktan sonra tedarikçi bir kontrat yükleyecektir (burada bahsi geçen tüm işlemlerin Alibaba.com üzerinde gerçektişini unutmayın). Bu kontratta kalite gereksinimleri bulunacaktır.

Eğer bu noktada kalite gereksinimleri doğru olarak belirtilmezse ileride işlerin kötü gitmesi durumunda ücret iadesi gerçekleşmeyecektir.  Bir ürünün alıcının sadece kafasındaki standartlara uymuyor olması Alibaba’nın iade sürecini başlatması için yeterli değildir.

Alibaba teknik kalite standartlarının belirtilmediği durumlarda nasıl davrandığı konusunda oldukça açıktır.

 

Kalite Standartları Sözleşmede Açıkça Belirtilmemişse Ne Olur?

Alibaba: ‘’Kalite standartlarının açıkça belirtilmediği durumlarda, iade kararı 3. Parti bir denetim firmasının tavsiyeleri doğrultusunda verilecektir.”

 

Yukarıda belirtildiği gibi sözleşme şartlarının açık olmadığı durumlarda denetim firmasının ISO ve ASTM standartları doğrultusunda verdiği karar esas alınacaktır.

 

Bu noktada kalite standartlarının iyi kalite anlamına gelmediğini belirtmekte fayda var. Örnek verecek olursak, çocuk giyim tekstili satın almak istediğiniz durumda, sizin istediğiniz ürünün gereksinimleri aşağıdaki gibi olabilir:

 • Fabric: Organic cotton, 200 gsm

 • Fabric Color: Pantone 1935 D

 • Design: As specified in design_draft_a.pdf attachment

 • Dimensions: As specified in design_draft_dimensions.pdf

 • Care label: As specified in label_b.pdf attachment

 • Zipper. YKK

 • California Prop 65 Compliant: Yes

 • REACH (EU) Compliant: Yes

 • CPSIA (US) Compliant: Yes

 

Eğer yukarıdaki maddeler arasında herhangi birini atlar ya da kendi istekleriniz doğrultusunda herhangi bir ek madde koymassanız, her ne kadar üretici ile Skype üzerinde anlaşmış olursanız olun, tehlikeye açık olacaksınız. İade istemeniz durumunda yukarıdaki maddeleri sözleşmede belirttiğini kanıtlayamassanız Alibaba karar için denetim firmasına başvuracaktır. Ve unutmayalım ki bir kumaşın rengi kalite standartı değildir. Ürünlerin renginin belirtilmediği ve işlerin ters gittiği bir felaket senaryosunda denetim firması sizi haklı bulmayacaktır.

 

Bu yüzden Trade Assurance doğru kullanılmadığı takdirde iade ya da ürünlerin doğru teslimatı için bir garanti değildir.

Artık konu hakkındaki bilgimiz arttığına göre, sipariş verirken aşağıdaki gereksinimlerin önemini eskiye göre çok ciddiye almamız gerekiyor:

 1. Ürün gereksinimlerini eksiksiz olarak nasıl doldurmalıyız?

 2. Ürünümü göndereceğim ülke ya da platformda hangi ürün gereksinimlerine ihtiyaç var?

 3. Tedarikçimiz ürün gereksinimleri konusunda iş birliğine açık mı?

 

Ancak yukarıdaki soruların cevabına tam olarak hakim olunduğu durumda tedarikçi ile sözleşme açık nokta bırakılmadan doldurulabilir ve Alibaba’nın anlaşmazlık durumunda kabul edeceği bir standartta olur.

 

İade Süreci ve Geri Ödeme

İade sürecinin başlatılmasının ardından Alibaba bir denetim firmasını kalite denetimi için tedarikçiye gönderecektir. Denetim firması sözleşmede yer alan gereksinimlerin sağlanıp sağlanmadığı yönünde fikir beyan edecek ve eğer ürünler kalite denetiminden geçemezse üreticiye uyarı bilgilendirmesi gönderilecektir.

Bildirinin gönderildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde tedarikçi sorunları gideremezse Alibaba devreye girecektir.

Alibaba’nın devreye girmesinin ardından, öncelikle Alibaba sözleşmeyi inceleyecek ve sözleşmedeki maddeleri denetim firmasının bulgularıyla karşılaştırarak tedarikçinin hatalı olup olmadığına karar verecektir.

Tedarikçinin hatalı bulunduğu durumda Alibaba, Trade Assurance tarafından korunan tutar kadar ödeme iade edilecektir.

 

Özet

 

Alibaba Trade Assurance alıcıları koruyan ve üreticilerin belirtilen standartlara ulaşmasında dış bir faktör olarak pozitif etki eden bir özelliktir. Fakat bununla beraber Trade Assurance tarafından korunabilmek için sadece işlemi Trade Assurance ile gerçekleştirmek yeterli değildir. Tüm ürün gereksinimleri açıkça belirtilmediği takdirde, yalnızca Trade Assurance yapılmış olmasının büyük bir faydası olmayacaktır. Her ne kadar gereksinimleri eksiksiz olarak belirtmek ürüne bağlı olarak ciddi zaman ve efor alıyor olsa da kesinlikle atlanmaması gereken bir adımdır.

 

Önemli Not: Yazı chinaimportportal kurucusu Fredrik'ten alıntıdır, web sitelerini buradan ziyaret edebilirsiniz.


Popüler Yazılar