Akıılı Telefonların Online Alışverişe Etkisi Var mı?

Akıılı Telefonların Online Alışverişe Etkisi Var mı?


Son zamanlarda yapılan araştırmalar ve testler gösteriyor ki e-ticaret pazar yerlerinde organik aramaların yoğunluğu mobile kaymaya başlamış durumda.

Verilere göre kısa bir zaman içerisinde mobil cihazlar üzerinden yapılan aramalar masaüstü cihazlardan yapılan aramaları geçebilir.

Bu nedenle ürünlerinizin mobil görünüme uygun olup olmaması dönüşüm oranlarınızı etkileyen başlıca faktör olabilir.

Her zaman ulaşabilir ve hızlı bir şekilde talepleri karşılayabilecek alt yapıda olmak, bu değişim sonucunda e-ticaret yapanların dikkat etmesi gerekenler konular arasında.

Online e-ticaret ile 7/24 açık bir online bir mağazaya sahip olduğunuzu unutmamanız gerekiyor.

Fiziksel mağazadan alışveriş yapma alışkanlığının %57 oranında düştüğü günümüzde, satış yapmak isteyenlerin öncelikli olarak mobil kullanımına önem vermesi gerekiyor.

Siz de eğer online e-ticaret satıcısı iseniz satış yaptığınız pazar yerlerinde ve varsa kendi web sitenizde ürünlerinizi mobile entegre ederek,  dönüşüm oranınızı artırmalısınız.

Bununla birlikte online pazar yerlerinde de mobil cihazların özellikleriyle ilintili olarak internet sağlayıcılardan kaynaklanan hız sorunlarının da dikkate alınarak gerekli alt yapı çalışmalarının yapılması gerekiyor.

Ürününüz mobilde nasıl görünüyor?
 

En genel sorunla başlamak gerekirse mobil cihazların hayatımıza girdiği zamanlardan itibaren mobil uyumluluk olmazsa olmaz bir özellik haline geldi.

Mobil uyumlu olmayan sitelerin ve uygulamaların satış rakamları günden güne azalmaktadır.

Hatta Google, mobil uyumlu olmayan siteleri mobil arama sonuçlarında bile endekslemiyor yani arama sonuçlarında göstermiyor.

2- Akıllı Telefonlara Göre Optimizasyon Niçin Önemli?

Mobil uyumluluk beraberinde akıllı telefonların yapısına göre uyumlu olmayı getiriyor.

Piyasada birçok marka ve birçok ekran çözünürlüğünde akıllı telefon modeli bulunuyor. Tüketicilerin hangi cihaza sahip olursa olsun, farklı ekran çözünürlüklerinde de sitenizin ve ürünlerinizin aynı görünümde kalması oldukça önemli. 

Akıllı telefonların kullanımındaki artış doğrudan bu teknolojinin sunduğu imkanların kullanımını da etkiliyor. 

Araştırmalara göre online olarak yapılan alışverişlerin %34’ü mobil üzerinde yapılıyor.

Eğer uygulamalar, mobilin bu avantajlı yapısından yararlanmak istiyorsa öncelikli olarak hızlı ve pratik bir alt yapı ile müşterilere sorunsuz bir alışveriş deneyimi sunmaları gerekiyor. 

Bunun dışında Sosyal medya ve Google Ads gibi araçların raporlarının iyi okunması ve yorumlanması başarılı olmanın oldukça büyük paylarından biri.

Bu büyük pay, alışveriş alışkanlıklarına bağlı olarak da gelişiyor.

E-ticaret girişimcilerinin satışları yorumlama, buna bağlı satış stratejisi geliştirme ve marka bilinirliği gibi e-ticaretin yapı taşlarından olan kavramların altında tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları yattığını bilmeleri gerekir.

Mobil ile değişen alışveriş alışkanlıkları da, bu kavramlara daha detaylı bir çerçeveden bakmamıza fırsat tanıyor. 

Aynı zamanda değişen alışveriş alışkanlıklarına göre stratejisini güncelleyen girişimcilere rekabetçi e-ticaret piyasasında diğerlerinden bir adım daha öne çıkarıyor.

Mobil ile alışverişin her zaman ve her yerde kolayca yapılabiliyor oluşu tüketicilerin alışkanlıkların arasında yer edinmesine olanak sağlıyor.

Bunun farkına vararak satış yapmak ve taleplere göre çözümler sunmak ise markayı tabii ki olumlu etkiliyor.

Aynı mantıkla müşteriler fiziki mağazadaki gibi soru sorabileceği iletişim kurabileceği bir müşteri temsilcisi görmek de istiyor.

Müşteri hizmetleri alt yapısına önem veren ve canlı destek özelliği sayesinde müşterinin sorduğu sorulara hızlıca cevap veren markalar, müşterilerin başka seçeneklere gitmesini engelleyerek satın alımı gerçekleştirmelerini sağlıyor. 


 


Popüler Yazılar