Affiliate Marketing

Affiliate Marketing


Affiliate marketing, online olarak para kazanmak isteyen ya da e-ticaret sitesine daha fazla geri dönüşüm sağlamak isteyenlerin kullandığı etkili bir pazarlama yöntemidir.

Affiliate marketing ile, e-ticaret firmaları kendi ürünlerini farklı online kanallar üzerinden tanıtarak, farklı e-ticaret firmaları ile işbirliği yaparak satışlarını ve müşteri kitlesini artırabilirler.

 

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate marketing, bir ürün ya da hizmetini tanıtmak isteyen bir girişimcinin, farklı ve kendinden bağımsız bir internet sitesi üzerinde bu ürün ya da hizmetleri tanıtarak, reklamını yapması mantığını içeren bir pazarlama modelidir.

Affiliate marketing çalışmalarında,tanıtım hizmeti karşılığında belli bir ücret ya da komisyon ödenmektedir.

Ürünü satın almaya yönlendirme olabileceği gibi ürüne trafik çekmek,online form doldurma ya da abonelik gibi farklı amaçlar için bu çalışmalar yürütülebilmektedir.

Daha önce doğru ürün ve doğru kitleye yönelik kullanılmadığı takdirde Affiliate Marketing stratejilerinin işe yaramaması yüzünden olumsuz tarafını duymuş olmanız muhtemel. Lakin etkili ve doğru bir kampanyayla birlikte verim almak oldukça mümkündür.

Affiliate Marketing Ne İşe Yarar?

Affiliate marketing, çalışacağınız iletişim kanallarının ulaştığı hedef kitleye ulaşmanızı sağladığı için ürünleriniz için yeni hedef kitlelere ve farklı müşteri kitlelerine ulaşmanızı sağlar.

Bu sebeple çalışacağınız yayın kanalını seçerken, onların ulaştıkları hedef kitleleri öğrenmeniz ve bu kitlelerin sizin ürün ve hizmetlerinize ilgi duyan bir kitle olduğundan emin olmalısınız.  

Aksi takdirde ilgisiz bir kitleye yaptığınız bu pazarlama çalışmalarından istediğiniz verimi alamayabilirsiniz.

Affiliate Marketing sayesinde marka bilinirliğinizi arttırarak kitlelere kendinizi tanıtabilirsiniz.

Bunun yanı sıra bu pazarlama çalışmalarının performans ve satış odaklı olması da diğer marketing yöntemlerine göre affiliate marketing çalışmalarını maliyet açısından uygun kılmaktadır.

 

Komisyon bedelini iyi hesaplayın

Uzun vadeli olarak bu çalışmaları sürdürmek ve doğru kampanyalarla satışlarınızı etkili kılmak istiyorsanız komisyon bedelini iyi ayarlamalısınız. Komisyon bedelini oluştururken ürünün piyasa değerini, kar marjlarını ve yapacağınız kampanyanın size etkisini iyi hesaplamalısınız.

Bu unsurları göz önünde bulundurarak, çalışmalarınız için komisyon oranlarınızı belirleyebilirsiniz.

Çalışma yaptığınız farklı kanallara göre de bu komisyon oranlarınızı değiştirebilirsiniz.

Affiliate marketing yapacağınız kanalın hacmi, ödeyeceğiniz komisyon oranlarını doğrudan etkileyecektir.

Ürününüzle ilgili çalışabileceğiniz Influencer’ları araştırın

Affiliate marketing çalışmaları, influencer pazarlama çalışmalarıyla beraber de yönetilebilir.

Sektörünüz ve ürünlerinizle ilgili olan hesaplarla çalışıyor olmanız, sizinle ilgili olabilecek hedef kitlelere ulaşma şansınızı artıracağı için, affiliate marketing çalışmalarından da daha fazla verim almanızı sağlayacaktır.

Influencer marketing’i nasıl etkili bir şekilde yönetebilirsiniz daha önceki yazımızda bahsetmiştik. Buradan okuyabilirsiniz. 

 

 Etkili bir Affiliate Marketing Stratejisi Oluşturmak İçin;

1) İletişiminiz güçlü olmalı

Affiliate marketing çalışmalarının verimliliği için, bu çalışmaları yaptığınız kişi ya da kurumlarla olan ilişkilerinizi de iyi tutmanız ve düzenli olarak toplantı ve analizler yapmanız da önemlidir.

2) Satış hızı yüksek olan ürünlerinizle ön plana çıkmalısınız

Affiliate marketing çalışmalarından en üst seviyede verim elde etmek için en çok satan ya da satış ivmesi yüksek olan ürünler üzerinde çalışmalısınız.

3) Düzenli olarak sonuçlarınızı analiz etmelisiniz

Bu çalışmaların ölçümlenebilir ve analiz edilebilir olması nedeniyle, ara ara sonuçlarınızı değerlendirmeli ve stratejilerinizi geliştirmelisiniz.

Bu sebeple de iletişiminizi iyi tutarak, düzenli analizlerinizi yapmanız ve stratejilerinizi güncellemeniz oldukça önemlidir.


Popüler Yazılar