2021’de Amazon Satışlarını Artırmanın Yolları

2021’de Amazon Satışlarını Artırmanın Yolları


Satıcılar Amazon’da sıklıkla gelen değişimlere ayak uydurmakta ve en güncel, doğru satış stratejilerini uygulamakta zorlanıyorlar. 

Bu yazımızda 2021 yılında Amazon satışlarını nasıl artırabileceğinize dair ipuçlarını sizlerle paylaşacağız. Bu ipuçlarını doğru şekilde uygulayarak işinizi bir sonraki seviyeye taşıyabilirsiniz!

 

Rekabette Öne Çıkın

Amazon uzmanları ürün listelerinizde rakiplerinize göre fark yaratmanın hayati önem taşıdığını söylüyor. Diğer satıcıların cevaplamadığı veya çözüm sunamadığı alanlarda öne çıkmanın önemi yüksek.

Listenizdeki tüm detaylar; fotoğraflar, ürün açıklaması, ürün başlığı, potansiyel müşterinizin neden sizin ürününüzü alması gerektiğine ikna etmelidir.

Tüm bunları gerçekleştirmenin en etkili yolu rekabet içerisinde olduğunuz ürünlerin kullanıcı yorumlarını incelemek ve üzerlerinde çalışmak.

 

  • Alıcılar ilgili ürünlerle alakalı neler söylüyor?
  • Alıcıların ilgili ürünü sevmesinde en çok etkisi olan üç etmen nedir?
  • Alıcıların ilgili ürüne negatif yorum yapmasında en çok etkisi olan üç etmen nedir?

Bu bilgiler ışığında, ürün listenizde, fotoğraflarında yapılacak iyileştirmeler, rekabetten sıyrılıp öne çıkmanıza yardımcı olacaktır.

 

Marka Kaydı Oluşturun

Amazon’a “Brand Registry” için başvurarak marka kaydınızı oluşturmak, sizin markanızın altında sahte ürünlerle satış yapılmasına karşın sizi korur. Dolayısıyla ticari marka kaydınızı bir an önce gerçekleştirmek, zaman alan ve maliyetli bir süreci beraberinde getirecek olsa da göz ardı etmemeniz gereken bir konudur.

Ayrıca Amazon’da marka kaydı oluşturmanın size getireceği bir başka yarar ise “A+ Content” erişimi olacaktır. Bu, sizin çok daha gelişmiş bir ürün açıklaması içeriği yaratmanıza olanak sağlar. “Product Description” kısmında yazıdan farklı olarak fotoğraflarla, markanızın kalitesini, farklı ürün içeriklerinizi potansiyel müşterilere yansıtabilirsiniz. Böylelikle listenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerin satın alım oranlarını dramatik şekilde artırabilirsiniz.

 

Müşteri Kitlesi Yaratın

Amazon’da bir müşteri kitlesi oluşturmanın uzun süreli başarıda oynadığı rolün önemi bilinen bir gerçek. Bunu gerçekleştirmenin birden fazla yolu var.

Öncelikle email listeleri oluşturmayı düşünebilirsiniz. Yeni bir ürün lansmanı yaptığınızda, bunu email listenizde bulunan, markanıza güven duyan ve satışa çıkaracağınız ürüne ilgi duyacağını düşündüğünüz müşterilerle paylaşın. 

Sonrası için sosyal medya hesapları kurun. Özellikle Instagram gibi takipçilerinizin dışındaki kişilere de kolayca görünme şansınızın olduğu sitelerde, paylaşımlarınızın altına ekleyeceğiniz linklerle markanıza yeni müşteriler çekebilirsiniz.

 

Küresel Düşünün

Kendinizi tek bir pazar yeriyle sınırlandırmak zorunda değilsiniz!

Satışlarınızı Amerika pazarında gerçekleştiriyorsanız işletmenizin sınırlarını Avrupa’ya genişletmeyi düşünün. Avrupa Birliği pazar büyüklüğü olarak her geçen gün Amerika’ya yaklaşıyor. Bu yükseliş trendi devam ederken erkenden yerinizi almanın getirisi çok büyük olabilir. 

Avrupa’da satış hakkında daha detaylı bilgi edinmek için “Amazon Dünyasındaki Gizli Cevher: Avrupa” yazımıza bakabilirsiniz. 

 

Listelerinize Trafik Çekebilmek İçin İçerik Üretin

Birçok Amazon uzmanı Amazon dışında gösterilmek üzere yaratılan içeriklerin, listelerinize trafik çekmek adına öneminde hemfikir.

Eğer satışta olan ürünleriniz spesifik konular ve kategoriler üzerine ise, müşterileri bu konularda bilgilendirecek veya bu kategorilere ilgilerini artıracak bir web sitesi kurmak akıllıca olacaktır.

Eğer doğru şekilde yapılırsa internet üzerindeki organik aramalardan gelecek yüksek bir trafiği ürünlerinize yöneltebilirsiniz. Web sitenizde ürün linkinizin bulunması, normalde erişiminizin olmadığı bir müşteri topluluğundan satış almanız anlamına gelecektir.

 

Stok Kontrolüne Önem Verin

Stoklarınızın sıkı takip edilmesi işletmenizin performansında beklediğinizden daha etkili olabilir. Örneğin Amazon mal giriş çıkışlarına bakarak stok limitlerinizi artırabilir veya azaltabilir.

Yüksek miktarlarda ürün stoğu yapmak kısa ve uzun dönemde depolama maliyetlerinizi artıracaktır. Tersi durumda çok az stokla iş yapmaya çalışmak ise önemli fırsatları kaçıracağınız anlamına gelebilir. 

Geleceğe dönük satış beklentilerinizin, dönemsel etkiler sebebiyle satışlarınızda yaşanacak olan artış veya azalışlarının doğru şekilde tayin edilmesi stok kontrolünde başarının anahtarıdır.

 

Yüksek Arama Hacimleri Olan Ürünlere Yönelin

Başarı şekilde iş yürütebilmek için yüksek kalitedeki ürünlerin lansmanlarını gerçekleştirmelisiniz. Fakat bu yükselen rekabet ortamında satmak için mükemmel ürünü bulmak gün geçtikçe zorlaştığı da doğru. Günümüzde başarının anahtarı birçok arama teriminde birden yükselebilecek ürünlerden geçiyor.

Peki bununla ne kastediyoruz? Satışa uygun olduğunu düşündüğünüz birkaç ürün bulduktan sonra, rakiplerinizi alt etmek için bulduğunuz ürünün farklı farklı ve yüksek hacimli arama terimlerinde müşterilerin karşısına çıktığından emin olmalısınız.

Sadece kısıtlı sayıda arama terimleriyle eşleşen bir ürünün başarılı olabileceğini söylemek oldukça güç. Özellikle de bu rekabet ortamında ve yüksek yorumlu ürünlerle yarışmak zorunda olduğu düşünülürse.

Öte yandan çok fazla arama terimiyle müşterilerin erişimine ulaşan ürünler ise farklı kaynaklardan satış elde etmeye devam edecektir.

Bu konuda doğru adımlar atabilmek için rekabet içinde olacağınız ürünlerin “keyword” yani arama terimlerini incelemeli ve burdan edinilecek bir planla hareket etmelisiniz.

 

“Influencer” İle İletişime Geçin

Müşteriler ürünleri güvendikleri birinin tavsiyesi ile almaya yatkınlık gösterirler. Bu yüzden Amazon’da satışları yükseltmek adına “Influencer” denilen sosyal medya aracılığıyla kitleler üzerinde etkisi olan kişilerle iletişime geçip ürününüzün tanıtımını yaptırabilirsiniz.

Birinin ürününüzü alıp incelemesini sağlamak, ona güvenen takipçilerini potansiyel müşteriniz yapar. Normalde erişiminizin olmadığı bir kitleye ulaşma imkanını doğurur.

Ürün çeşidi ile alakalı olan bir influencer ile direkt olarak Facebook veya Instagram gibi mecralardan konuşabilirsiniz. Örneğin bir güzellik ürünü satıyorsanız, makyaj hakkında sosyal medyada insanları etkileyen bir kişiyle görüşmek işinize yarayabilir.

Bu pazarlama yönetiminin maliyetli olduğu doğru fakat ürünlerinizi bedava yollamanız halinde sizin için incelemesini yapacak kişileri de bulabilme imkanınız var. Bu kısım tamamen pazarlığa açık.

 

Instagram’ı Satış Kanalı Olarak Kullanın

Günümüzde Instagram sosyal dünyayı ele geçirmiş durumda ve şuan işletmelerin müşterilere ulaşması adına çok büyük imkan sağlıyor.

Eğer Amazon’da FBA satışı olan bir hesabınız varsa “Advertising > Promotions” sekmelerine girerek sosyal promosyon kodu yaratabilir ve ürünlerinizi müşterilere göstereceğiniz linkleri bu mecrada paylaşabilirsiniz.

Amazon’daki tüm bu zorlu rekabetle başa çıkmak yerine, satıcılar giderek yükselen PPC (Pay Per Click) tekliflerinden de kaçınarak Instagram reklamlarına hergün daha da çok yöneliyor.

 

Dışarıdan Destek Alın

Amazon’daki her konuda uzman olmanız beklenemez. Günümüzde hemen hemen her konuda danışmanlık veren uzmanlara erişmek oldukça kolay. Bu size sadece zaman kazandırmakla kalmayıp, işletmenizin değerini yükseltmenizi de sağlayacaktır. 

Fotoğraflama, reklam kampanyaları, hesap yönetimi gibi konularda uzmanlardan yardım almak başarılı bir işletme yönetmenin anahtarlarındandır.

Nasıl yapılacağından emin olmadığınız noktalarda deneme yanılma yoluyla ilerleyip hatalar yaparak satıcı hesabınızın sağlığına zarar vermek yerine bu işi profesyonellere bırakmak sizin için en doğru seçim olacaktır.

 

Marka Bir Üründen Fazlasıdır

Amazon’daki yeni satıcıların sıklıkla düştükleri hatalardan biri de marka yaratmanın satış yapan birkaç ürünle sınırlı olduğunu düşünmeleridir.

Bir marka üç farklı temel üzerinde ayakta durur. Müşteri kitlesi, satış kanalları ve ürün. Tüm bu maddeler birlikte çalışmalıdır. Markanızın bir sonraki aşamaya taşınması için her kolda başarı mutlaktır.
 


Popüler Yazılar