2021 Amazon Reklam Rehberi I

2021 Amazon Reklam Rehberi I


Hangi büyüklükte bir satıcı olursanız olun bir reklam stratejiniz olması ve Amazon’un satıcılar için sunduğu reklam imkanlarını derinlemesine anlamış olmanız çok önemlidir. Özellikle de günümüz rekabet koşullarında.

“Amazon Advertising”, veya eski ismi ile “Amazon Marketing Services” terimleri, Amazon’daki tüm reklam kampanyalarına verilen en genel isimdir.

Amazon reklamları iki ana kategoride incelenebilir. 

Self Service Amazon PPC
Reklam tıklanması başına ödeme yapılan ve Amazon’da görüntülenen


Managed-Service Amazon DSP (Demand-Side Platform)
Amazon dışında da görüntülenen bin görüntülenme başına ödeme yapılan

PPC” Amazon’da profesyonel satıcı hesabı olan veya marka kaydı oluşturmuş olan, potansiyel müşterilerine ulaşmayı hedefleyen satıcılar içindir. Bu Amazon reklamlarının en çok kullanılan kısmını kapsar. 

Amazon DSP ise Amazon’da satış yapılmasına bakılmaksızın, reklam ajanslarının kullanabildiği reklam çeşididir. En az 35.000 dolar gibi yüksek bütçelerle yapılır. Kolaylıkla başlatılabilen PPC kampanyalarının aksine, bu tarz bir reklam kampanyası yürütmek için Amazon reklamcılık hesabı olan profesyonellerle irtibat kurmanız gerekir.

Bu yazı serimizde aşağıda listelediğimiz ve marka kaydı sahibi olan veya olmayan satıcıların başvurabileceği tüm reklam kampanyası konularına değineceğiz.

  • Amazon PPC kampanyası nasıl işler?
  • “Sponsored Product”, “Sponsored Brand” ve” Sponsored Display Ads” kampanyalar 
  • Amazon Stores
  • Amazon Attribution
  • Amazon Live

Eğer bu başlıklar size yabancı geliyorsa gözünüz korkmasın! Her birini adım adım açıklayacağız.

 

Amazon PPC Kampanyası Nedir?

Alıcıların ürünü alıp almamasına bakılmaksızın tıklama başına ödeme yaptığınız reklam kampanyası çeşididir.

Amazon’un sunduğu bu imkan, satıcıların birkaç dakika içerisinde PPC kampanyası başlatabilmesine olanak sağlar. Rekabet koşulları ve reklam kampanyasının hedefleri doğrultusunda maliyetleri değişkenlik gösterir.

Amazon, bahsi geçen kampanyanın gidişatını takip edebilmesi adına, satıcılara birçok metrik sunar.

Click(tıklanma): Bu değer reklama kaç kez tıklandığını gösterir. Amazon bu metriğe dair raporu, geçersiz tıklamaları hesaptan çıkararak, genellikle üç gün içerisinde düzenler.

Impression (görüntülenme): Alıcılara reklamınızın kaç kez görüntülendiğini gösterir.

Spend (harcama): Kampanya başına oluşan maliyeti yani tüm tıklanmaların sonucu oluşan harcamayı gösterir.

Sales (satışlar): Bir hafta içerisinde tıklamalar sonucu gelen satışların sayısını gösterir.

Advertising Cost of Sales “ACoS” : Bu reklam kampanyanızın verimliliğini gösteren değerdir. Kabaca reklam kampanyası sonucu elde edilen gelirin reklam giderlerine oranı olarak açıklanabilir. ACoS hakkında daha geniş bilgiye ve başarılı bir ACoS oranı yakalamanın tüyolarına “Amazon'da ACoS Oranını Düşürmenin Yolları” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Return On Ad Spend “ROAS” : Bir başka verimlilik metriğidir ve ACoS’un tersi olarak düşünülebilir. Harcanan her bir dolar için kazanılan getiriyi gösterir.

 

Satıcıların, tüm bu metrikleri tek seferde tamamıyla anlamaları biraz zaman alsa da, biraz pratikle başarısı yüksek kampanyalar yürütebildiklerini biliyoruz. Birçok satıcının bu kampanyalar için profesyonel yardım aldığı da göz önünde bulundurulmalı.

 

Neden PPC Kampanyaları İşletmeniz İçin Hayati Önem Taşıyor?

Amazon’daki rekabet koşullarının gün geçtikçe sertleştiği bir sır değil. Bu durum reklam kampanyalarının birbiriyle yarışında da geçerli. Sadece geçen sene Amazon’da reklama harcanan bütçe %47 arttı.

E-ticaret ile ilgilenen birçok işletme için Amazon’un büyümesi ümit vaad edici olsa da bir kısım satıcı, her sene katlanarak artan bu büyümeden dolayı kaygı duyuyor. Örneğin satıcıların %66’sı rekabet koşullarının fiyatları çok aşağı çekmesinden, %62’si ise artan reklam maliyetlerinden şikayetçi.

Artan PPC kampanyası maliyetlerine rağmen, Amazon’da karlı reklam yapabilmek hala mümkün. Tabii sadece doğru bir reklam kampanyası stratejisiyle!

Reklam kampanyalarından faydalanmak, özellikle yeni bir ürün listelendiğinde büyük önem taşıyor. Basit bir arama terimi hedeflemesi dahi aksi takdirde ulaşamayacağınız bir kitleye ürünü göstermenizi sağlayacaktır.


Kaliteli bir ürün, iyi hazırlanmış görseller ve optimize edilmiş bir listeyle, tıklamaları satışa dönüştürmek problem olmayacaktır. Reklam sayesinde elde ettiğiniz satışlar Amazon algoritmasını, alıcıların aradığı ürünün sizinki olduğuna ikna edecek ve listelemenizin arama sonuçlarındaki organik sıralamasına katkıda bulunacaktır.

Gelin şimdi de PPC kampanyalarının türlerini incelemeye başlayalım.

 

PPC Kampanya Türleri

Sponsored Products

Her satıcının Amazon reklam kariyerine başlarken ilk olarak kullandığı, sponsorlu ürün reklamları olarak tercüme edebileceğimiz bu kampanyalar, marka kaydı gerektirmeden kullanılabilmektedir. Hedeflenen arama terimi belirlendikten sonra reklam kampanyası birkaç dakika içerisinde oluşturulabilir.

Sponsorlu ürün reklamları Amazon arama sonuçlarında en başta ve devamında organik sıralama sahibi ürünlerle bir arada gözükür.

Örneğin aşağıda paylaşılan görselde “pet hair remover” araması sonucu ortaya çıkan sonuçlara beraber göz atalım.

 

Görüldüğü gibi arama neticesinde karşımıza çıkan ilk dört sonuç sponsorlu ürünlerden oluşuyor. Bu dört ürünün “pet hair remover” arama terimine yönelik reklam kampanyası yürüttüğü anlamına geliyor.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise fark etmiş olabileceğiniz üzere, üçüncü sırada çıkan ürünün yorum sayısının diğer ürünlere oranla ne kadar az olduğu. Bu ilgili ürünün diğerlerine göre yeni olduğuna işaret ediyor. Reklam kampanyası yürütmeden bu kadar rekabetçi bir kategoride üçüncü sırada gözükmesi söz konusu dahi olamazdı.

 

Sponsorlu ürün reklamlarında bahsedilebilecek iki çeşit vardır.

Automatic-targeting ads (Otomatik hedeflenen reklamlar): Bu opsiyon ile Amazon, satmak istediğiniz ürünle ilgili sağlamış olduğunuz bilgileri göz önünde bulundurarak, çeşitli arama terimlerini hedefler. Özellikle lansman yapacak olan ve hangi arama terimleriyle eşleşme sağlamak istediğinden emin olmayan satıcılara, hangi sözcüklerde başarı yakalayabileceğini gösterir. Olumsuz tarafı ise, Amazon yeni sözcüklerde eşleşme ararken oluşan ve satışa dönüşmeyen maliyetler ve kampanya optimizasyonunun sınırlılığıdır.

Manual-targeting ads (Manuel hedeflenen reklamlar): Hangi arama terimlerini hedeflediğini belirlemiş satıcılar bu reklam kampanyası ile tıklama başına vereceği teklifi ayarlayabilir, birazdan açıklayacağımız genel, sözcük grubu ve tam eşleşme türlerini seçebilir.

  • Broad Match (Genel Eşleşme): Arama sorgusunda arama terimi yerleri farklı olarak yazılmış veya arama terimine eklemeler yapılmış olsa da kampanya dahilindeki ürün sonuçlarda gözükebilir. Örneğin “tüy toplayıcı” hedeflenirken “kedi tüyü toplayıcı rulo” aramasında da ürünün gösterilmesi gibi.

 

  • Phrase Match (Sözcük Grubu Eşleşmesi):  Arama terimi hedeflediğiniz haliyle korunur fakat önüne veya sonuna sözcük eklenebilir. Örneğin “güneş gözlüğü” girildiğinde bu kampanya “çerçevesiz güneş gözlüğü” aramasında da eşleşme sağlayabilir.

 

  • Exact Match (Tam Eşleşme): Müşterilerin reklamınızı görebilmesi için tam olarak hedeflenen arama terimiyle sorgulama yapması gerekir. Herhangi bir ekleme veya çıkarmanın dahil olduğu aramalarda görünürlük kazanılmaz.

 

Manuel PPC kampanyalarında iki tür alt kategori bulunur. Bunlar;

  • Keyword Targeting (Arama terimi hedefleme): İsminden de anlaşılabileceği gibi arama terimine yönelik düzenlenen reklam kampanyasıdır.

 

  • Product Targeting (Ürün hedefleme): Bu reklam kampanyası türü ile rakiplerinizin listelerine reklam verebilirsiniz. Reklamınız hedeflediğiniz rakip ürünün listesinin altındaki benzer ürünler kısmında belirecektir.

Burada ufak bir not düşmekte fayda var. Aynı ürün için ürün ve arama terimi hedefli reklam kampanyaları ayrı ayrı oluşturulabilir. 

 


Sponsorlu Ürün Reklamları İçin Gereklilikler

Marka kaydı oluşturmuş olmanız gerekmez fakat profesyonel veya ”vendor” satıcı hesabınız olması gerekir.

Reklam yapmak istediğiniz ürün "Buy Box"  için uygun olmalıdır.

 

Sponsorlu Ürün Reklamı Oluşturmanın Maliyeti Nedir?

Reklam maliyeti günlük belirlediğiniz bütçe ve tıklama başına ödemeyi teklif ettiğiniz “bid” üzerinden belirlenir. Unutulmamalıdır ki reklam satışla sonuçlamasa bile her tıklama için ödeme yapılır. İlgili ürün kategorisindeki rekabete bağlı olarak 0.05$ ile 10$ arasında bir “bid” belirlenebilir.

Kampanyayı başlatmak için günlük olarak belirlenebilecek minimum bütçe 1 dolardır fakat karşılanabiliyorsa daha yüksek bütçeler kesinlikle önerilir.

Düşük tıklama teklifi ile açılan kampanyaların bazı olumsuz yanları olabilmekte. Tıklama başına ödemeyi teklif ettiğiniz “bid” değerinin düşük olması, reklamınızın sayfanın altında veya daha geride kalan sayfalara yerleşmesine sebebiyet verecektir. 

Reklam kampanyanız günlük bütçesini harcadığında gelecek gün tekrar başlamak üzere durur.

Her hedeflenen arama terimi için doğru “bid” farklılık gösterir. Amazon sizin için bir “bid” değeri önerecektir. İkinci en yüksek tıklama teklifinin 0.30$ ve sizin tıklama teklifinizin 0.50$ olduğu bir senaryodan, aynı sonucu daha düşük değerlerle de elde edebileceğiniz anlamı çıkar. Dolayısıyla rakiplerin tekliflerinin üzerine minimum değerde çıkmaya çalışmak verimlilik için önem arz eder.

 

Sponsorlu Ürün Reklamlarının Faydaları Nelerdir?

Bu reklam kampanyası türü, ürünü potansiyel müşterilerin karşısına çıkarabilmek için oldukça etkilidir. Özellikle de halihazırda Amazon’da bulunan ve sizin sunduğunuz veya sunduğunuza benzer bir ürün almak amacı ile orada bulunan insanların görüntülemesine sunulduğu düşünülürse.

Satışa sunduğunuz ürün ne kadar kaliteli, listesi ne kadar iyi hazırlanmış veya fotoğrafları ne kadar iyi çekilmiş olursa olsun, müşterilerin arama sonuçlarında karşılarına gelmediği takdirde satış gerçekleştiremeyeceğini söylemek çok zor değil.

 

2021’de yürütülebilecek Amazon reklamlarının tüm detaylarını adım adım incelediğimiz yazı serimiz sponsorlu marka reklamları ve daha fazlasıyla bir sonraki yazımızda devam edecek.


 


Popüler Yazılar