2020 Amazon Komisyon Ücretleri

2020 Amazon Komisyon Ücretleri


Amazon.com’da satış yapan ve yapmayı düşünen herkes dünyanın en büyük perakende platformunda satışın neye mal olacağını bilmek istiyor. Bu yazımızda satıcıların önümüzdeki ayların bütçelemesini yapmaları için çok önemli olduğunu düşündüğümüz 2020 komisyonlarındaki değişikliklerin sıralı tam listesini hazırladık.  

3. Şahıs (Third Party) Satıcılara Uygulanan Komisyonlar

Aylık Abonelik Bedeli (Monthly Subscription Fee)

İsminden de anlaşılacağı üzere aylık ödenen bu ücret, profesyonel hesap sahiplerinden kesilen bir ücrettir. 2020 yılında değişmeyen bu ücret 39,99 ABD Doları tutarındadır. Profesyonel yerine temel (Basic, Individual) hesap açan satıcılar bu bedeli ödememekle birlikte yaptıkları satış başına 0,99 ABD Doları tutarında ödeme yapmaktadır.

Amazon’da Satış Komisyon Ücretleri (Selling on Amazon Fees)

Amazon’daki tüm satış işlemleri üzerinden ücretlendirilen ve bu sebeple satış komisyonları olarak adlandırılan bu kesintiler abonelik modeli ve satış yaptığınız kategoriye göre farklılık göstermektedir. Bu kesintiler;

* Yukarıda belirtilen temel hesap sahibi satıcılardan alınan satış başına 0,99 ABD Doları,

* Medya ürünlerine yönelik 1,8 ABD Doları tutarında kapanış komisyonu (closing fee)

* Tavsiye edilme komisyonu olarak çevirebileceğimiz ve Türkiye pazar yerlerindeki satış komisyonunun karşılığı sayılabilecek ‘referral fee’. Genellikle %15 dolayında seyreden bu oran 0,30 ABD dolarının altında hesaplandığında satıcılardan bu minimum bedel alınmaktadır.

2020 yılında beş ürün grubunda komisyonlar değişmiş olup, bunlardan üçünde ‘referral fee’ düşürülmüştür. Komisyonlar, Shoes, Handbags & Sunglasses (ayakkabı, çanta ve güneş gözlüğü) ürün grubunda 75 ABD Doları üzerindeki ürünlerde %18’den %15’e, Outdoor Furniture (dış mekan mobilyaları) ürün grubunda 200 ABD Doları üzerindeki ürünlerde %15’ten %10’a ve Personal Care Appliances (kişisel bakım gereçleri) ürün grubunda 10 ABD Doları altındaki ürünlerde %15’ten %8’e düşürülmüştür. Yine yapılan son güncelleme ile komisyonlar Activewear (spor kıyafetleri) ürün grubunda %17, Ring Accessories (zil aksesuarları) ürün grubunda ise %45 olarak belirlenmiştir.

FBA Komisyonları

Amazon’un depolama ve sevkiyat hizmeti olan FBA programından yararlanan satıcıların bu kapsamda ödemesini gerçekleştirdikleri birçok komisyonda değişiklik meydana gelmiş bulunuyor.

FBA Sipariş Komisyonu (FBA Fulfillment Fee)

Kıyafet ve tehlikeli ürünler ürün grupları istisnaları haricinde küçük ve büyük standart boyutlu ürünlerde (small and large standard sized) çekirdek komisyon adı verilen yeni komisyonlar eklenerek 9 cent ila 16 cent arasında değişen ek ücretlendirmeler yansıtıldı. Büyük boyutlu ürünlerde ise FBA komisyonlarında bir değişiklik yok.

Kıyafetlerde ise sipariş komisyonları 11 ila 29 cent arasında yükseltildi. Tehlikeli ürünlerdeki değişiklikler, boyuta göre değişiklik gösterecek şekilde 11 ila 29 cent arasında artırıldı.

FBA hizmetinden kaynaklanan giderleri hızlı bir şekilde hesaplayabilmek için FBA Ciro Hesaplayıcı’dan (FBA Revenue Calculator) yararlanabilirsiniz.

Depolama Komisyonu (Storage Fee)

FBA depolarında satışsız 1 ayı tamamlayan ürünlerden alınan depolama ücretlerinde Ocak-Eylül ayları için 6 cent düzeyinde bir artış gerçekleşti. Uzun dönem depolama ücreti adı verilen komisyonlarda ise henüz açıklanan bir zam yok.

Ürün Geri Çağırma Komisyonu (Removal Order Fee)

Ürünleri kendi deponuza çekerken ödediğiniz ve ürün boyutuna göre değişiklik gösteren removal order fee isimli komisyon 2 lb altındaki ürünler için 10 ila 25 cent düzeyinde artırıldı. 10 lb’nin üzerindeki ürünlerde de 20 cent’lik bir artış söz konusu. Ürünleri depoya çağırmak yerine bertaraf ettirdiğinizde ödenen Disposal Fee isimli komisyon daha önce boyuta göre 15 ila 30 cent şeklinde sabitlenmişken artık bu ücret ürün boyutuna göre 0,10 ila 1,60 ABD Doları şeklinde değişecek.

Etiket Hizmeti (Label Service)

Ürünleri kendiniz barkodlamak yerine Amazon depolarında barkodlatabildiğiniz Etiket Hizmeti 10 cent’lik bir artışla ürün başına 0,30 ABD Doları seviyesine yükseltildi.

Birçoğu Şubat ortası itibariyle açıklanan bu yeni ücretlerin dikkatle incelenmesini ve halihazırda satış yapan satıcıların ürün fiyatlarını bu doğrultuda gözden geçirmesini tavsiye ediyoruz. 


Popüler Yazılar