2019'da Hangi Ürünler Trend Olacak

2019'da Hangi Ürünler Trend Olacak


2019 Tüketici Elektronikleri fuarı  (Consumer Electronics Show) (CES 2019) Ocak ayında takipçileri ile buluştu. CES fuarında her zaman olduğu gibi yenilikçi teknoloji ve elektronik üreticisi firmalar en yeni modellerini kullanıcıların beğenisine sundu.

CES Fuarı, Amazon satıcılarının yakından takip ettiği bir organizasyondur:

 • CES’e katılan üretici firmalar araştırma ve geliştirmeye önem verip ciddi sermaye harcamaktadır.

 • Araştırma ve geliştirmeye önem veren firmalar, genellikle piyasa gidişatını - trendini belirlemekte ya da trendlere göre pozisyon almaktadır.

 • Bir çok ufak üretici CES’e müşteri olarak katılarak, büyük firmaların izlediği trendleri öğrenip bu trendlere yönelmektedir.

CES 2019’da Hangi Ürünler Talep Gördü?

Yazının geri kalanında CES 2019’da yoğun ilgi gören ürünleri inceleyeceğiz. Ayrıca CES fuarında tanıtılmış ve Jungle Scout’un yaptığı analize göre, 100 ya da daha az yorum ile iyi satış yakalayan trend ürünleri inceleyeceğiz.

 

#1 – Kablosuz Şarj Aletleri (Wireless Charging Devices)

Amzcozumleri ve YIGIT TUNA’yı takip eden hemen hemen herkes Wireless Car Charger (Kablosuz Araç Şarjı) örneğini en az bir kere duymuştur.  YIGIT TUNA’nın ürünü örnek olarak göstermeye başladığı dönemde henüz çıkışını yapan ürün artık doygunluğa yaklaşmış olsa da kablosuz şarj cihazlarının yeni ve farklı kullanım alanlarındaki modelleri çıkmaya ve büyük ilgi görmeye devam ediyor. Günümüzde üretilen yeni model telefonların çok büyük bir bölümünde sıradan bir özellik olarak eklenen kablosuz şarj özelliği sayesinde gün geçtikçe daha fazla kullanıcının katıldığı bir pazar oluşuyor.

Burada özellikle dikkat edilmesi gereken konu, kablosuz şarj özelliğinin artık sadece telefonlarda değil, kulaklık, kumanda, ve mouse gibi bir çok farklı elektronik ürüne standart bir özellik olarak eklenmeye başlaması. Önümüzdeki dönemde, şuan için tek kullanımlık pil ile çalışan bir çok ürünün kablosuz şarj özelliğine geçmesi bekleniyor.

Aşağıda bazı örnek ürünleri bulabilirsiniz (satış rakamları yaklaşık/tahminidir)

Yukarıdaki ürünler örnek olarak gösterilmiş ve daha önce bahsettiğimiz gibi artık doygunluk noktasına gelmiş olan cep telefonu kablosuz şarj aletleridir. Henüz Amazon’daki talepleri tam olarak oluşmamış ürünlerde (kablosuz olarak şarj olan, oyuncaklar, kulaklık ve kumandalar) 2019 senesi içerisinde talep artışı beklenmektedir.

 

#2 – Basit ve kullanışlı ürünler

PopSockets her ne kadar Amazon ile ciddi bir drama yaşıyor olsa da (aralarında neler geçtiğini ayrı bir yazımızda işleyebiliriz), basit ve insanların ihtiyaçlarına nokta atışı yapan ürünlerle kısa sürede büyük başarı yakalamayı başardı. Türkiye’de de talep gören bir ürün olmasına rağmen henüz karşılaşmadıysanız, ürünü cep telefonlarının arkasına monte edilen ve gerektiğinde stand işlemi gören bir aparat olarak tanımlayabiliriz.

Bu basit ve kullanışlı o kadar trend oldu ki  Otterbox gibi büyük firmalar dahi trende katılarak pazardan pay almaya başladılar.

Kısa zaman önce PopSockets ile Amazon arasında yaşanan problemden dolayı (kısaca Amazon’un aşırı ve gereksiz otoriter tutumu diyebiliriz) Popsockets’ın Amazon’da kendi satışları durduruldu fakat diğer satıcıların Popsockets ürünlerini satmasına hala izin veriliyor.

Aşağıda PopSockets ürünlerinin Amazon’daki satışlarına göz attık:

 • PopSockets (tüm satıcılar) – 2,150 adet (aylık)

 • 100’den az yorumu olan ürünler – 414 adet (aylık)

 • 10’dan az yorumu olan ürünler – 190 adet (aylık)

Ürünün üretimi kolay ve nispeten küçük bütçelere hitap edebildiği için oldukça rekabetciye bir piyasası var ancak buna rağmen müşterilerin zevklerine hitap eden dizaynlara sahip ürünler 10’dan az yoruma sahip olmalarına rağmen hiç de fena olmayan satış rakamları yakalayabiliyor.

Örnek olarak Alibaba satış fiyatlarını incelediğimizde ortalama fiyatın 0.2 ila 0.3 Dolar arasında olduğunu görüyoruz.

 

#3 – Fitness Eşyaları

FitBit ve benzeri fitness takip uygulamaları özellikle Kuzey Amerika’da inanılmaz derecede popüler olmuş durumda. Eğer henüz tanışmadıysanız Fitbit günlük aktivitelerinizi takip ederek ne kadar kalori yaktığınızı ve daha ne kadar minimum hareket etmeniz gerektiğini size raporlayan bir uygulama. Sadece bir uygulamadan öte olan FitBit aynı zamanda bir sosyal platform. Arkadaşlarınızın ne kadar kalori yaktıklarını / spor yaptıklarını takip ederek rekabetçi ve motive edici bir ortamın oluşmasını sağlıyor.

Aslına bakacak olursanız FitBit dünyada fitness kültürünün gelişmesinin de bir parçası. Çok eskiye gitmemize gerek yok, günümüzden daha 10 yıl önce spor salonuna üyeliği olan kişiler bir hayli az iken günümüzde hemen hemen herkesin bir spor salonuna üyeliği var (çoğunlukla gidilmese bile). Tabi ki, bu durum da fitness eşyalarına, özellikle teknoloji ile sporun birleştiği ürünlere talebi gitgide arttırıyor.

Amazon’daki talebi incelediğimizde:

 • Fitness Tracker – 6,015 adet (aylık)

 • Fitness Tracker (100’den az yoruma sahip olanlar) – adet (aylık)

 • Smart Technology – 1,276 adet (aylık)

 • Smart Technology (100’den az yoruma sahip olanlar) – 451 adet (aylık)

 

#4 – Bluetooth Takip Cihazları (Bluetooth Trackers)

Bluetooth takip cihazları son senelerde piyasada olan fakat bir türlü beklenen patlamayı gerçekleştirememiş bir ürün grubu. Fakat CES 2019 fuarında, önde gelen teknoloji firmalarının henüz bu ürüne olan inançlarını yitirmediklerini görüyoruz.

Öyle ki, ürünlere GPS, Wifi, LTE gibi ek özellikler eklenerek pil ömürleri uzun ve sınırsız çekim alanına sahip yeni ‘’hybrid’’ ürünler geliştiriliyor.

Teknolojinin daha ulaşılabilir olmasıyla takip cihazlarının kullanım alanı farklı kategorilerde yerini bulmaya başladı. Bu kategorilere örnek olarak Evcil hayvan ürünleri, çocuk giyim ve çantaları, seyahat malzemeleri, araba kiralama servisleri ve anahtar-cüzdan bulma ürünlerini (kendim de severek kullanıyorum bakınız: ‘’Tile’’) ekleyebiliriz.

Bluetooth Takip Cihazlarının Amazon’daki performansını aşağıdan inceleyebiliriz..

 • Bluetooth Tracker – 804 adet (aylık)

 • Bluetooth Tracker (100’den az yoruma sahip olanlar) – 136 adet (aylık)

 

#5 – Hamile ve Anne Teknolojileri (Mommy Tech)

Digital Trends’e göre teknoloji firmaları anne giyim ve anne yardımcı aletler (örn. süt pompası) sektörüne gözünü dikiyor. Buna örnek olarak onlarca yıldır hemen hemen hiç değişmemiş olan süt pompası aletinin 2017 yılında ‘’ The Willow Breast Pump’’ tarafından ‘’akıllı’’ hale getirilmesini ve bir mobil uygulama ile desteklenmesini gösterebiliriz.

Tabi ki hamile ve anne teknolojileri sadece süt pompası ürününden çok daha geniş bir ürün yelpazesini barındırıyor. Akıllı bebek izleyiciler, akıllı termometreler ve otomatik sallanan akıllı hamaklar bunlara verilebilecek en iyi örneklerin başında geliyor.  

Aşağıda anne teknolojileri ürünlerinin Amazon performansını görebilirsiniz:

 • Hands-Free Breast Pump – 1,173 adet (aylık)

 • Hands-Free Breast Pump (100’den az yorumu olanlar) – 164 adet (aylık)

 • Smart Baby Monitor – 573 adet (aylık)

 • Smart Baby Monitor (100’den az yorumu olanlar) – 315 adet (aylık)

 

Blog yazımız Jungle Scout'un makalesinden esinlenerek yazılmış ve eklemeler yapılmıştır. Orjinal yazıya buradan ulaşabilirsiniz.


Popüler Yazılar