2018 Büyük Amazon Review Temizliği

2018 Büyük Amazon Review Temizliği


Amazon neden yorumları siliyor? İşte yorumlara ne olduğunun perde arkası.

Amazon’un yapısı gittikçe daha hızlı değişen bir hale geliyor, bu gidişle her geçen gün daha da hızlanacağını söyleyebiliriz. Her zaman olduğu gibi değişime ayak uydurabilen firmalar başarılı olurken, ayak uyduramayanlar yok olacak.

Yerli yabancı tüm Amazon kaynaklarında konuşulan şey bu sıralar aynı “Amazon yorumlarımı sildi ve ürünüme yorum yapılmasını kapattı, artık organic satışlarımdan bile ürünüme yorum yapılamıyor” eğer bu durumla karşılaştıysanız ya da ileride karşılaşmak istemiyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Amazon bu tarz köklü değişiklikler yaptığında ya da yeni uygulamarı yürürlüğe aldığında bir duyuru ile satıcıları bilgilendirmesiyle ünlü bir platform değil, bu yüzden yapılan değişiklikleri anlamak ve bunlara karşı strateji geliştirmek genel olarak dene-yanıl yöntemiyle bulunuyor.

Her zaman olduğu gibi Amazon Seller Forumları ve Facebook grupları uygulanan bu review politikası hakkında bir çok spekülasyon ve beyin fırtınasına ev sahipliği yapıyor. Bu gruplardaki bilgi kirliliği satıcıları doğru bilgiden çok yanlış yönlendirme sağlıyor.

Bu makalede Viral Launch’un istatiksel verilere dayanarak yaptığı çalışmanın üzerinden geçeceğiz.
 

Değişikik 1: 2018 Büyük Amazon Review Temizliği

Aramızdaki bazı şanssız arkadaşların başına geldiği üzere son bir iki ayda bir çok satıcının yorumları silindi ve ürünlerine yorum yapılma izni kaldırıldı. Ancak bunun kaç kişinin başına geldiğini anlayabilmemiz için verisel olarak detaylı bir analiz yapmamız gerekiyor.

Bu çalışmada Amazon.com’daki 10.000 adet en iyi satan ürünün 90 günlük geçmişi incelendi. Bu veri setindeki ürünlerden kaç listelemenin yorumlarının silindiği, yorumları silinen listelemelerdeki yorumlarının kaçının silindiği ve ürünün içinde bulunduğu kategorideki toplam yorum sayısında nasıl değişimler olduğunu incelendi.

Aşağıda 2018 büyük Amazon review temizliğine ilişkin detaylı analizi bulabilirsiniz:

 

1 Mayıs 2018 ile 31 Mayıs 2018 arasında 2.1 MİLYON yorum SİLİNDİ

May 1 – May 31arasında en çok yorum silinen kategoriler:

Cell Phones & Accessories: 324,423 review silindi!

Health & Household:   305,777 review silindi!

Grocery & Gourmet Food: 204,553 review silindi!

Beauty & Personal Care: 193,242 review silindi!

Tools & Home Improvement: 177,375 review silindi!

En Fazla Yorumu Silinen Ürünler:

Etekcity Digital Scale (B073W64CY8): 13,999

Pansonite VR Glasses (B07516YQ59): 10,202

Bark Solution Dog Collar Training System (B01HSH194S):  6,690

Fox Print Princess Castle Play Tent (B0120XRWLE): 1,710

Amazon Basics Stainless Steel Kitchen Scale (B06X9NQ8GX): 1,472

İlk 10.000 üründen en fazla ürünün yorum silmeden etkilendiği (oransal olarak) Top 5 kategori:

Cell Phones & Accessories:  21.08%

Camera & Photo: 19.43%

Video Games: 19.05%

Health & Household: 17.66%

Sports & Outdoors: 17.39%

2018 yorum temizliğinden en fazla etkilenen kategori en iyi 10.000 sıralamadaki ürünün 2.108 tanesinin yorumunun silinmesiyle Cell Phones & Accessories oldu (Çinli’lerin çokluğunu ve bu kategorideki fake yorum sayısını düşündüğümüzde çok da şaşırtıcı gelmemeli). Silinen yorumlardan bir bölümünün geri gelmesinin ardından dahi, 185.302 silinen yorum ile Cell Phones & Accessories birinciliğini korudu.

Cell Phones & Accessories kategorisinde en çok yorumu silinen ürün, 10.339 review’undan 10.274 yorumu silinerek sadece 65 yorumu bırakılan Pansonite 3D VR Glasses oldu.

 

 

2018 Büyük Review temizliğinden en kötü etkilenen 2. Kategori 10.000 top üründe 1.776 ürünün  yorumun silinmesiyle Health & Household kategorisi oldu. Kimi silinen yorumların geri yüklenmesinden sonra nihai silinen yorum sayısı 177.324 oldu.  Health & Household kategorisindeki yorumları silinen Top 10.000 ürün arasından en çok yorum kaybeden ürün, 13.999 silinen yorum ile Etekcity Digital Scale (B073W64CY8) oldu.

 

 

Aşağıdaki grafikte yorumlardaki dalgalanmayı görebilirsiniz. Amazon satıcının yorumlarını silmesinden bir süre sonra satıcının yorumları geri yükleniyor, ardından Amazon yorumları tekrar siliyor ve akabinde tekrar yükleniyor. Aşağıdaki Etek city Scale örneğini inceleyelim.

 

 

 

Yukarıdaki grafik şuanda Amazon’da review slime konusunun ne kadar çığrından çıktığının bir örneği. Yorumların silinmesi satışları direkt olarak etkilediği için satıcılar tüm güçleri ile silinen yorumlarını geri almak için uğraşıyorlar.

 

Değişiklik 2: Ürünlere Yorum Yapılması Engelleniyor.

*Bu makalenin yazıldığı tarihte Değişiklik 2 ile ilgili bir dizi değişiklikler yapılıyor, kimi engellenen ürünlerin belli bir miktar satış yaptıktan sonra yoruma tekrar açıldığı görünürken kimi ürünlerde değişiklik belirlenmedi.

Bizim bakış açımıza göre makalede okuyacağınız 6 adet değişiklikten en korkutucu olanını okumak üzeresiniz.

Amazon review conversion rate’e (ürünün kaç tane satış yapıp kaç tane yorum aldığının oranı, (satış adeti / yorum adeti)) kısıtlama getirmiş gibi görünüyor. Aynı şekilde Mayıs’tan itibaren Amazon bir ürünün günlük alabileceği maksimum review adetini de limitledi. Bu limitleri aşmanız durumunda ürününüze 3 ila 7 gün arasında değişin “review alamama” sınırlaması getiriliyor.

Dikkat edilmesi gereken iki husus:

1) Unverified ve verified review’lar ayrı şekilde değerlendiriliyor.

2) Review limiti sabit bir sayı.

Biraz açıklayalım:

Yapılan gözlemleme ve testler sonucunda bir gün içinde alınan 3 ya da daha fazla unverified yorumun ürünün unverified yoruma kapatılmasına sebep olabileceği saptandı. Buna ek olarak günlük 6-8 bandının üzerinde alınan verified yorumlar da aynı şekilde ürünün verified yoruma kapanmasına sebep olabiliyor. Bu durumla karşılaşan satıcılar aşağıdaki mesaj ile karşılaşıyorlar:

 

Bilgi: Unverified Revie denilen yorum türü, ürün satın alınmadan ya da indirim kuponu ile satın alınan ürünlere yapılan yorum türüdür.

Unverified reviews are reviews in which the reviewer has not purchased the product on Amazon, or has purchased with a heavy discounted code

Buna ek olarak dikkat edilmesi gereken konu, unverified ya da verified review’lar sebebiyle sebebiyle yorum yapılması engellenen ürünler için Amazon inceleme başlatıp yorumların gerçekten doğal yolla elde edilip edilmediğini kontrol ediyor. Kriterlerin ne olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte bu testi geçemeyen ürünlerin tüm yorumları silinebiliyor hatta hesap dahi kapanabiliyor (account suspend).

Amazon’un listenizi inceleyeme alması ve incelenmenizin ardından temize çıkmanız artık başınız asla ağrımayacak anlamına gelmiyor. Eğer yukarıda belirtilen limitleri aşarsanız listeniz tekrar yoruma kapatılıyor ve tekrar incelemeye tabi tutuluyorsunuz.

Günde 1.000’den fazla ürün satan satıcılar için dahi sabit limitler geçerli, bu kadar çok satış olmasına ragmen 6-8 bandından fazla yorum geldiğinde listeler tekrar tekrar incelemeye alınarak yoruma kapatılıyor. Amazon’un algoritmasında sabit limitler oldukça şaşırtıcı (aslında pek akla yatkın değil de diyabliriz), çünkü günde 10 ürün de satsanız 1.000 ürün de satsanız aynı review limitlerinden etkileniyorsunuz.

Örneğin, bu makalenin yazıldığı tarihte (26.06.2018) aşağıdaki yüksek satış rakamlarına sahip ürünü incelediğimizde (Beauty ve Personal Care kategorisinde 3. Sırada) ürünün yoruma kapatıldığını görüyoruz.

 

 

Haziran Ayında review silinme ve ürünlerin yoruma kapatılma vakalarında bir azalma görüyoruz, henüz elimizde Amazon’un sabit limiti değiştirip bu limiti satışlara göre oranlamış ya da review silme/kapama politikasına ara vermis olabilir, ancak net bir şey söylemek için henüz yeterli veri yok bunu ancak zamanla görebileceğiz

Her ne kadar korkutucu olsa da bu değişiklik aslında dürüst Amazon satıcıları için uzun vadede bulunmaz bir nimet olabilir. Amazon sistemini sürekli yanıltıcan ve açıklarından faydalanan Çinli satıcılar durumdan aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi bir yayli rahatsız.

 

 

Değişiklik 3: Artık Varyasyonlu Ürünlerde Toplam Review Sayısı Gösterilmeyecek.

Varyasyonlu ürünlerin review’e olan katkıları da değiştiriliyor. Eskiden bir listede bulunan review sayısı, varyasyonların review’lerinin toplamı olarak listelemede gösterilmekteydi. Bir örnek verecek olursak, eğer listed “siyah, pembe ve kırmızı” renklerden oluşan 3 adet varyasyon olması ve her bir varyasyonda 3’er adet yorum olması durumunda tüm reviewlerin toplam sayısı listelemede (bu durumda 9 olarak) gösterilmekteydi.

Ancak bu durumdan faydalanmak isteyen (özellikle Çinli satıcılar) ürünlerine alakasız ürünlerine alakasız başıboş ürünleri varyasyon olarak ekleyerek bir anda yüzlerce review sahibi oluyorlardı (ürünlerine başıboş ürünleri varyasyon olarak ekledikten sonra bu ürünlerin miktarlarını 0 yapıyorlar, böylece listeye giren müşteri diğer ürünleri listed görmüyor ancak review’lerin toplam adetini görüyordu, bu Çinli taktiğini detaylı incelemek isterseniz buradan çektiğimiz ilgili videoya ulaşabilirsiniz.)

 

Nihayet Amazon konuya düzenleme getirdi, henüz Amazon’dan bir duyuru yapılmamış olsa da aşağıda bu değişikliği destekleyen müşteri desteği konuşmasını görebilirsiniz.

 

“Müşterilerimizden gelen geri bildirimler doğrultusunda bu uygulamayı yürürlüğe aldık. Ürün review ekibimiz bu özelliğin bilinçli olarak yanlış kullanılarak review’lerin bir araya getirildiğine dair bir çok durumu inceledi. İncelmemiz sonucunda düşük sıralamaya sahip olan negatif review’lu ürünlerin listelerine bir çok pozitif review’u olan ürünleri varyasyon ekleyerek müşteri deneyimini olumsuz olarak etkilediklerini gördük”

Bu güncellemenin ardından artık ürün varyasyonlarında yapılan yorumlar sadece varyasyonda görüntülenebilecek. Yukarıdaki örnekten bahsedecek olursak ürünün siyah renkli varyasyonu için yapılmış yorum adeti 3 adet ise müşteri siyah renge tıkladığında 9 yerine 3 adet yorum görecek (sadece gerçekten o ürüne yapılmış olan review’lar)

Aşağıda bazı örnekleri inceleyebilirsiniz:

 

 

 

 

 

 

Her ne kadar bu değişiklik de review almayı zorlaştırmış olsa da, sistemin açığını kullanarak dürüst satıcıların önüne geçen bir çok Çinli rakibin (üyelerimize tanıdık gelecektir) artık bu kirli politikaları uygulayamacağı anlamına geliyor.

 

Değişiklik 4: 2018 Büyük Amazon Yorumcu (Reviewer) Temizliği

Aslında 2016 yılında başlayan yorumcuları silme operasyonu 2018 içinde hız kazandı. Bir çok Amazon Top Reviewer’ın (üst sıralardaki yorumcu, evet yorum yapanların da kendi içinde bir sıralaması var) hesabındaki yapmış oldukları tüm yorumlar silindi ve yorum yapma yetenekleri ellerinden alındı.

Reddit.com Şubat 2016’an beri silinen ilk 10.000’deki yorumcu hesabını takip ediyor. An itibariyle (26.06.2018) ilk 10.000’deki 4892 yorumcu 2016 Şubat Ay’ından beri hesaplarını kaybetti. 

 

Değişiklik 5: Amazon Hesaplarının Kapanması ve Askıya Alınması.

Amazon’da hesap açarken yaşanan suspend durumu hariç genel olarak Amazon hesabının kapatılması ya da askıya alınması çok yaygın bir durum değildi. Şuanda ise yen review politikasıyla, review manipulasyonu yaptığı tespit edilen satıcılara en az 21 günlük hesap askıya alınma cezası veriliyor.

Hesabın suspend olmasının ardından herhangi bir review manipulasyonun devam etmesi durumunda ise hesap banlanıyor, yani kapanıyor.  

 

Review Değişikliğinden Sonra Yola Nasıl Devam Etmeliyiz?

Şuandaki duruma bakıldığında Amazon’da review edinme stratejinizde yavaş haraket etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz, en azından Amazon’un review algoritmasının ne şekilde güncellendiği tam olarak anlaşılana kadar göze batmamanız sizin ve hesabınız için en güvenlisi olacaktır. Özellikle eğer hesabınızda daha önce incelemeye alınmışsa (reviewler silinmiş ya da ürününüz yorum yapılmasına kapanmışsa) ekstra dikkatli olmanız gerekiyor.

Hatta öyle ki şuan için müşterilerden yorum isteyen takip mesajlarının atılması dahi bir hayli riskli. Her ne kadar Seller Central içerisinden atılan bu mesajların herhangi bir hesap askıya alınma durumu ile direkt bir bağlantısı tespit edilmese dahi şuan için dikkatli olmakta fayda var.


Popüler Yazılar