2018 Black Friday için Hazırlık

2018 Black Friday için Hazırlık


23 Kasım 2018’de gerçekleşecek Black Friday promosyonu oluşturmak için, dönüşümlerinizi en üst düzeye çıkarmak üzere stratejilerinizi oluşturup senkronize etmeniz gerekir. Black Friday döneminde pazarlamanıza yardımcı olacak ipuçlarını aşağıda listeledik.

Bütçeyi Artırın

2017 yılında Black Friday'de için en az bugünkü kadar büyük bir beklenti vardı. Ancak tıklama oranları ve reklam etkileşimi verileri, alışveriş gününden bir hafta satışların zirveye ulaştığını gösterdi. Yani, tek bir gün değil, öncesindeki haftayı da kapsayan zaman dilimi içinde rekabetinizi korumak istiyorsanız, reklam/pazarlama bütçenize de bir destek gerekebilir.

Çeşitli Reklam Araçlarını Kullanın

Black Friday promosyonları, kuponlar, kampanyalar ve (uygun ürünler için) Lightning Deals gibi, marka sahiplerinin Amazon'da bir dizi reklam seçeneği var. Ayrıca, Erken Gözden Geçirme Programı'nda (Early Reviewer Program) ve giveaway kampanyaları farklı satış kanalları oluşturabilirler.

Ancak, uzmanları işe almak veya kendiniz için karmaşık kampanyalar oluşturmak için gerekli kaynaklara sahip olmayabilirsiniz. Neyse ki Amazon, müşterileriniz için dakikalar içinde Promosyonlar ve Kuponlar ayarlamanıza olanak tanıyan araçlar sunuyor. Amazon'da indirimler sunmak isteyenler için bir satıcı tavsiyesi:

Sosyalleşin

Bunu daha önce söyledik ve tekrar söyleyeceğiz: sosyal medyayı benimsemeniz gerekiyor. Milyonlarca sosyal gönderi, satış etkinliğinden bahsedecek. Bunların çoğu, özellikle Black Friday on Amazon'a atıfta bulunacak.

Seçtiğiniz satış kanalınız yerel mağazalara izin veriyorsa, ürünlerinizi ve web sitenizi tanıtmak için bunu kullanmaya değer. Ürünlerinize daha fazla İnternet kullanıcısı çekmek istiyorsanız, sosyal medya promosyon kodları oluşturmayı düşünün. 

Web Sitesi Hızınızı Artırın

Bazı alıcılar, satıcının web sitesini kontrol eder ve fiyatları karşılaştırır. Yüklenme sürelerini en aza indirmek için web sitenizdeki görüntüleri optimize ederek trafikteki potansiyel artışlara hazırlık yapın. Bu bir seçenek değilse, bir görüntü sıkıştırma aracını veya gezinmeyi diğer cihazlarda sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmenin başka yollarını deneyin.

Oradayken sunucunuzun yükleme kapasitesini test edin ve aksama süresini en aza indirmek için kullanabileceğiniz profesyonel araçları kullanın. Ağınızı kontrol edin ve izlemek için profesyonel bir araç kullanmayı düşünün. 

BFCM Açılış Sayfanızı Oluşturun

Kaynaklarınız varsa, web siteniz için bir BFCM (Black Friday Cyber Monday ) açılış sayfası tasarlayın. Bununla Black Friday döneminde Amazon'daki satışlarınızı duyurun ve çapraz satış teknikleriyle müşterileri cezbedin. Bu sayfaya bir e-posta aboneliği seçeneği eklemeniz gerekir. Böylece, talebin yüksek olduğu bu dönemde müşteri veri tabanınızı oluşturuyor olursunuz.

Müşterilerin bir miktar tutarlılık beklediklerini aklınızda bulundurun; bu nedenle, her zaman yenilenen bir sayfa olsun. İdeal olarak, her yıl sayfayı yeniden başlatmanız gerekir. Ancak bu mümkün değilse, en azından herhangi bir cihazda harika görünmesini sağlayın.

Email Kampanyalarınızı Tasarlayın

Mevcut Black Friday tekliflerini Amazon alıcılarına tanıtamayabilirsiniz. Ancak bazı web sitesi müşterilerini bu Black Friday döneminde Amazon’da yayınladığınız ürünlerinize çekebilirsiniz. Bu noktada iyi düşünülmüş bir e-posta pazarlama kampanyası ve iyi bir planlama fark yaratabilir.

Ürünlerinizi Öne Çıkarın

Bir “hediye rehberlerini” web sitenize veya blogunuza ekleyin. Popüler bir blogcunun yardımını almanız, size avantaj sağlayacaktır. İyi ve detaylı bir araştırma yaparak, tespit ettiğiniz blog yazarının, satışını yaptığınız türde ürünlere ilgi gösterecek biri olduğuna emin olun.

Bir Acil Durum Planı Çizin

Bir yedekleme planınız yoksa gerçekçi bir şekilde Amazon Black Friday için hazırlanmayı hedefleyemezsiniz. Ürün resimleri, anahtar kelimeler ve açıklamalarınızın bir arşivini oluşturun. 

Geri Ödeme Politikanız üzerinde çalışın

Amazon müşterileri ücretsiz iade ve değişim bekler. Amazon’un getirdiği bir yenilik ile artık FBA müşterileri, iade ettikleri ürünü yenisi ile otomatik olarak değiştirebilecekler. Stoklarınızın buna hazırlıklı olduğuna emin olun.


Popüler Yazılar